Evropljani se tuširaju hladnijom vodom, uredi smanjuju termostate, a trgovine prigušuju svjetla kako bi izbjegle nestanak struje i smrzavanje domova ove zime zbog posljedica ruskog rata u Ukrajini.
Dok Kremlj smanjuje isporuke plina, a prekidi rada elektrana intenziviraju stiskanje opskrbe, Evropa nema druge mogućnosti nego smanjiti potražnju. Mjere su do sada bile neujednačene, ali hitnost je sve veća kako veleprodajne cijene nastavljaju rasti.
Dok su neke zemlje poput Njemačke, gdje se gotovo polovica domova oslanja na plin za grijanje, izloženije od drugih, Evropska unija nastoji se udružiti. Države članice bloka imaju za cilj smanjiti upotrebu plina za 15 posto tokom ove zime ako Rusija - koja je historijski pokrivala oko 40 posto potražnje EU za gorivom, zatvori slavinu.
Evo pregleda nekih od ključnih inicijativa za smanjenje potrošnje energije:
Njemačka
Kabinet kancelara Olafa Scholza odobrio je ove sedmice niz mjera za smanjenje potrošnje plina za petinu ove jeseni i zime. Nacionalne mjere, koje su dodatak koracima koje su poduzele općine diljem Njemačke, kao što je isključivanje tople vode u javnim bazenima, usmjerene su na smanjenje upotrebe plina za oko dva posto i uključuju: zabranu grijanja privatnih bazena, više se ne griju neki prostori u javnim zgradama, snižavanje minimalne temperature u uredima 19 stepeni celzija, zabranjena je većina vanjske rasvjete za zgrade i spomenike te povećanje energetske efikasnosti u javnim i privatnim zgradama.
Francuska
Predsjednik Emmanuel Macron postavio je cilj smanjenja potrošnje energije 2024. godine za 10 posto u poređenju s nivoom iz 2019. godine. Njegova je administracija prošlog mjeseca uspostavila niz radnih skupina usmjerenih na vladine operacije, nekretnine, tehnologiju i telekomunikacije te trgovačke centre i druga javna mjesta. Cilj je do kraja septembra imati konkretne prijedloge. Iako je do sada bilo nekoliko konkretnih koraka, bilo je nekoliko inicijativa. Do oktobra će francuski lanci supermarketa ugasiti osvijetljene znakove trgovina nakon zatvaranja, a maloprodajni prostori smanjit će osvjetljenje za 30 posto i sniziti temperature na 17 stepeni celzija tokom špice kupovine, ako postoje vladine smjernice za to.
Kao primjer, ministarstvo finansija zemlje reklo je da će uključiti grijanje samo kada temperature u uredu padnu ispod 19 stepeni celzija i neće hladiti osim ako temperatura ne postane viša od 26 stepeni.
Italija
Novi plan za smanjenje potrošnje u Italiji mogao bi biti odobren na sjednici vlade već sljedeće sedmice. Cijene energije postale su ključno pitanje kampanje uoči prijevremenih izbora 25. septembra koji će zamijeniti premijera Marija Draghija. Lijevi centar predlaže kontrolu cijena električne energije, što je potez koji je kritizirala predvodnica desnice Giorgia Meloni, koja umjesto toga želi inicijativu za cijelu EU.
Prema talijanskim medijima, državni plan štednje mogao bi uključivati: snižavanje temperatura i skraćivanje sati grijanja u domovima i uredima tokom zime kako bi se smanjila potrošnja plina za grijanje za više od 10 posto, smanjenje javne i prodajne rasvjete noću, produženje vijeka trajanja postrojenja na ugljen kako bi smanjili upotrebu plina za proizvodnju električne energije. Zaustavljanje tvornica možda je dio plana, ali nekoliko energetski intenzivnih industrija već ograničava rad zbog rastućih troškova.
Španija
U rijetkom koraku da se zakonski naloži niža potrošnja, španski zakonodavci u četvrtak su donijeli pravila koja su uvedena dekretom početkom augusta. Koraci uključuju: ograničenje klima-uređaja na 27 stepeni u javnim zgradama i većini poduzeća, kao i na aerodromima i željezničkim stanicama, postavljanje grijanja na najviše 19 stepeni zimi, izuzeci uključuju hotelske sobe, restoranske kuhinje, frizerske salone, teretane, škole i bolnice, zabranu noćnog osvjetljenja spomenika i izloga, zahtijevanje da vrata trgovina budu zatvorena kad god su uključeni sistemi grijanja ili hlađenja.
U skladu s ciljem EU, Švicarska će tražiti, ali ne i prisiljavati, domaćinstva i kompanije da smanje potrošnju plina za 15 posto od oktobra do marta poduzimanjem koraka poput snižavanja temperatura unutarnjeg grijanja. Vlada postavlja isti cilj vlastitoj administraciji kako bi dala "dobar primjer".
Ako dobrovoljni pristup ne uspije, vlada se savjetuje o prisilnim mjerama, uključujući prisiljavanje industrijskih postrojenja na plin da pređu na naftu i smanjenje opskrbe za javni sektor. Za sada Švicarska kaže da će privatna domaćinstva biti izuzeta od bilo kakvog obaveznog racioniranja.
Finska
Vlada premijerke Sanne Marin najavila je kampanju kojom poziva potrošače i domaćinstva, kao i kompanije i organizacije da smanje potrošnju, ciljajući na učestvovanje 75 posto svojih građana. Zajednička kampanja Ministarstva privrede i drugih organizacija najavljena je u četvrtak i ima dugoročni cilj trajnog smanjenja potrošnje energije. Kampanja će službeno započeti u oktobru i predlaže: snižavanje unutrašnjih temperatura, povećanje korištenja javnog prijevoza, kraće tuširanje, smanjenje vremena provedenog na digitalnim uređajima.
Holandska vlada ne provodi mjere posebno za ovu zimu, a državna plinska kompanija je rekla da će zemlja imati dovoljno zaliha za ovu zimu. Ali kampanja "Štedite energiju sada!" potiče ljude da učine svoje domove učinkovitijim pomoću dizalica topline, ventilacije s funkcijom povrata topline, solarnog grijanja vode i bolje izolacije krovova, podova i prozora.
Austrija
Beč je obećao uštedjeti neke troškove odgodom početka zimske rasvjete za božićne sajmove, dok bi skijaški centri također mogli smanjiti ponudu miniranjem manje umjetnog snijega i ograničavanjem noćnih operacija. Nacionalna vlada tek treba uvesti obavezne mjere jer je zemlja na putu da napuni jednu od najvećih mreža skladišta plina na kontinentu do 80 posto kapaciteta.
Grčka
Vlada premijera Kyriakosa Mitsotakisa u junu je najavila mjere za smanjenje potrošnje energije u javnom sektoru za 10 posto u bliskoj budućnosti i za 30 posto do kraja decenije. Vlasti će ponuditi finansijske poticaje organizacijama koje štede energiju, a također će stvoriti digitalni sistem za praćenje potrošnje. Mjere uključuju: regulaciju temperature u zgradama, gašenje svjetla i računara, promjene u uličnoj rasvjeti.
Irska
Irska je izuzeta iz cilja EU jer većinu svog plina dobiva iz Velike Britanije, ali zemlja još uvijek potiče ljude da smanje potrošnju energije ove zime putem kampanje "Smanjite svoju potrošnju".