Ujedinjeno Kraljevstvo će biti najbolje od svih europskih gospodarstava u sljedećih 15 godina, smanjujući jaz u odnosu na Njemačku i povećavajući svoje vodstvo u odnosu na Francusku, pokazuju dugoročne prognoze.
Centar za ekonomska i poslovna istraživanja (CEBR) predviđa da će gospodarski rast Velike Britanije do 2038. godine biti između 1,6 i 1,8 posto, čime će ta otočna država zadržati poziciju šestog najvećeg gospodarstva svijeta.
Projekcije predviđaju da će UK uspjeti prevladati ekonomske probleme koji su se pojavili tijekom i nakon Brexita, uključujući pandemiju i inflaciju.
Od financijske krize britansko gospodarstvo muči slab rast produktivnosti, a u posljednje vrijeme problemi su i s ponudom radne snage. Zbog toga je Bank of England (BOE) iznijela prilično pesimistične projekcije za sljedećih nekoliko godina.
Prema analizi CEBR-a, gospodarstvo Velike Britanije će rasti brže od "velike četvorke" eurozone - Francuske, Njemačke, Italije i Španjolske - ali neće rasti jednakom brzinom kao SAD.
"Osnove britanskog gospodarstva još su uvijek vrlo jake", rekao je Pushpin Singh, viši ekonomist u CEBR-u. "Status Londona kao financijske i konzultantske prijestolnice i snaga uslužnog sektora potaknut će gospodarski rast", dodaje.
Također je rekao da je učinak izlaska Britanije iz Europske unije "ili preuveličan ili nedovoljno istražen".
Ova konzultantska kuća također očekuje da će Kina prestići SAD u gospodarskom rastu 2037., te da će se svjetski BDP udvostručiti kako zemlje u razvoju budu sustizale razvijene ekonomije.
Do 2038. Italija će ispasti iz 10 najvećih svjetskih gospodarstava i zamijenit će je Južna Koreja.
SAD i Njemačka će pasti na listi, dok će Indija i Brazil - dvije ekonomije u razvoju s velikim brojem stanovnika - napredovati.
Francuska će biti lošija od Ujedinjenog Kraljevstva zbog svog velikog javnog sektora i visokih poreza, dok će smanjenje aktivnosti u njemačkom proizvodnom sektoru pomoći Britaniji da sustigne, kaže Singh.