Gotovo pet mjeseci nakon što je ruska invazija na Ukrajinu izazvala globalnu energetsku krizu, Italija napreduje u smanjenju svoje ovisnosti o Moskvi.
Zemlja je smanjila svoju ovisnost o uvozu ruskog plina na 25 posto, s oko 40 posto na početku godine. Nasuprot tome, Njemačka -najveća evropska ekonomija - još uvijek uvozi otprilike 35 posto svojih potreba za plinom iz Rusije.
Diljem Evropske unije vlade žure napuniti skladišta plina i razmatraju alternativne izvore energije, čak i uz potencijalni trošak za okoliš. Rusija je već ograničila isporuke Italiji, koja je usred klimatske krize, a dužnosnici u Rimu pripremaju se za daljnje rezove.
Sljedeće sedmice premijer Mario Draghi odlazi u Alžir - sada najvećeg opskrbljivača plinom Italije --po drugi put ove godine kako bi razgovarao o jačanju veza između dviju zemalja.
Ruski Gazprom PJSC ranije ove godine zaustavio je isporuke u neke zemlje EU-a zbog spora oko plaćanja. U Njemačkoj je vlada sada zabrinuta da se tokovi neće u potpunosti nastaviti kada se plinovod Sjeverni tok - najveća plinska poveznica Rusije s kontinentom - vrati s planiranog održavanja sljedeće sedmice.
''Italija može preživjeti bolje od Njemačke, koja se oslanja samo na ruski uvoz", rekla je Annalisa Perteghella, viša savjetnica za politiku za energiju i klimu u think tanku Ecco. ''Rusija će vjerovatno nastaviti sa strategijom 'stani i kreni' za podizanje cijena plina''.
Dužnosnici u Italiji sada rade na tome da osiguraju da će zemlja moći preživjeti sljedeću zimu bez racioniranja plina domaćinstvima i poduzećima, čak i ako Rusija potpuno obustavi snabdijevanje.
Glasnogovornik vlade u Rimu odbio je komentirati.
Pročitaj više: Ostaje li Evropa bez ruskog gasa? Raste nervoza dok se čeka 21. juli
Evropska kriza
Trenutna energetska kriza najgora je u Evropi. Kontinent se već suočavao s malim zalihama plina prije rata u Ukrajini, a toplotni val sada preplavljuje dijelove regije, opterećujući električne mreže i ugrožavajući planove energetske sigurnosti.
Cilj EU je da skladišta plina budu najmanje 80 posto puna do početka novembra i poziva građane da sada štede energiju kako bi izbjegli da industrija smanji potrošnju energije tokom zime. Italijanska skladišta trenutno su popunjena oko 60 posto.
Neke zemlje, uključujući Njemačku i Italiju, također razmatraju ponovno uključivanje elektrana na ugalj kako bi pomogle u ublažavanju krize u snabdijevanju, unatoč dugoročnim klimatskim ciljevima regije.
Kako bi postepeno diversificirala snabdijevanje izvan Rusije, italijanska vlada, zajedno s kompanijom pod državnom kontrolom Eni SpA, dogovorila je poslove s afričkim i sjevernoafričkim zemljama za povećanje uvoza plina.
Italijanska kompanija za plinsku mrežu, Snam SpA, također je kupila dva Plutajuća skladišta za regasifikaciju kako bi dodala kapacitete za ukapljeni prirodni plin u sljedeće dvije godine, iako je jedno postrojenje naišlo na protivljenje javnosti u industrijskom gradu Piombinu.
Tokovi plina iz Alžira su više nego dvostruko veći od onih koji dolaze iz Rusije, prema podacima Snama u utorak.
Racioniranje rizika
"Italija je dobro pozicionirana zbog diversifikacije snabdijevanja", rekao je Perteghella. "Ali ako se skladišta ne mogu napuniti na vrijeme, bit će potrebno racioniranje i dobrovoljne promjene ponašanja trebale bi početi što je prije moguće''.
Gazpromove isporuke Italiji su ograničene od sredine juna, a Eni je ranije ove sedmice rekao da ruska kompanija planira dodatno smanjiti isporuke za oko trećinu. Guverner Banke Italije Ignazio Visco upozorio je na recesiju ako Moskva u potpunosti zaustavi tokove.
Vlada u Rimu već je dodijelila oko 33 milijarde eura (64,5 milijardi KM) kako bi zaštitila domaćinstva i kompanije od većih računa za energiju, a radi na zasebnom paketu pomoći vrijednom čak osam milijardi eura (15,6 milijardi KM), tvrde izvori.
S obzirom na to da se nekoliko faktora u energetskom scenariju sljedeće zime još uvijek mijenja, dužnosnici rade na planu za nepredviđene situacije, koji bi mogao uključivati racionalizaciju energije, iako je malo vjerovatno da će to biti provedeno, kažu izvori.
Ključni faktor bit će temperature tokom zime.
"Ako usred zime Rusija iznenada prekine snabdijevanje Italije, racioniranje se neće moći izbjeći", rekla je Simona Benedettini, nezavisna savjetnica za energetiku sa sjedištem u Rimu.