Njemačka je za dlaku izbjegla tehničku recesiju, ali generalno stanje najmoćnije europske ekonomije ne ulijeva previše optimizma.
Prema preliminarnoj procjeni Destatisa objavljenoj u ponedjeljak, bruto domaći proizvod Njemačke pao je 0,3 posto između listopada i prosinca, no kako je rezultat prethodnog kvartala revidiran s pada od -0,1 posto na nulu, izbjegnuta su dva uzastopna tromjesečja kontrakcije.
Statističke igrice ipak ne mogu zamaskirati općenito zabrinjavajuće stanje tamošnjeg gospodarstva koje je na razini cijele 2023. godine palo za 0,3 posto, dok su konkurenti mahom rasli.
Prognoze nisu ružičaste ni za ovu godinu koja je počela štrajkovima poljoprivrednika i željezničara pa OECD Njemačkoj predviđa najsporiji rast od svih G20 zemalja (osim Argentine).
Na tom tragu je i stručnjak Bloomberg Economicsa Martin Ademmer koji očekuje da će se rast polako povećavati 2024. i doseći 0,5 posto na krilima pojačane potrošnje građana kućanstava. No, na početku godine bi se moglo nastaviti usporavanje, upozorava Ademmer.
Iako se lani očekivao snažniji oporavak, Njemačka ekonomija se nije uspjela othrvati nagomilanim izazovima. Na početku 2023. je vladao optimizam, budući da je šok zbog rata u Ukrajini i posljedičnog skoka cijene energenata relativno lako prevladan, međutim, proizvodnja i potrošnja se nisu oporavljali kako je očekivano.
Cijene energenata su se stabilizirale, ali su i dalje osjetno više nego u razdoblju prije pandemije i rata, što posebno pogađa industriju.
Neadekvatna reakcije politike na gospodarske izazove rezultirala je rastom popularnosti krajnje desnog AfD-a, koji sada vodi u anketama u tri istočne njemačke pokrajine u kojima građani izlaze na izbore ove godine.
U svakom slučaju, pred Njemačkom je vrlo izazovna godina, a iako im analitičari prognoziraju blagi rast BDP-a u ovoj godini, prijetnja recesije nije u potpunosti otklonjena.