Evropska komisija trebalo bi danas da obavijesti kineske proizvođače električnih vozila o privremenim carinama, a kompanije bi se mogle suočiti s dodatnim dažbinama od oko 25 posto, rekli su evropski zvaničnici.
Izvor iz Brisela kaže da iznos nije konačan. Zvaničnici iz nekoliko država članica očekuju carine od 25 posto, a jedan od njih je rekao da bi za neke kompanije dažbina mogla biti veća od 25 posto.
Evropska komisija je pokrenula istragu o kineskim subvencijama za električna vozila prošle godine, a očekuje se da će carine biti uvedene oko 4. jula.
Kina je već nagovijestila da je spremna na odmazdu, prijeteći mjerama u sektorima poljoprivrede, avijacije i automobila. Peking je već pokrenuo istragu o nekim vrstama evropskih alkoholnih pića i ishod bi uskoro mogao biti poznat.
"Istraga protiv subvencija je tipičan protekcionizam", rekao je portparol kineskog ministarstva vanjskih poslova Lin Jian na redovnom brifingu u Pekingu u srijedu.
"Kina će preduzeti sve neophodne mjere da odbrani naša prava i interese."
Pale akcije kineskih proizvođača električnih automobila
Akcije kineskih proizvođača električnih vozila pale su u Hong Kongu pred odluku EU. Akcije Geely Automobile Holdings i Xpeng Inc. pale su za oko osam posto ove sedmice, dok je BYD Co. izgubio oko tri posto.
Istraga je dio šireg napora EU da zaštiti lance snabdijevanja i približi proizvodnju, posebno u ključnim industrijama kao što su čipovi i lijekovi. Istraga je testirala već krhke odnose s Pekingom, koji je potom pokrenuo sopstvenu antidampinšku istragu o konjaku uvezenom iz EU, što se vidi kao odmazda protiv Francuske, koja je podržala istragu o električnim vozilima.
Dok je istraga bila usmjerena na kineske proizvođače automobila kao što su BYD i Geely Automotive Holdings Ltd., više carine sa sadašnjih 10 posto na 25 posto pogodit će i mnoge zapadne proizvođače automobila, predvođene Teslom, koja šalje Model 3 iz Šangaja u Evropu, kao i BMW AG i Renault SA. Sadašnja carina na uvoz putničkih automobila iz Evrope u Kinu iznosi 15 posto.
Mjere dolaze dok blok balansira između zaštite regionalne automobilske industrije s milionima dobro plaćenih poslova i zelene agende usmjerene na uklanjanje CO2 iz transporta. EV ambicije EU, sa zabranom prodaje automobila s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem do 2035. godine, naišle su na probleme posljednjih mjeseci nakon što su tržišta poput Njemačke ukinula podsticaje za kupovinu.