Beč je postao najslabije tržište nekretnina među velikim evropskim prijestolnicama, bilježeći dvocifreni pad koji je nadmašio čak i teško pogođeni Stockholm, prema inauguralnom Bloomberg City Trackeru.
Glavni grad Austrije zabilježio je pad od 12,2 posto u odnosu na vrhunac prije godinu dana, dok je Stockholm pao za 6,4 posto, prema podacima koje je prikupio Bloomberg. Nasuprot tome, Madrid, Milano i Cirih pokazali su dobitke.
U austrijskoj prijestolnici, gdje živahno tržište najma nudi alternativu vlasništvu, stroža hipotekarna pravila pogoršavaju pad, spuštajući cijene ponude u maju na prosječnih 7.084 eura po kvadratnom metru. Očekuju se daljnji padovi.
Tržišta nekretnina su na različitim putanjama diljem Evrope jer uticaj viših kamatnih stopa teško pogađa neka područja, dok nedostatak ponude i problemi koji zaostaju zbog globalne finansijske krize podupiru druga.
Pandemija Covida-19 također je uticala na cijene stanova jer su karantini potaknuli ljude da se presele u veće domove. Također, neke su vlade uvele poticaje za kupovinu kako bi poduprle ekonomije.
Kako bi uhvatio najnovije trendove, Bloomberg je prikupio podatke niza dobavljača kako bi dobio cijene po kvadratnom metru za domove u devet ključnih gradskih područja. Neke su brojke indikativne, dok su druge službene. Mjeseci dostupnosti također variraju. Nivoi u Beču, naprimjer, izvedeni su iz prosjeka kotacijskih cijena u 23 okruga austrijskog grada s Immopreise.at.
Ovo je prvi nastavak City Trackera, a slijedit će ih još. Pokrivenost će se također proširiti kako bi se pružio dublji uvid u sektor.
Evropska tržišta nekretnina bačena su u previranja od kraja ere jeftinog novca. Povećanje kamatnih stopa povećalo je hipoteke upravo u trenutku kada potrošače pogađa pad troškova života. Ipak, učinak viših troškova posuđivanja bio je neujednačen.
Ono što podaci City Trackera pokazuju jeste da su područja pogođena globalnom finansijskom krizom manje pogođena trenutnim padom, dok gradovi koji su skočili na pozadini decenije jeftinog duga više pate.
Uz rastuće kamatne stope i inflaciju koja nagriza raspoloživi dohodak, sve više bečkih porodica ostaje u stanovima za iznajmljivanje umjesto da ih kupuje, navodi agencija za nekretnine Real Immobilienvermittlung GmbH.
Ali kreditna tržišta su se od tada zaoštrila, a obim novih hipotekarnih kredita izdanih austrijskim domaćinstvima pao je za više od 60 posto u martu u odnosu na godinu ranije, prema podacima centralne banke.
''Sljedeći mjeseci ostat će izazovni'', rekla je Martina Hirsch, izvršna direktorica Reala. "Očekujemo nastavak slabe potražnje, kao i tržište koje je oprezno i sporo se prilagođava".
Zajedno s Bečom, švedska tendencija za kratkoročnim kreditima učinila ju je posebno osjetljivom na rastuće stope, što je povuklo cijene u Stockholmu naniže. No s obzirom na to da je u švedskoj prijestolnici izuzetno teško doći do najma, padovi su usporeni posljednjih mjeseci.
Najnoviji podaci za Dublin pokazuju da se nekada vruće tržište hladi, uz pad u martu od 2,4 posto. Irska vlada razmatra ponovno uvođenje hipotekarnih olakšica kako bi pomogla siromašnim potrošačima. Unatoč nestašici stanova, cijene u Berlinu su također pale za jedan posto u aprilu.
U Velikoj Britaniji, gdje je većina hipoteka fiksna na dvije ili pet godina, više od 1,4 miliona Britanaca ove će godine biti prisiljeno refinansirati. Time je stavljena tačka na međugodišnja povećanja u Londonu.
S druge strane spektra, Milano i Madrid — tržišta teško pogođena posljednjim slomom — još uvijek rastu, čak i ako su cijene realno niže nakon razdoblja nevjerovatne inflacije. Cijene u Cirihu su također porasle.
U Španiji se očekuje da će tržišni pomak početi pogađati ponudu jer se graditelji bore s višim troškovima.
"Špansko tržište nekretnina usporit će u drugoj polovici ove godine", rekao je Borja Garcia-Egotxeaga, glavni izvršni direktor kompanije Neinor Homes SA. ''Ali cijene nekretnina nastavit će rasti''.