Evropska unija uskoro će poduzeti najkonkretnije korake za rješavanje energetske krize. Već sada postaje jasno da neće biti ni približno dovoljni.
Ministri energetike EU trebali bi u petak podržati niz hitnih mjera za smanjenje potrošnje električne energije i preusmjeravanje neočekivane dobiti energetskih kompanija domaćinstvima i poduzećima. Unija od 27 zemalja već se dogovorila o dobrovoljnom cilju smanjenja potrošnje plina za 15 posto nakon što je Rusija, njen najveći dobavljač, smanjila isporuke nakon invazije na Ukrajinu. Ipak, potrebno je više djelovanja kako bi se obuzdala energetska kriza koja potiče inflaciju i nagovještava recesiju.
Manevarski prostor ograničen je na iznimno nestabilnom tržištu plina, iskrivljenom zbog onoga što EU naziva Moskvinim korištenjem energije kao oružja. Rizik za opskrbu Evrope još je akutniji nakon što je podvodna veza Sjevernog toka, koja povezuje Rusiju s Njemačkom, oštećena u nizu eksplozija koje je nekoliko vlada nazvalo "namjernim" i "sabotažom".
Ministri energetike pripremaju se za sukob u Briselu u vezi s tim kako i treba li ograničiti cijene plina, što zauzvrat povećava troškove struje i grijanja kako se zima približava.
"Evropa se suočava s energetskim ucjenama Rusije, a globalna potražnja za plinom veća je od ponude", rekao je povjerenik za energetiku Kadri Simson prije sastanka. "Moramo raditi duž cijelog lanca kako bismo se uhvatili ukoštac s izazovom".
Popis opcija koje bi EU mogla upotrijebiti, a koje je u srijedu predstavila Evropska komisija, dodatno je zapalio raspravu nakon što je izvršna vlast Unije upozorila da se ne oslanja isključivo na ideju o ograničenju cijene veleprodajnih transakcija plina, za što se zalaže 15 zemalja, uključujući Belgiju, Francusku, Grčku, Italiju, Poljsku i Španiju.
''Ne postoji nijedan srebreni metak. EU mora djelovati na snižavanju cijena, ali nikakvo ograničenje cijena neće funkcionirati osim ako se potražnja za plinom dodatno ne smanji", rekla je Joanna Pandera, predsjednica think tanka Forum Energii u Varšavi. ''Razmjere krize su ogromne, postoji velika nervoza u državama članicama, a rasprave će biti vrlo teške''.
Iako se zemlje EU nadmeću u vezi s planovima, mnoge vlade poduzimaju vlastite korake, uključujući skupe planove za zaštitu svojih potrošača od skokova cijena.
Ali takvi planovi također riskiraju održavanje visoke potrošnje. Njemački mrežni regulator odvojeno je u četvrtak upozorio da su domaćinstva i kompanije već potrošili previše plina tokom prošle sedmice kako su temperature pale i rekao je da su potrebne uštede od najmanje 20 posto kako bi se spriječila nestašica goriva ove zime.
Postoje i drugi rizici koje različita nacionalna rješenja predstavljaju: fragmentacija tržišta i produbljivanje ekonomskih podjela među državama članicama koje Komisija želi izbjeći. Italijanski premijer u odlasku Mario Draghi upozorio je u četvrtak da se države EU ne mogu dijeliti prema prostoru u svojim nacionalnim budžetima i da moraju "izbjeći opasna i neopravdana narušavanja unutrašnjeg tržišta i još jednom održati Evropu ujedinjenom u uvjetima vanrednog stanja".
Ministarska rasprava u petak i rasprava o cijenama plina na skupu čelnika EU 7. oktobra u Pragu pomoći će komisiji da oblikuje nastojanja da se uhvati ukoštac s cijenama električne energije. Nova uredba, planirana za sljedeći mjesec - munjevita brzina u poređenju s inače sporim birokratskim procedurama - mogla bi uključivati ograničenje cijene plina koji se koristi za proizvodnju električne energije.
Izvršni ogranak EU također je ponudio opciju postavljanja gornje cijene plina kupljenog od Rusije. Ova ideja nije dobila veliku podršku država članica na sastanku ministara energetike ranije ovog mjeseca, a nekoliko vlada tvrdilo je da se time riskira provociranje potpunog zaustavljanja uvoza bez značajnog učinka na tržište, budući da ruski plin sada iznosi samo oko devet posto ponude.
Ograničavanje cijena uvoza od pouzdanih dobavljača plinovoda, kao što su Alžir ili Norveška, trebalo bi biti učinjeno u pregovorima, prema Komisiji, iako je prisilno ograničenje opcija ako razgovori ne dovedu do sporazuma. Kako bi smanjile troškove ukapljenog prirodnog plina od pouzdanih partnera, članice EU mogle bi steći više uticaja odabirom zajedničke kupovine. Osim toga, nova komplementarna referentna vrijednost za LNG mogla bi se stvoriti kako bi bolje odražavala cijene, rekli su iz Komisije.
"Ograničenje cijene plina za Rusiju ili šire ostaje majka svih bitaka", rekao je Maximo Miccinilli, voditelj energetike i klime u konsultantskoj kompaniji FleishmanHillard EU. ''Još uvijek nisam siguran da će ovo dobro završiti''.