Siemens AG će u četvrtak predstaviti novu investiciju u Njemačkoj, što kancelar Olaf Scholz želi da iskoristi kao dio svojih napora da preokrene egzodus kapitala iz najveće evropske privrede i rastuću deindustrijalizaciju.
Scholz će se pojaviti u glavnom Simensovom pogonu u Erlangenu u Bavarskoj, sa izvršnim direktorom Rolandom Buschom, koji će predstaviti njemački dio globalnog investicionog plana od dvije milijarde evra (2,2 milijarde dolara) za proširenje visokotehnološke proizvodnje.
Lider socijaldemokrata i njegova vladajuća koalicija u Berlinu pokušavaju da odgovore na upozorenja lobističkih grupa o dugoročnijim izgledima za proizvodnju, jer visoke cijene energenata, nedostatak kvalifikovanih radnika i subvencije u SAD i Aziji rizikuju da naruše njihovu industriju. Više od 135 milijardi evra investicija otišlo je iz Njemačke prošle godine, dok je stiglo samo 10,5 milijardi evra - produbljujući "alarmantan" trend, upozorio je Njemački ekonomski institut u nedavnom izvještaju.
Od svog globalnog investicionog plana od dvije milijarde evra, Siemens je već namijenio 340 miliona evra za fabrike u Singapuru i Kini i oko 200 miliona evra za proširenje proizvodnje željeznica u SAD. To znači da će investicija u Erlangenu vjerovatno biti skromna u poređenju sa ostalima koje je Sholz promovisao.
Kancelar je u junu prisustvovao ceremoniji potpisivanja ugovora sa kompanijom Intel za izgradnju fabrike poluprovodnika vrijedne 30 milijardi evra u Magdeburgu – projekat koji je uključivao oko 10 milijardi evra njemačkih subvencija. Infineon Technologies AG je u maju ugostio Scholza kako bi otvorio fabriku čipova od pet milijardi evra u Drezdenu. I u februaru, Scholz se sastao sa poslovnim i političkim liderima u Sarlandu kako bi proslavio ugovor vrijedan tri milijarde dolara između dobavljača automobila ZFFriedrichshafen i američkog proizvođača poluprovodnika Wolfspeed Inc za proizvodnju čipova za električna vozila.
U međuvremenu, njemački ministar finansija Christian Lindner planira niz mjera osmišljenih da podstakne ulaganja malih i srednjih preduzeća, navodi se u vladinom dokumentu koji je objavljen u srijedu.
Plan, za koji vlada procjenjuje da će olakšati poresko opterećenje kompanijama i domaćinstvima za oko šest milijardi evra godišnje, uključuje subvencije koje su dio plana vladajuće koalicije za pomoć kompanijama da ubrzaju proces smanjenja emisije ugljen-dioksida.
Istovremeno, Lindner se zalaže da konsoliduje finansije savezne vlade nakon što su pozajmili rekordne iznose za finansiranje potrošnje kako bi ublažili uticaj pandemije kovida 19 i energetske krize.
Industrijska proizvodnja u Njemačkoj je i ove godine nastavila da pada, a time i povjerenje investitora. Među političkim liderima i rukovodiocima raste zabrinutost da je privredi potrebno više vremena nego što su očekivali da se oporavi od zimske recesije.