Predsjednik Federalnih rezervi Jerome Powell dao je svoje najeksplicitnije priznanje do sada da bi strmoglavi porast kamatnih stopa mogao odvesti američko gospodarstvo u recesiju, rekavši da je to moguće i nazvavši meko slijetanje "vrlo izazovnim".
"Drugi rizik je, međutim, da nećemo uspjeti vratiti stabilnost cijena i da ćemo dopustiti da se ova visoka inflacija učvrsti u gospodarstvu", rekao je Powell zastupnicima u srijedu. "Ne možemo podbaciti u tom zadatku. Moramo se vratiti na inflaciju od 2 posto."
Predsjedavajući Fed-a svjedočio je pred Senatskim bankovnim odborom tijekom prvog od dva dana saslušanja u Kongresu. U svom uvodnom govoru, Powell je rekao da dužnosnici "predviđaju da će stalna povećanja stope biti primjerena" kako bi se smirili najveći cjenovni pritisci u posljednjih 40 godina.
"Inflacija je očito porasla tijekom prošle godine, a mogla bi se očekivati dodatna iznenađenja. Stoga ćemo morati biti spretni u odgovaranju na pristigle podatke i izglede koji se razvijaju", rekao je Powell.
Federalni odbor za otvoreno tržište prošlog je tjedna povisio svoju referentnu kamatnu stopu za 75 baznih bodova, najveće povećanje od 1994., na raspon od 1,5 posto do 1,75 posto. Powell je rekao novinarima nakon sastanka da je sljedećeg mjeseca na stolu još jedno povećanje od 75 baznih bodova, odnosno pomak od 50 baznih bodova. No, tijekom saslušanja u srijedu nije izravno pomenuo veličinu budućeg rasta.
Predsjednik Fed-a suočio se s gomilom pitanja o riziku od recesije, a ekonomisti su sve više najavljivali vjerojatnost pada negdje u sljedeće dvije godine. Bivši predsjednik Fed-a Bill Dudley napisao je u srijedu u kolumni Bloomberg Opinion da je recesija "neizbježna" u sljedećih 12 do 18 mjeseci.
"Američka ekonomija je vrlo jaka i dobro pozicionirana da se nosi s strožom monetarnom politikom", rekao je Powell u svom uvodnom obraćanju. Kasnije je rekao da Fed "ne pokušava provocirati i ne misli da ćemo morati izazvati recesiju".
Šef Fed-a je također rekao da ne vidi da je vjerojatnost recesije trenutno posebno povišena, ali je priznao da je to "sigurno mogućnost", napominjući da su nedavni događaji otežali Fed-u da snizi inflaciju uz održavanje snažnog tržište rada.
Meko slijetanje "naš je cilj. Bit će to vrlo izazovno. Događaji u posljednjih nekoliko mjeseci učinili su to znatno izazovnijim - misleći tamo na rat i cijene roba i daljnje probleme s lancima opskrbe."
"Briga o riziku od recesije malo je više opipljiva", rekao je Derek Tang, ekonomist u LH Meyeru, tvrtki za analizu politike sa sjedištem u Washingtonu. Tang je rekao da je poruka da Fed ne pokušava izazvati recesiju, iako bi to moglo biti rezultat jer nastavljaju podizati stope, tanka linija po kojoj je teško hodati.
Ulagači očekuju da će američka središnja banka nastaviti podizati stope na vrhunac od oko 3,6 posto do sredine sljedeće godine, prema fjučersima kamatnih stopa.
"Financijski uvjeti su se pooštrili i cijene u nizu povećanja stopa i to je prikladno", rekao je Powell. "Moramo ići naprijed i imati ih."
Indeks potrošačkih cijena Ministarstva rada porastao je prošlog mjeseca za 8,6 posto u odnosu na godinu ranije, što je najviše u četiri desetljeća. Podaci Sveučilišta u Michiganu pokazali su da američka kućanstva očekuju inflaciju od 3,3 posto u sljedećih pet do 10 godina, najviše od 2008. i porast od 3 posto u svibnju.
Rastuća cijena života razljutila je Amerikance i povrijedila položaj demokrata predsjednika Joea Bidena među glasačima uoči kongresnih izbora u studenom.
Powell je čuo oštre kritike na račun inflacije, posebno od republikanaca, a senator iz Alabame Richard Shelby mu je rekao da su "Federalne rezerve iznevjerile američki narod".
Što Bloomberg Economics kaže...
"Ton pripremljenih primjedbi predsjednika Fed-a Jeromea Powella pred Senatskim bankovnim odborom bio je u skladu s njegovim jastrebskim komentarima na posljednjoj konferenciji za medije FOMC-a. To sugerira da su središnji bankari priznali stvarnost problema inflacije i prihvatili troškove koji će pratiti strožu monetarnu politiku, uključujući sve veće rizike od pada."
-- Yelena Shulyatyeva i Anna Wong (ekonomisti)
Dužnosnici Fed-a priznali su da su bili prespori u pooštravanju te da sada pokušavaju unaprijediti povećanje stope u najagresivnijem zaokretu politike u posljednjih nekoliko desetljeća.
Zabrinutost zbog izgleda za globalni rast dovela je do pomaka cijena nafte u posljednjih nekoliko dana, što bi potencijalno moglo olakšati nevjerojatno visoke cijene benzina. Istodobno, zapošljavanje u SAD-u ostaje snažno, a pokazatelji potrošnje ukazuju na to da se potražnja zadržava unatoč udaru veće inflacije na stvarni raspoloživi dohodak.
Najnovije prognoze kreatora politike, objavljene prošlog tjedna, pokazuju da se razina stopa otprilike udvostručila u drugoj polovici godine na ciljani raspon od 3,25 posto do 3,5 posto. Zabilježili su vrhunac stope sljedeće godine na 3,8 posto.
Dužnosnici su također počeli smanjivati svoju ogromnu bilancu. Očekuje se da će kombinirani učinak viših troškova zaduživanja i takozvanog kvantitativnog pooštravanja imati određenu cijenu za radna mjesta.
Nezaposlenost je prošlog mjeseca bila blizu 50-godišnjeg najnižeg nivoa od 3,6 posto, a dužnosnici Fed-a predviđaju da će porasti na 4,1 posto do kraja 2024., kada vide da će stope dostići vrhunac od 3,8 posto. Predviđeno je da će se inflacija do tada smanjiti prema njihovom cilju od 2 posto prema sadašnjim očitanjima više od tri puta te razine, prema mjerilu koje Fed cilja.
Dalje smjernice dužnosnika o budućem putu politike, kao i povećanje stope koje su već ostvarili, pomogli su da se 10-godišnji prinosi trezora pomaknu iznad tri posto, otprilike udvostručeno u odnosu na početak godine, dok je indeks dionica S&P 500 pao za više od 20 posto. Rastući hipotekarne stope pomažu u hlađenju tržišta nekretnina.