Budžetska potrošnja tema je koja uvijek izaziva pažnju u Bosni i Hercegovini (BiH). Kreiranje budžeta za 2025. godinu, od lokalnih, kantonalnih, entitetskih, pa sve do državnog, završeno je ili je u toku, a ono što je jasno je da prihodi na ime različitih poreza i doprinosa rastu usljed rasta plata, inflacije i povećane potrošnje.
Ove sedmice usvojen je Budžet Republike Srpske za narednu godinu u iznosu od 6,070 milijardi KM, što je za 260 miliona KM ili 4,5 odsto više od okvira rebalansa za ovu godinu.
Najviše pažnje privuklo je povećanje budžeta instituciji Predsjednika RS na 77,7 miliona KM, s ovogodišnjih 56,4 miliona KM. Ispitaćemo ko je još dobitnik, a ko gubitnik među onima koji imaju pravo na novac iz javne kase.
Jedna od aktuelnih tema je i izmjena poreskih stopa i doprinosa koje će plaćati samostalni preduzetnici u RS od 2025. godine, a analiziraćemo i koliko će "paušalci" u FBiH plaćati od Nove godine i da li će i oni, kao i njihove kolege u drugom entitetu, biti opterećeni novim nametima.
Banke i ETF-ovi
Banke u Bosni i Hercegovini (BiH) nastavile su uvećavati profit usljed rasta prihoda od kamata, naknada i provizija. Kraj septembra su dočekale s dobiti od oko 693 miliona maraka.
Banke koje imaju sjedište u Federaciji BiH povećale su dobit za 14,35 odsto, a one koje su u Republici Srpskoj bilježe rast od čak 35 odsto, pokazuju podaci entitetskih Agencija za bankarstvo. Ukupno gledano, profit banaka u BiH je u prosjeku veći za 24,6 odsto.
O stanju u bankarskom sektoru razgovaraćemo s direktoricom UniCredit banke u FBiH Aminom Mahmutović.
Što se tiče finansijskog tržišta, ulaganje u regionalne ETF-ove sada je moguće i iz BiH, provjerićemo procedure i koji su to ETF-ovi dostupni domaćim ulagačima.
Podsjećamo, ETF (Exchange Traded Fund) su preuzeli primat i daleko su najveća rastuća imovina. ETF su ustvari košarica finansijskih proizvoda, obveznica, dionica... i potpuno su transparentni.
Zimska sezona i šta su novosti
Sa snježnim pahuljama koje prekrivaju planinske vrhove, zimska sezona u Bosni i Hercegovini je počela. Skijanje u BiH, osim sporta, postalo je i simbol zimskog turizma, a skijaške destinacije kao što su Jahorina, Bjelašnica i Kupres svake godine privlače sve veći broj posjetilaca, kako iz zemlje, tako i iz inozemstva.
Već smo analizirali kako su se bh. skijališta pripremila za zimsku sezonu, a vrijeme je i da ispitamo šta je novo na tržištu skijaške opreme, pa ovu temu očekujte uskoro na platformi Bloomberg Adria.