Ruski potez da zatvori Sjeverni tok ostavio je samo jedan veliki plinovod koji dovodi prirodni plin ravno u Evropu. A ta ruta izgleda sve ranjivija.
Dio opskrbe kroz Ukrajinu već je prekinut zbog rata, a mogla bi se i skroz zatvoriti kako sukob odmiče, a napetosti eskaliraju između Moskve i Evrope. Iako neke nacije koje se smatraju prijateljski raspoloženima prema Kremlju još uvijek primaju plin, Rusija je postepeno smanjivala dotok prema najvećim evropskim ekonomijama kao odmazdu za sankcije, gurajući regiju u krizu.
"Uvijek postoji rizik da ukrajinski koridor postane nedostupan sve dok borba traje", rekla je Katja Yafimava, viša naučna saradnica na Oxfordskom institutu za energetske studije. "S obzirom na to da je Sjeverni tok isključen, ukrajinski koridor zapravo je posljednja ruta za ruski plin u Evropu".
Dnevna opskrba Rusije preko Ukrajine bila je manja od 40 posto ugovorenih tranzitnih količina od sredine maja nakon što je ključna prekogranična ulazna tačka - Sokhranivka - stavljena izvan upotrebe. Ukrajinski mrežni operater rekao je da je izgubio kontrolu nad postrojenjem zbog okupacijskih snaga na istoku zemlje, na granici s Rusijom.
Ostaje samo jedna operativna ulazna tačka u Ukrajini preko Sudzhe. Zastoj se ne može isključiti ako dođe do fizičkog oštećenja infrastrukture usred vojnih akcija, prema Vjačeslavu Kulaginu, voditelju odjela na Institutu za istraživanje energetike Ruske akademije nauka. Alternativno, Ukrajina bi mogla odlučiti zaustaviti tranzit ako izgubi kontrolu nad teritorijima preko kojih prolazi plin, kao što se dogodilo sa Sohranivkom, rekao je Kulagin.
Situacija je već teška u Evropi i političari žure ublažiti posljedice drastičnim tržišnim intervencijama. Ministri energetike EU sastaju se ovog petka kako bi razradili planove koji bi mogli uključivati prijedlog o ograničavanju cijene ruskog plina.
Takav bi potez riskirao daljnje rasplamsavanje napetosti s Kremljom. Ruski predsjednik Vladimir Putin upozorio je u srijedu da će opskrba energijom biti prekinuta onima koji ograničavaju cijene. Njemački kancelar Olaf Scholz ponovo je optužio Moskvu za ucjenu zatvaranjem opskrbe preko Sjevernog toka, a Putina da je to "glupost".
Sjeverni tok
Nastavak opskrbe preko Sjevernog toka, podmorskog plinovoda za Njemačku, ostaje nejasan. Gazprom je rekao da veza ne može ponovo raditi dok se kvarovi na opremi ne poprave. Ali Siemens Energy, proizvođač turbina za kompresorsku stanicu Portovaya, rekao je da to ne opravdava obustavu opskrbe.
Čak i prije potpunog prekida Sjeverni tok je radio sa samo 20 posto kapaciteta jer su četiri turbine bile izvan pogona jer su im potrebni ili veći popravci ili neki servis na terenu, prema Gazpromu. Još jedna turbina trenutno je zaglavljena u Njemačkoj nakon održavanja u Kanadi. Gazprom je rekao da je "zaplet sankcija" spriječio Siemens u pružanju održavanja.
Treća velika ruta Yamal-Europa, koja prolazi kroz Bjelorusiju i Poljsku do Njemačke, nije u upotrebi od maja, kada je Rusija zabranila Gazpromu bilo kakvu saradnju s EuRoPol Gazom, vlasnikom poljskog dijela veze. Nedugo prije toga ruski proizvođač plina obustavio je opskrbu Poljske, jer je ta zemlja među prvima odbila nalog Kremlja da plin iz plinovoda plaća u rubljama.