Iako Scott Bessent nije izravno sudjelovao u uvođenju najvećih carina od Drugog svjetskog rata, sada je preuzeo ključnu ulogu u pregovorima s trgovinskim partnerima.
Povijesni pad burze na Wall Streetu pojačao je pritisak na administraciju Donalda Trumpa da razmotri ublažavanje carinskih mjera, a Bessent je postao jedan od njegovih najvažnijih savjetnika.
Jamie Dimon, izvršni direktor JP Morgana, podržao je ideju da Bessent vodi pregovore tijekom televizijskog intervjua u srijedu, a Trump je izjavio kako je gledao program na Fox Newsu.
Bessent je tada otkazao planirani govor u Kongresu, gdje se trebalo raspravljati o poreznim pitanjima. Kasnije tog dana pojavio se u Bijeloj kući kao glavno lice Trumpove administracije, komentirajući odluku da se uvođenje većine najavljenih carina odgodi na 90 dana.
Ranije je Bessent Trumpov pristup opisivao kao "eskalaciju bez deeskalacije", ali je tu retoriku napustio nakon što je postao ministar. U pregovorima s Japanom, jednim od ključnih američkih saveznika, radit će s Jamiesonom Greerom.
Na sjednici kabineta u četvrtak, Trump je imenovao Bessenta i ministra trgovine Howarda Lutnicka kao "pregovarače". Bessent je tom prilikom izjavio da će i sam predsjednik Trump aktivno sudjelovati u pregovorima.
U srijedu su dionice porasle, no već je u četvrtak indeks S&P 500 izgubio više od trećine vrijednosti, dok su investitori čekali ishod trgovinskih pregovora.
Bloomberg
Dionice su u četvrtak naglo pale, brišući polovicu dobitaka ostvarenih dan ranije, uslijed neizvjesnosti oko daljnje eskalacije trgovinskog rata s Kinom.
"Wall Street je jučer shvatio da ima svog glasnogovornika, a to je Bessent", rekao je Josh Lipsky, direktor Geoekonomskog centra Atlantskog vijeća. Dodao je kako je srijeda bila "jedan od najvažnijih dana Bessentovog mandata, a izazovi tek slijede".
Nova uloga
Bessent je iznenada preuzeo novu ulogu - posljednjih tjedana vodio je porezne pregovore s republikancima i Nacionalnim ekonomskim vijećem.
Američko ministarstvo financija odbilo je komentirati promjenu u njegovoj funkciji.
Prošlog studenog činilo se da je Lutnick glavni Trumpov čovjek za trgovinu, nakon što ga je predsjednik imenovao osobom zaduženom za provedbu carinskog i trgovinskog plana.
Peter Navarro, Trumpov savjetnik, imao je ključnu ulogu u uvođenju recipročnih carina 2. travnja, koji je Trump proglasio "Danom oslobođenja". "Nisam sudjelovao u formuliranju načina izračuna carina", rekao je Bessent dok su burze tonule, a vrijednost državnih obveznica rasla, podižući rizik od recesije.
Prioriteti u pregovorima su Japan, Južna Koreja, Vijetnam i Indija - zemlje koje se nalaze u neposrednoj blizini Kine.
Carine na uvoz iz Kine sada iznose najmanje 145 posto, a Trump je odlučan u namjeri da kazni Peking zbog protumjera.
"Preuzet ću vodeću ulogu u pregovorima o carinama", rekao je Bessent u srijedu, najavivši da će za Uskrs ostati u Washingtonu kako bi pregovarao. Prvi na redu je Japan, nakon čega putuje u Argentinu.
I dalje nije jasno je li Bessentova nova uloga dio unaprijed smišljenog plana ili brza reakcija na rasprodaju na Wall Streetu i pad indeksa S&P 500 na prag medvjeđeg tržišta.
Bessentova nova pozicija "pozitivan je znak za ulagače", rekao je Brian Gardner, glavni strateški analitičar u Stifel Financialu.
Nakon što se Bessent pojavio u Bijeloj kući u srijedu, Peter Navarro izjavio je da se "sve odvija prema planu" te ponovio da se "carine ne uvode bez pregovora" i da će SAD "saslušati što partneri imaju za reći". Naglasio je i da su "svi u Trumpovoj administraciji na istoj liniji". Ostaje za vidjeti hoće li to jedinstvo potrajati kroz pregovore.
--U pisanju pomogli Erik Wasson, Saleha Mohsin, Liz Capo McCormick, Akayla Gardner, Stephanie Lai, Josh Wingrove i Justin Sink