Fjučersi američkih dionica su pali, a smjer dionica bio je nejasan pošto su loši kineski ekonomski podaci izazvali zabrinutost.
Jedan od azijsko-pacifičkih indeksa dionica je pao s najviših vrijednosti, dolar je ojačao, vrijednost obveznica je porasla, a nafta je oslabila, ukazujući na ponovni oprez investitora.
Kineski ekonomski podaci pokazali su da su industrijska proizvodnja i potrošačka potrošnja dosegnuli najniže nivoe od početka pandemije, kao rezultat novih zatvaranja zbog pandemije Covida-19.
Zvaničnici preduzimaju odmjerene korake kako bi pomogli privredi: Kina je tokom vikenda efektivno snizila kamatnu stopu za nove hipoteke kako bi podstakla posrnulo tržište nekretnina, ali je kamatna stopa na jednogodišnji zajam u ponedeljak ostala nepromijenjena.
Na tržištu obveznica, desetogodišnji prinos na američke državne obveznice pao je na 2,90 odsto. Ključno pitanje je da li će brige oko stanja ekonomije pomoći da se zaustavi ovogodišnja rasprodaja obveznica, podstaknute inflacijom i pooštravanjem monetarne politike u SAD.
Kako je oslabilo raspoloženje za ulaganje u dionice, pale su i kriptovalute. Tako je Bitcoin vraćen na nivo od 30.000 dolara.
Rizik od pada ekonomske aktivnosti usred cjenovnih pritisaka i rastućih troškova pozajmljivanja je i dalje glavna briga na tržištima. Mnogi trgovci na berzi su i dalje oprezni u pogledu predviđanja najvižih vrednosti deonica uprkos padu globalnih deonica od 17% ove godine.
„Tržišta su sada volatilna, krhka i u određenoj mjeri nestabilna“, a obveznice ponovo izgledaju kao utočište što doprinosi „zanimljivoj mješavini“, rekao je Mahjabeen Zaman, viši stručnjak za investicije Citigroup-a na Bloomberg televiziji.
Visoko pozicionirani direktor Goldman Sachsa, Lloyd Blankfein pozvao je kompanije i potrošače da se pripreme za recesiju u SAD, rekavši da postoji "veoma, vrlo visok rizik" da će doći do recesije.
Rast u SAD
Ekonomisti ove kompanije smanjili su svoje prognoze američkog rasta u ovoj i narednoj godini - sada očekuju da će privreda rasti za 2,4 odsto ove godine i 1,6 odsto u 2023. godini, što je pad sa 2,6 odsto i 2,2 odsto koliko je ranije prognozirano.
Cijene hrane i goriva doprinose rastu troškova. Pšenica je skočila za limit berze pošto je Indija odlučila da obuzda izvoz.
Rezultati kineske ekonomije doveli su do blagog pada cijene nafte, ali se cijene i dalje kreće ka 110 dolara po barelu. Šangaj se približava neophodnom pragu za popuštanje šestonedeljne blokade, što bi moglo podstaći investitore da se klade na rastuću potražnju za energijom.
Berza takođe čeka da vidi kako će europska tržišta reagovati na težnje Finske i Švedske da se pridruže NATO savezu, u jeku ruske invazije na Ukrajinu.
Promjena u europskom sigurnosnom savezu mogla bi da pogorša tenzije sa Rusijom. Fjučersi na europske dionice su trgovali sa nižim cijenama.
Na šta obratiti pažnju ove nedjelje:
- Predsjednik Fed-a New Yorka John Williams govori u ponedeljak
- Predsjednik Fed-a Jerome Powell je među govornicima Fed-a u utorak
- Rezervna banka Australije objavljuje zapisnik sa majskog sastanka o monetarnoj politici u maju. Utorak
- Sastanak ministara finansija G7 i centralnih bankara. Srijeda
- Podaci o inflaciji u euro zoni i u UK. Srijeda
- Govori predsjednik Fed-a Filadelfije Patrick Harker. Srijeda
- Najniža kamatna stopa na kredite u Kini. Petak
Neki od glavnih kretanja na tržištu:
Dionice
- Fjučersi na S&P 500 pali su za 0,5 odsto u 6:22 ujutro u Londonu. S&P 500 je u petak porastao za 2,4 odsto.
- Fjučersi Nasdaqa 100 su pali za 0,6 odsto. Nasdaq 100 je u petak porastao za 3,7 odsto
- Japanski indeks Topix je bio stabilan
- Australijski indeks S&P/ASX 200 porastao je 0,3 odsto
- Južnokorejski indeks Kospi pao za 0,1 odsto
- Hongkonški indeks Hang Seng bio je stabilan
- Kineski Shanghai Composite Index je pao za 0,3 odsto
- Euro Stoxx 50 fjučersi su izgubili 0,4 odsto vrednosti
Valute
- Bloombergov Dollar Spot indeks je bio stabilan
- Euro je bio na 1,0407 dolara, što je pad od 0,1 odsto
- Japanski jen je bio na 128,90 za dolar, što je porast od 0,3 odsto
- Juan na međunarodnom tržištu bio je na 6,8092 za dolar, što je pad od 0,1 odsto
Obveznice
- Prinos na desetogodišnje američke državne obveznice pao je za dva bazna poena na 2,90 odsto
- Prinos australijskih 10-godišnjih obveznica pao je za četiri bazna poena na 3,36 odsto
Sirovine
- Nafta iz zapadnog Teksasa (West Texas Intermediate) pala je 1,9 odsto na 108,36 dolara po barelu
- Zlato je trgovalo na 1.808,95 dolara za uncu, padajući za 0,2 odsto