Međunarodni monetarni fond (MMF) upozorio je na pogoršanje izgleda za globalnu ekonomiju uslijed visoke inflacije, štete od rata u Ukrajini i usporavanja Kine.
MMF je srezao svoju prognozu globalnog rasta iduće godine na 2,7 posto, s 2,9 posto iz jula i 3,8 posto u januaru, dodajući da vidi 25 posto vjerovatnosti da će rast usporiti na manje od dva posto.
Rizik od pogrešne procjene politike naglo je porastao jer je rast i dalje krhak, a tržišta pokazuju znakove stresa, objavio je MMF u utorak u svom najnovijem presjeku stanja svjetske ekonomije. Otprilike jedna trećina globalne ekonomije sljedeće godine rizikuje pad, a SAD, Evropska unija i Kina usporavaju.
Uticaj pooštravanja monetarne politike Federalnih rezervi osjetit će se globalno, pri čemu će snaga dolara u odnosu na valute na tržištima u nastajanju i tržištima u razvoju dodatno povećati inflaciju i dužničke pritiske.
Isključi li se usporavanje bez presedana 2020. zbog pandemije koronavirusa, rezultati iduće godine bili bi najslabiji od 2009, nakon globalne finansijske krize.
"Najgore tek dolazi, a za mnoge ljude 2023. će se osjećati kao recesija", napisao je glavni ekonomist MMF-a Pierre-Olivier Gourinchas u predgovoru izvještaja. "Dok se skupljaju olujni oblaci, kreatori politika moraju biti mirni".
Upozorenje dolazi u trenutku kada se čelnici finansija i centralne banke okupljaju u Washingtonu na godišnjim sastancima MMF-a. Govoreći na otvaranju u ponedjeljak, direktorica MMF-a Kristalina Georgieva upozorila je da viši troškovi zaduživanja u SAD-u, najvećoj svjetskoj ekonomiji, "počinju gristi", dok je predsjednik Svjetske banke David Malpass upozorio na "pravu opasnost" od globalne recesije.
Da budemo precizni, MMF vidi veći rizik od centralnih banaka koje rade premalo, a ne previše usred stalnih pritisaka na cijene, što je greška koja bi ih koštala kredibiliteta i samo povećala eventualne troškove da cijene stave pod kontrolu.
Inflacija će dosegnuti vrhunac kasnije ove godine, predviđa MMF, s godišnjom stopom od 8,8 posto, i ostat će visoka duže nego što se ranije očekivalo, samo će usporiti na 6,5 posto sljedeće godine i 4,1 posto do 2024.
Za ovu godinu MMF predviđa svjetski rast od 3,2 posto, nepromijenjen u odnosu na juli, ali manji za više od četvrtine u odnosu na 4,4 posto projiciranih u januaru, prije nego što je ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo invaziju na Ukrajinu, što je poremetilo dotok hrane i goriva i pogoršalo inflaciju na globalnom nivou.
Ekonomija europodručja porast će samo 0,5 posto 2023. godine, pri čemu će blok vidjeti najoštrije smanjenje izgleda među svjetskim regijama. Ekonomije Njemačke, Italije i Rusije će doživjeti pad.
Iako će energetska kriza u Evropi, izazvana smanjenjem isporuke prirodnog plina u Rusiji, predstavljati izazov za kontinent ove zime, sljedeća će zima vjerovatno biti još teža.
Dok se zemlje nose s energetskom krizom koja podiže cijene, Gourinchas je pozvao nacije da ne provode fiskalnu politiku koja će biti u suprotnosti s onim što centralne banke pokušavaju učiniti.
"Ako to pokušate učiniti, to je kao da pokušavate voziti automobil s dva vozača", rekao je u intervjuu za Bloomberg Television. "Neće uspjeti", rekao je, dodavši: "Želite biti sigurni da ne stvarate nervozu na tržištu i da imate fiskalni plan koji ne pogoršava inflacijske pritiske".
SAD će sljedeće godine porasti za jedan posto, nepromijenjeno u odnosu na prethodni prikaz. Predviđa se da će napredne ekonomije sljedeće godine ostvariti rast od 1,1 posto, u poređenju s 3,7 posto za tržišta u nastajanju i ekonomije u razvoju.
Indija će se iduće godine najviše proširiti među najvećim svjetskim ekonomijama, rastom od 6,1 posto. Kina će rasti 4,4 posto.
Recesija u Rusiji neće biti tako strma kao što se očekivalo u julu, a sada se predviđa pad ekonomije od 3,4 posto ove godine, u poređenju s ranijom prognozom od šest posto. Brazil je također povećao prognozu za ovu godinu za 1,1 postotni bod na 2,8 posto.
Postoji rizik da olujna globalna eknomija potakne ulagače na sigurnu imovinu poput američkih državnih obveznica, gurajući dolar još više i pritiskajući dug zemalja u nastajanju i razvoju.
"Sada je vrijeme da kreatori politika na tržištima u nastajanju otklone vrata", napisao je Gourinchas. To uključuje zemlje koje ispunjavaju uvjete i traže pristup MMF-ovoj podršci iz predostrožnosti.
Svijet treba napredak prema urednom restrukturiranju duga kroz Zajednički okvir koji je stvorila Grupa 20 najvećih ekonomija za najteže pogođene zemlje s niskim prihodima, napisao je Gourinchas.
"Vrijeme polako ističe", rekao je.