Njemačke fabričke porudžbine su neočekivano pale u martu, što ukazuje na stalnu slabost u ovom sektoru koji već zaostaje za poboljšanjem u široj njemačkoj ekonomiji.
Potražnja je pala za 0,4 posto u odnosu na prethodni mjesec, prkoseći očekivanjima ekonomista koji su predviđali rast od 0,4 posto.
Očitavanje za februar je također revidirano na smanjenje od 0,8 posto, navodi se u saopćenju.
Podaci pokazuju krhkost najveće evropske ekonomije, čiji su ukupni izgledi poboljšani nakon kontrakcije krajem 2023. Indikatori raspoloženja ukazuju na pozitivno raspoloženje među preduzećima i domaćinstvima.
Proizvodnja, koja igra veću ulogu u Njemačkoj nego u drugim zemljama u regionu, i dalje je problematična. Istraživanja S&P Global pokazala su da je proizvodni sektor u aprilu ostao u padu, dok je uslužna aktivnost rasla najbržom stopom u posljednjih 10 mjeseci.
Fabrike su opterećene smanjenom globalnom tražnjom i visokim kamatnim stopama, koje opterećuju investicije. Industrije koje zahtijevaju više energije, kao što je hemijski sektor, također pate od viših cijena energenata kao rezultat ruskog rata u Ukrajini.
Daimler Truck Holding AG je u petak upozorio na teško okruženje, rekavši da će prilagoditi svoje evropske proizvodne kapacitete kako bi uračunao slabiju potražnju. Proizvođači automobila, uključujući Volkswagen AG i Mercedes-Benz Group AG, također su imali težak početak godine.
Neki ekonomisti smatraju da će njemački proizvođači koji se oslanjaju na izvoz imati koristi od poboljšanja globalnih porudžbina u drugoj polovini 2024. Deutsche Bank AG je prošle sedmice podigla svoju prognozu ekonomskog rasta za ovu godinu na 0,3 posto sa -0,2 posto.
Podaci o trgovini također objavljeni u utorak bili su optimističniji, pri čemu je izvoz porastao za 0,9 posto, a uvoz je također zabilježio neočekivani napredak.