Londonska berza metala (eng. London Metal Exchange – LME) muči se oko toga šta da radi sa zalihama iz Rusije, a neki kupci metala na najvećem tržištu sirovine glasaju svojim novčanikom.
Više od polovine bakra u skladištima LME-a - od kojih je veliki dio ruskog porijekla - naručeno je u protekle tri nedjelje kako bi bilo isporučeno, i to su poručioci uglavnom trgovci koji planiraju da ga isporuče kineskim kupcima, kažu dobro upoznati izvori.
Svijet metala se nedjeljama suočava sa debatom o tome kako se nositi sa ruskim metalima. Tokom lude nedjelje sastanaka na godišnjem skupu industrije u Londonu, podjela je postala samo očiglednija. Nekoliko zapadnih proizvođača aktivno je pozivalo na ograničavanje ruskih snabdijevanja, dok je grupa evropskih potrošača aluminijuma odlučno bila protiv bilo kakvih zabrana.
Nedavne porudžbine bakra su jedan od nekoliko znakova da bar neki globalni potrošači i dalje rado kupuju ruski metal, iako ga drugi izbjegavaju.
Rok koji je dat industriji metala da saopšti LME-u svoje stavove po pitanju ruskog metala bio je petak, a LME će vjerovatno objaviti svoje zaključke u narednim nedeljama.
"Razmišljaćemo o stavovima industrije i na taj način ćemo moći da kažemo našem tržištu, a što je podjednako važno i sebi, da trgovanje na LME zaista predstavlja ponašanje naših korisnika u stvarnom svijetu", rekao je izvršni direktor Matthew Chamberlain publici koja se sastojala od predstavnika metalske industrije na formalnoj večeri koju je LME organizovao u utorak uveče.
Iako je traženo mišljenje cijelog tržišta, stav potrošača će vjerovatno imati veliku težinu u donošenju odluka LME-a tome da li da preduzme nešto. Berza je u dokumentu za diskusiju koji je objavila ranije ovog mjeseca navela da je posebno zainteresovana da čuje od potrošača sve "u pogledu njihovih planova u vezi sa prihvatanjem ili ne prihvatanjem ruskog metala u budućnosti."
Trgovci su u protekle tri nedjelje zatražili isporuku više od 70.000 tona bakra iz skladišta LME-a. Veliki dio toga namijenjen je potrošačima u Kini, gde su premije za fizički bakar porasle na najviši nivo u posljednjih nekoliko godina, a dio je ruski, prema izvorima sa direktnim saznanjima o tome, koji su tražili da ne budu identifikovani pošto su razgovarali o privatnim informacijama. Jedan trgovac je rekao da njihove kineske kupce nije briga da li je bakar koji su kupili porijeklom ruski.
LME je ranije objavio podatke koji pokazuju da je čak 80 odsto bakra u njegovoj skladišnoj mreži posljednjih mjeseci bilo ruskog porijekla. Portparol LME je odbio da komentariše.
Skok u narudžbinama bakra će vjerovatno naglasiti zabrinutost da bi zabrana ruskih metala mogla da pogorša akutne nestašice koje se vide na nekim tržištima metala. Količina lako dostupnog bakra u skladištima na LME-u sada je pala na 42.300 tona, približavajući se višegodišnjem minimumu koji je zabilježen prošle godine tokom istorijskog smanjenja ponude na tržištu bakra.
Ipak, malo je vjerovatno da će sama po sebi činjenica da kineski potrošači i dalje kupuju ruski bakar odlučno uticati na debatu.
Drugi kupci bakra u Evropi ponovili su svoju želju da izbjegnu kupovinu iz Rusije: "Ispunićemo sve naše obaveze u snabdijevanju metalom u narednoj kalendarskoj godini i nakon toga bez ruskih katoda", rekao je u intervjuu Roland Harings, glavni izvršni direktor Aurubisa u Londonu. "U slučaju bakra, nema potrebe da Evropa uzima ruski metal."
Ključna prijetnja
Grupa evropskih potrošača aluminijuma takođe se izjasnila protiv reagovanja LME-a ove nedjelje, pri čemu su njemačka i italijanska poslovna udruženja potpisala izjavu u kojoj upozoravaju da su zabrana, ili bilo koje sankcije ili tarife koje uvode vlade, "neposredna i ključna prijetnja" evropskoj aluminijumskoj industriji.
U međuvremenu, najmanje jedan veliki igrač u metalskoj industriji nagovijestio je da će podržati LME koji god kurs bude preuzela.
"Veoma je važno osigurati da tržišta nastave da funkcionišu bez distorzija, na način na koji možemo biti sigurni da će biti transparentnosti", rekao je Maximo Pacheco, predsjednik najvećeg proizvođača bakra Codelco. "Uvjereni smo da će LME donijeti konačnu odluku o ovome - i mi ćemo je podržati."
Odluka bi još uvijek mogla da se donese i van kontrole LME-a. SAD razmatraju opcije za uvođenje carina ili sankcija na ruski aluminijum, izvjestio je Bloomberg ranije ovog mjeseca, što bi moglo natjerati LME da reaguje.
"Mi preferiramo da odluke ove prirode donose demokratski izabrane vlade", rekao je Chamberlain na večeri koju je organizovao LME. "Uloga LME-a može biti da brzo reaguje kada se uvedu konkretne sankcije, kao što smo već uradili u nekoliko navrata."