Pomahnitala kupovina ukapljenog prirodnog plina u Evropi znači da će ove zime vjerovatno imati dovoljno goriva za proizvodnju električne energije, čime će prevazići smanjenje isporuke iz Rusije, navodi BloombergNEF.
Regija bi mogla uvesti gotovo 40 posto LNG-a više tokom predstojeće zime nego prethodne godine, dok bi mogla povećati kupovinu sljedećeg ljeta za oko 14 posto kako bi obnovila izgubljene zalihe, navodi BNEF u izvještaju objavljenom u utorak. Zajedno sa smanjenjem potražnje zbog viših cijena energije, te su isporuke dovoljne da pokriju potpuni prekid protoka ruskih plinovoda od 1. oktobra, rečeno je.
Kako bi nabavili dodatno gorivo, evropski kupci morat će kupiti 90 posto više LNG-a na spot tržištu nego što su osigurali prema dugoročnim ugovorima, dodatno pojačavajući konkurenciju s Azijom. To će podržati globalne cijene plina koje su skočile otkako je Evropa nastojala smanjiti svoje oslanjanje na Rusiju nakon što je njen najveći dobavljač napao Ukrajinu krajem februara.
"Povišene spot cijene LNG-a će se zadržati jer Evropa mora zadržati svoju moć na svim dostupnim LNG opskrbama, ostavljajući vrlo malo za Aziju", rekao je BNEF. Kina i azijska tržišta u razvoju vjerovatno će zabilježiti manji uvoz, dodaje se.
Prema BNEF-ovom centralnom scenariju, koji pretpostavlja da su vremenski uvjeti u skladu s prosjekom u posljednjih 10 godina i da nema protoka ruskog plina, očekuje se da će Evropa uvesti 40 miliona tona LNG-a ove zime i neznatno više ljeti kako bi obnovila zalihe. To bi ostavilo 12 miliona tona spot količine za Aziju tokom tog razdoblja, za koju se smatra da treba samo osam miliona tona više od ugovorene ponude.
Međutim, hladna zima u sjevernoj Aziji preusmjerila bi 5,6 miliona tona iz Evrope, prvenstveno kako bi potaknula potražnju u Japanu, a vruće ljeto koje bi uslijedilo dovelo bi do povećanja te brojke na 6,9 miliona u sljedećih 12 mjeseci, prema izvještaju. Taj će scenarij vjerovatno dovesti do povećane cjenovne konkurencije.
U međuvremenu će više ruskog LNG-a ići u Kinu, gdje se očekuje pad potražnje za zimu za 16 posto u odnosu na prethodnu godinu. Predviđa se da će potrošnja u Japanu pasti za osam posto u četvrtom tromjesečju u odnosu na isto razdoblje 2021. jer nacija uključuje termoelektrane na ugalj, dok bi potražnja u Južnoj Koreji mogla porasti za deset posto na godišnjem nivou zbog gomilanja zaliha, pokazao je izvještaj.
Opskrba će se ove zime vjerovatno samo neznatno povećati, donoseći malo olakšanja skučenom tržištu, rekao je BNEF. Rizici za proizvodnju uključuju odgode ponovnog pokretanja Freeport LNG projekta u SAD-u i probleme s opskrbom u Egiptu i Nigeriji.