Ova sezona označava prekretnicu na evropskom tržištu fudbalskih transfera. Prvi put u postpandemijskoj eri ukupna potrošnja opada. Iako je zabilježen pad od oko devet odsto u poređenju s prošlom sezonom, tržište i dalje ostaje na visokom nivou.
Ovo je pet stvari koje treba da znate na početku dana:
Manchester City najviše trošio, najskuplji igrač otišao u S. Arabiju
Engleska Premier liga je s deficitom od 330 miliona evra dominirala potrošnjom u netom završenom prelaznom periodu, ali to nije iznenađenje. Globalni trendovi su izbjegavanje preskupih transfera te fokus na mlade talente i slobodne igrače.
Najveći deficit očekivano su napravili Englezi s minusom od više od 330 miliona evra. Ispod crte su još Bundesliga i Serie A. Više su prodavali Španci i Francuzi, gdje je posebno primijećen trend da nekoliko najvećih klubova kontroliše većinu potrošnje. U španskoj La Ligi i francuskoj Ligue 1 više od 35 odsto transfer izdataka otpada na samo dva kluba.
Gasi li Trump NVO sektor u BiH
Budućnost Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) je ugrožena nakon najave administracije Donalda Trumpa o spajanju agencije sa State Departmentom, smanjenju budžeta i broja zaposlenih.
Ova obustava pomoći mogla bi ozbiljno da ugrozi projekte i u Bosni i Hercegovini, gdje je USAID uložio više od dvije milijarde dolara. Stručnjaci upozoravaju na moguće posljedice po zapošljavanje i migraciju visokoobrazovanih radnika.
Koliko će nas koštati rast plata državnih službenika
Dok građani svoje nezadovoljstvo zbog visokih cijena osnovnih životnih namirnica iskazuju bojkotom trgovina, benzinskih pumpi i restorana, političke elite svoje pozicije jačaju povećavanjem platnih osnovica kako bi lakše "podnijeli" poskupljenja.
Samo u Federaciji BiH plate državnim službenicima u 2025. godini biće uvećane za 13 odsto. Ekonomisti smatraju da su pobune samo uvertira u nešto što će imati mnogo veće posljedice.
Ovo su uslovi i načini isplate finansijske pomoći za subvencionisanje doprinosa
Vlada Federacije BiH donijela je Uredbu o mjerama finansijske pomoći privatnim poslodavcima, obrtima i ostalim samostalnim djelatnostima u Federaciji BiH s ciljem održavanja postojećih radnih mjesta za 2025. godinu. Ovom uredbom uređuju se uslovi za dodjelu finansijske pomoći, način dodjele, analiza efekata, kao i način izvještavanja.
Miris sveopšteg trgovinskog rata u vazduhu
Američki predsjednik Donald Trump počeo je da ispunjava svoje predizborno obećanje o uvođenju visokih carina zemljama s kojima SAD bilježi trgovinski deficit, izazvavši time burne reakcije širom svijeta, koji se nalazi na ivici sveopšteg trgovinskog rata. Međutim, uvođenje carina na svu uvezenu robu iz Meksika i Kanade je u posljednji čas odgođeno za mjesec dana.
Šta se još čitalo u srijedu:
EU se nada da će pregovorima izbjeći udar Trumpovih carina
Trump želi od Gaze stvoriti 'novu rivijeru Bliskog istoka'
OpenAI agent s ulogom istraživačkog analitičara
Apple pod povećalom kineskih regulatora usred trgovinskog rata sa SAD-om
Slijedi…
Šta u fudbalu ne smijete propustiti - Fudbalski navijači svih vrsta, a posebno oni površniji, imaju karakteristiku da se fokusiraju na jedan tim ili čak jednu ligu i to prate decenijama. U međuvremenu propuste većinu onoga što sport čini boljim, nove sjajne igrače, trenere, klubove, brojne koji postavljaju nove standarde. I to je šteta.
Subvencionisane aviolinije u Sarajevu, koliko se isplate - Subvencionisanje aviolinija u Kantonu Sarajevo tokom 2024. godine dovelo je do istorijskog povećanja broja putnika i avionskih operacija. Iako subvencije izazivaju polemike, njihovi ekonomski efekti, uključujući rast turizma i zapošljavanja, jasno pokazuju pozitivan uticaj na privredu.
Trump carinama gradi globalnu ekonomiju 2.0 - što nas čeka? - Da li je svijet u utorak pet minuta do ponoći izbjegao opšti trgovinski rat? Prema mišljenju Katje Zajc Kejžar sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Ljubljani, nije.