Proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora u Bosni i Hercegovini aktuelizirana je još 2012. godine kada je Vijeće ministara usvojilo Odluku o implementaciji EU Direktive 2009/28 o promociji proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora. Godinu kasnije u FBiH donesen je Zakon o korištenju obnovljivih izvora energije čiji je jedan od ciljeva bio da se u FBiH realizuje efikasan sistem finansijskog podsticanja proizvodnje električne energije iz OIE. Međutim, ovaj Zakon nije ispunio svoju svrhu zbog čega se nekoliko godina unazad ističe potreba donošenja novog zakona.
Prilikom donošenja Zakona, ekološka udruženja su tražila uvođenje tzv. prosumera (prosumer = producer + consumer), tj. mogućnosti da građani i privatne kompanije, pored uloge potrošača struje, dobiju i ulogu proizvođača po scenariju ''trošim struju koju proizvodim, a viškove prodajem ili kompenzujem sa elektrodistribucijom''.
Registrovati obrt ili d.o.o.
Od tada do danas, mnoge kompanije su, a posebno nakon poskupljenja struje od 20 posto za privredu od ove godine investirale u solarne panele kako bi obezbijedile električnu energiju za svoje potrebe. Međutim, samo neke od njih imaju status privilegiranih proizvođača energije iz obnovljivih izvora te im je osigurana isplata visokih garantiranih poticaja za proizvedenu energiju. Još jedan problem kada je riječ o prodaji viškova, jesu i komplikovane procedure, te ''liste čekanja'' za oslobođene dinamičke kvote.
Pročitajte više: Instalisana jedna od najvećih solarnih elektrana u BiH
Firma iz Brčkog napravila značajan korak ka energetskoj neovisnosti
Kako bi uštedila, mnoga domaćinstva su na krovovima svojih kuća instalirala solarne panele, te im se prema procjenama investicija isplati nakon pet godina. Problem kada je riječ o domaćinstvima je taj što nemaju mogućnost prodaje viškova električne energije. Ukoliko žele prodavati viškove moraju biti registrovani kao obrt ili d.o.o.
Davanjem ove mogućnosti građanima, pojednostavljenjem procedura i poticanjem prelaska na obnovljive izvore energije značajno bi se smanjila potrošnja struje proizvedene iz fosilnih goriva kao i emisije CO2, a građani i privreda pored ušteda mogli bi i zaraditi.
Da bi se ovo ostvarilo nepohodno je donošenje novog Zakona o obnovljivim izvorima energije.
''Osim usvajanja zakona, također moramo dobiti i poticaje jer trenutna cijena električne energije je takva da to nije stimulativno. Sve ovo bi omogućilo da, na primjer, na svoje krovove postavite solarne panele, da proizvodite energiju, višak razmjenjujete po zakonskim regulativama i da vam se to nakon određenog roka isplati. Industrija to već radi'', kazao je Mirza Kušljugić, predsjednik Upravnog odbora Centra za održivu energetsku tranziciju ReSET, na okruglom stolu Građanska energija i integracija DG i DER održanom u Mostaru.
Hitno usvajanje zakona
Istaknuo je da građani, lokalne zajednice, mala i srednja poduzeća moraju postati akteri, ne samo potrošači, nego i proizvođači.
Dodao je kako BiH nema nikakav plan kako se nositi s energetskom krizom izazvanom, uz ostalo, i ratom u Ukrajini, i zbog svega toga postoji veliki rizik da upadnemo u probleme.
''Protekle godine kada je cijena električne energije bila tri do pet puta veća od uobičajene, izvozili smo bez plaćanja takse CO2 i imali smo 830 milion KM izvoza. Neko je pomislio da je to sektor koji je zdrav, a rizici unutar sektora su takvi da čak i srednjoročno možemo ući u probleme. Tranzicija podrazumijeva dramatičnu promjenu psihološkog pristupa energetici, nema više jeftine energije iz fosilnih goriva'', naglasio je Kušljugić.
Kada je riječ o zakonodavstvu, Vlada FBiH je početkom juna usvojila i uputila u parlamentarnu proceduru nacrte dva od šest ključnih zakonskih akata koji energetski sektor naše zemlje približavaju EU standardima. Riječ je o nacrtima zakona o električnoj energiji i zakona o energiji i regulaciji energetskih djelatnosti.
Pročitajte više: Novi zakon o električnoj energiji omogućit će sigurno snabdijevanje tržišta
'Reformski zakoni za čistu energiju su usklađivanje s EU'
''Zagovornik sam brzog prolaska ovih zakona u Parlamentu FBiH. Treći zakon, koji se još uvijek nije našao u Parlamentu, je Zakon o korištenju obnovljivih izvora energije. To je krucijalni zakon koji omogućuje sve ovo. Apeliram na Parlament FBiH da ne čekaju ni trenutka nego ove zakone stave što prije na dnevni red i usvoje do izbora, to nam je iznimno važno '' kazao je Armin Đuliman, stručnjak za obnovljive izvore energije, učinkovitu kogeneraciju te istraživanje i razvoj.
Građanima poručuje da ne kupuju zlato, nego solarne panele.
''Kupujte invertore, stavite ih u hodnik i neka vam smetaju dok prolazite jer ćete ih u narednih godinu dana sigurno staviti, samo sačekajte da se zakoni o kojima pričamo počnu primjenjivat u potpunosti. Tada će građani imati mogućnost na jedan od tri načina, bez da osnivaju obrt, spasiti svoje kućne budžete proizvodnjom električne energije. Također, moći će se pojaviti i kao investitori i na taj način svojoj općini, domu zdravlja i slično, prodavati električnu energiju duplo jeftinije nego što je oni mogu naći na tržištu, a to je situacija u kojoj svi dobivaju'', istaknuo je Đuliman.