Ograničenje na izvoznu cijenu ruske nafte, koje su nametnuli G7 i Evropska unija (EU), nije dovoljno nisko da bitno uskrati novac Moskvi sljedeće godine, a analitičari smatraju da čak i ako to dovede do pada proizvodnje nafte u Rusiji, ta zemlja, barem za sada, još ima dovoljno novca za ratno djelovanje.
Sofya Donets iz investicione banke Renaissance Capital smatra da je nivo od 60 dolara zapravo velikodušan, jer je blizu nivoa koji su tržišta zacrtala za narednu godinu i u skladu je sa onim što je Rusija predvidjela za svoj budžet u 2023.
Zvaničnici EU su se trudili da prikažu ograničenje kao način da se stvori dodatni pritisak na rusku vojsku, ali istovremeno se vodilo računa da nivo ne bude previše demotivirajući za Kremlj, pa da bitno smanji proizvodnju i pogura svjetske cijene nafte naviše.
Rusija još nije formalno odgovorila na ograničenje, ali se može očekivati da će preusmjeriti izvoz nafte prema zemljama koje se nisu pridružile inicijativi zapadnih zemalja poput Indije ili Kine.
Ruski ministar finansija Anton Siluanov u četvrtak je rekao da je još prerano da se procijeni fiskalni uticaj ograničenja cijene.
"Još uvijek pripremamo odgovor. Netržišne mjere bez sumnje remete stanje na tržištu i uticaće na cijene ili količinu isporuka", kazao je.
Čak i bez ograničene cijene Moskva očekuje pad od 25 odsto u poreskim prihodima od proizvodnje nafte i gasa. Međutim, uprkos tome što budžetski troškovi rastu, Moskva zasad uspješno pokriva deficit na domaćem tržištu obveznica, gdje investitori imaju malo opcija.
"Veći deficit će biti finansiran većim zaduživanjem ili trošenjem iz državnih investicionih fondova", kaže Olga Belenkaja iz investicione firme Finam.
Štaviše, kako navodi, pad izvoza nafte sljedeće godine može da oslabi rublju i time da donese dodatni podsticaj prihodima u budžet, jer porezi na energente se obračunavaju u dolarima ili evrima.
Slično misli i Natalia Lavrova iz ruske finansijske grupacije BCS, koja ističe da ruska vlada može da ostvari svoje budžetske ciljeve i ako je cijena nafte ispod 70 dolara za barel.
Rusko ministarstvo energetike smatra da nema razloga za zabrinutost da će nametnuta cijena stvoriti haos u tamošnjoj proizvodnji nafte.
"Većina tržišta je dostupna za našu robu po odgovarajućim tržišnim načelima", smatra zamjenik ministra energetike Pavel Sorokin, dodajući da volatilnost u proizvodnji neće biti veća od one viđene na proljeće.