Mnogi poslodavci počinju razumijevati da investicija u automatizaciju i robotizaciju štedi novac na duže staze - ne samo kroz smanjenje broja operatera, nego i kroz smanjenje grešaka, otpada i kvarova. Robotizacija u industriji više nije stvar budućnosti - ona se već dešava u Bosni i Hercegovini (BiH).
Ovo je pet vijesti koje treba da znate na početku dana:
Robotizacija u industriji BiH mijenja pravila igre: Robot radi 24 sata, ne ide na bolovanje
Robotizacija u industriji više nije stvar budućnosti - ona se već dešava u Bosni i Hercegovini (BiH). Kompanije sve češće odlučuju ulagati u digitalizaciju i automatizaciju proizvodnih procesa kako bi smanjile troškove, povećale efikasnost i riješile sve izraženiji problem nedostatka radne snage.
"Svijest privrede o potrebi robotizacije i automatizacije se mijenja. Kada sam ranije govorio o robotima, s druge strane nisam imao sagovornika, privrednici nisu vidjeli šta se dešava na tržištu, a nakon dvije-tri godine im je postalo jasnije jer su se susreli s problemom nedostatka radne snage, brzine i efikasnosti proizvodnje", ističe Asim Pedić, CEO kompanije Metron Automation iz Gračanice.
Hotel Baškuća stavlja Sarajevo na mapu svjetskog luksuza
Sarajevo, grad s bogatom historijom i jedinstvenim spojem istočne i zapadne kulture, ponovo je stekao međunarodnu pažnju. Hotel Baškuća, smješten u srcu glavnog grada Bosne i Hercegovine, našao se na prestižnoj listi Time magazina među 100 najboljih lokacija za 2025. godinu.
Hotel je prepoznat po savršenoj kombinaciji tradicionalnog bosanskog šarma i modernog luksuza, stvarajući autentičnu atmosferu koja spaja kulturno naslijeđe i savremeni komfor. Izdvaja se ne samo svojim izgledom, već i iskustvom koje nudi posjetiocima, koji mogu uživati u mirnom ambijentu, ali i blizini svih ključnih sarajevskih atrakcija.
Od roštilja do kulturne baštine: Ćevapi kao nacionalno blago BiH
U Bosni i Hercegovini se razmatra inicijativa za brendiranje ćevapa, kao i nominacija za UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine. Sarajevski ćevap je od prošle godine zvanično zaštićen kao brend, a zaštićen je i kao poseban tradicionalni autohtoni bosanskohercegovački proizvod, dok je banjalučki ćevap već uvršten na Listu nematerijalne kulturne baštine bosanskohercegovačkog entiteta RS, te na Tentativnu listu nematerijalne baštine Bosne i Hercegovine Državne komisije Bosne i Hercegovine za UNESCO.
Ne kaže se slučajno "da su prvo nastali ćevapi pa tek onda životinje od čijeg mesa se prave". Nevjerovatno je kako se jedan veoma jednostavan koncept ukorijenio u gastro kulturu Balkana i uvijek iznova izaziva debate o tome koji su najbolji.
Telefoni, računari i čipovi izuzeti iz recipročnih carina
Administracija predsjednika SAD-a Donalda Trumpa izuzela je pametne telefone, računare i drugu elektroniku iz tzv. recipročnih carina. To bi potencijalno moglo ublažiti šokove za potrošače i istovremeno biti korisno za tehnološke gigante kao što su Apple Inc. i Samsung Electronics Co.
Američke carinske i granične službe objavile su kasno u petak da su suzile obim carina time što su te proizvode izuzele iz Trumpove carine od 125 posto na robu iz Kine, kao i iz osnovne globalne tarife od 10 posto, koja važi za gotovo sve druge zemlje.
Bitcoin bi mogao pasti na 10 hiljada dolara, upozorava Bloombergov analitičar
Viši robni strateg Bloomberga Mike McGlone u videointervjuu za portal Cointelegraph upozorio je na moguće daljnje potrese na finansijskim tržištima.
U ekskluzivnom razgovoru, McGlone upozorava na produbljivanje rasprodaja izazvanih stalnim trgovinskim ratovima koje vodi američki predsjednik Donald Trump, te predviđa snažnu korekciju vrijednosti kriptoimovine.
Predviđa kako bi bitcoin mogao pasti na 10 hiljada dolara, kao razlog navodeći pretjerane špekulacije i precijenjenost sektora digitalne imovine. Trenutna cijena bitcoina kreće se oko 81,5 hiljada dolara.
Pogledajte šta se to još čitalo:
Danas čitajte...
Sedam prijedloga za nezaboravan prvomajski odmor u BiH.
Saznajte ko je Scott Bessent – mozak iza Trumpove ekonomske ofanzive.