Upravna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalina Georgieva upozorila je da se globalna ekonomija suočava sa "teškom godinom, težom od one koju ostavljamo za sobom".
"Očekujemo da će jedna trećina svjetskih ekonomija biti u recesiji", rekla je Georgieva za CBS "Face the Nation" u intervjuu emitovanom 1. januara. "Zašto? Jer tri velike ekonomije - SAD, EU, Kina - usporavaju istovremeno".
MMF je već u oktobru upozorio da će se više od trećine globalnih ekonomija smanjiti i da postoji šansa od 25 odsto da globalni BDP poraste za manje od dva odsto u 2023. godini, što definiše kao globalnu recesiju.
Ispitujući tri najveće svjetske ekonomije na CBS-u, Georgieva je dala pomješanu sliku o njihovoj sposobnosti da izdrže pad.
Iako bi "SAD mogle da izbjegnu recesiju", Evropska unija je "veoma teško pogođena ratom u Ukrajini - polovina EU će sljedeće godine biti u recesiji", rekla je ona. Istovremeno, Kinu čeka "teška godina".
Podaci objavljeni u subotu pokazali su da je nagli preokret Kine u politici nulte tolerancije kovida gurnuo ekonomsku aktivnost u decembru na najsporiji tempo od februara 2020. godine, pošto je virus ušao u velike gradove i podstakao ljude da ostanu kod kuće, a preduzeća da se zatvore.
Usporavanje u najvećim ekonomijama "preliva se u negativne trendove na globalnom nivou - kada pogledamo tržišta u razvoju, tamo je slika još gora", rekla je Georgieva.
Brojevi sa indeksa menadžera nabavke (PMI), koji su objavljeni u ponedjeljak, pokazali su negativna očitavanja širom Evrope, Turske i Južne Koreje. Podaci objavljeni u utorak će vjerovatno otkriti slične brojke za Maleziju, Tajvan, Vijetnam, Veliku Britaniju, Kanadu i SAD.
Ipak, izgledi za najveću svjetsku ekonomiju mogu dati mali predah.
"Ako se ta otpornost tržišta rada u SAD zadrži, SAD bi pomogle svijetu da prebrodi veoma tešku godinu", rekla je Georgieva.