U Italiji nakon pandemije kupci luksuznih nekretnina imaju novi grad na vrhu svoje liste želja: Rim. Njegovo tržište nekretnina počelo je napredovati 2021. godine, kada se nazirao kraj pandemije. Obim prodaje premium stambenih objekata u glavnom gradu Italije porastao je za 31,4 posto u odnosu na 2020. godinu, dosegnuvši najviši nivo od 2007., prema podacima italijanske porezne uprave. Nasuprot tome, prodaja u Milanu porasla je 24,4 posto, sporije od prosjeka od 28 posto za najveće italijanske gradove. Prema izvještaju Immobiliare.it i LuxuryEstate.com, jedan od tri potencijalna italijanska kupca luksuzne nekretnine pretraživao je nekretnine u glavnom gradu tokom prvog kvartala 2022.
Bezvremenski šarm Vječnog grada jedna je atrakcija, ali druga su njegove relativno niske cijene. Luksuzne stambene nekretnine u najtraženijim kvartovima Rima koštaju u prosjeku oko 6.000 eura po metru kvadratnom, što je upola manje od sličnih nekretnina u Milanu, kaže Carlo Giordano, član uprave Immobiliare.it, najpopularnijeg portala za nekretnine u Italiji.
Milano, brzorastuća finansijska prijestolnica zemlje, privukao je više kupaca nekretnina od Rima od 2004. godine, prema podacima Immobiliare.it. Milano je 2015. bio domaćin World Expo, potaknuvši oko milijardu eura ulaganja u urbanu regeneraciju, a studenti i mladi radnici su doveli do rasta potražnje za stanovima.
Sada se Rim predstavlja kao kandidat za World Expo 2030., dok se priprema za proslavu rimokatoličkog jubileja 2025. i vanrednog jubileja 2033., kojim će se obilježiti 2000. godišnjica smrti i uskrsnuća Isusa Krista i formiranja Katoličke crkve. Ove godine Rim će biti domaćin Ryder Cupa u golfu.
Prošle godine, s turizmom koji se približavao nivou prije pandemije i popunjenošću hotela 100 posto, veliki investitori počeli su se kladiti na luksuzno gostoprimstvo Rima. Fort Partners Puerto Rico LLC prošle je godine platio 165 miliona eura za dvije historijske palače na centralnom trgu Piazza San Silvestro, koje planira pretvoriti u hotel kojim će upravljati Four Seasons pod kontrolom Billa Gatesa. Bulgari i Rosewood također namjeravaju otvoriti hotele u glavnom gradu u sljedećih nekoliko godina. King Street Capital Management otvorio je prvi Hotel W u Italiji, nekoliko metara od Via Veneto, u partnerstvu s menadžerom razvoja Omnam Investment Group i italijanskom kompanijom za upravljanje imovinom Kryalos SGR.
Rim ima mnogo dobro lociranih, nerazvijenih nekretnina, kaže Paul Brennan, jedan od voditelja nekretnina King Streeta. "Nije ih lako otključati", kaže. "Ali ako uspijete uložiti, moguće je stvoriti nešto iznimno vrijedno".
Da bi to učinila, velika investicijska kompanija poput King Streeta može angažirati lokalne stručnjake koji će se baviti dozvolama za obnovu i drugim zakonskim zahtjevima. Ali izazov može biti zastrašujući za pojedinačnog kupca.
Historijskim podacima o vlasništvu i renoviranju drevnih zgrada u centralnom Rimu, od kojih su mnoge stare stoljećima, može biti vrlo teško ući u trag, prema Chiari Pelizzoni, voditeljici projekta i višoj analitičarki u istraživačkoj kompaniji Nomisma. Ona kaže da je slične informacije relativno lako pronaći na internetu u Milanu. "Tamo na prvi pogled možete vidjeti ko je developer, graditelj, prodavač, hoće li nova nekretnina biti restrukturirana ili izgrađena od nule, kada će biti spremna, raspored, trošak", kaže Pelizzoni. "Kad imate posla s Rimom, to vas izluđuje".
Prema italijanskom zakonu, ugovor o prodaji, poklonu ili ugovor o diobi nekretnine mora sadržavati katastarsku identifikaciju zgrade (javnu evidenciju veličine, vrijednosti i vlasništva nad zemljištem i zgradama unutar određenog područja ili okruga). Također se mora pozivati na planove uložene u zemljišne knjige i izjavu vlasnika o usklađenosti katastarskih podataka i planova sa sadašnjim stanjem zgrade. Nije neuobičajeno otkriti, na pola puta kroz pregovore o prodaji, da je nekretnina izgrađena prije više od stotinu godina potpuno nezakonita ili ima značajne obveze koje je sprečavaju da bude u skladu sa zakonom. Čak i mala odstupanja u planovima, kao što je raspodjela unutarnjih prostora, mogu izložiti buduće vlasnike građanskim ili čak kaznenim posljedicama. Prilikom kupovine stana ili kuće, posebno ako je stara, dubinska provjera je spor i složen proces, ali neophodan za dobivanje hipoteke i ulazak u bilo kakvu obnovu.
Pandemija je navela mnoge bogate Rimljane da odluče ulagati u veće, udobnije domove, kaže Helio Cordeiro Teixeira, direktor Engel & Völkers, MMC Italia. "Klijenti koji traže kuću visoke vrijednosti u glavnom gradu općenito imaju posebnu vezu s pričom o gradu", kaže. "Vrlo često su studirali ili radili ovdje neko vrijeme, zaljubili su se u Rim. Kada se odluče za kupovinu, to nikada nije samo finansijska transakcija".
Engel & Völkers posredovali su u prodaji nekretnine vrijedne 2,5 miliona eura na Via Giulia, jednoj od najstarijih i najelegantnijih ulica u gradu, penzionisanom italijanskom menadžeru. I kupac i prodavac željeli su brzo zaključiti transakciju, ali dogovor je ipak trajao 14 mjeseci, kaže Teixeira. Upravo je toliko trajalo pregovaranje s gradskom upravom i usklađivanje izvornog plana zgrade u gradskom arhivu s njezinim sadašnjim statusom. "Naš je klijent bio zaljubljen u nekretninu, vrlo strpljiv i znao je kako stvari funkcioniraju na lokalnom nivou", kaže. "Umjesto toga, strani kupac bi vjerovatno bio uplašen, zbog čega međunarodna kompanija poput EV igra tako ključnu ulogu u velikim pregovorima".
To nije jedini nedostatak Rima. Opterećen je dugotrajnim slabostima u kvaliteti života u poređenju s drugim evropskim prijestolnicama: paralizirajući promet, nedostatak biciklističkih staza i javnog prijevoza, nezadovoljavajuća kulturna scena i nepouzdan odvoz otpada zbog kojeg je centar grada često ispunjen hrpama smeća.
Novi projekti
Ipak, kampanja za domaćinstvo World Expo 2030. i pripreme za proslavu jubileja privlače investitore. Domenico Bilotta, generalni direktor InvestiRE SGR (čiji je glavni dioničar Banca Finnat Euramerica Group), kompanije koja trenutno upravlja s 52 fonda za nekretnine s ukupnom imovinom većom od sedam milijardi eura, uključujući dvije milijarde eura u Milanu i oko dvije milijarde eura u Rimu, kaže da je tržište nekretnina u glavnom gradu postalo atraktivnije u posljednje dvije-tri godine te da je njegova kompanija spremna više ulagati u grad.
"Raspoloženje se promijenilo, luksuzno gostoprimstvo dolazi masovno, puno je likvidnosti dostupno za prestižne rezidencije i mnogo prilika za regeneraciju područja u blizini centra kako bi se smjestili visokokvalitetni uredi, studentski domovi, kao i domovi za stare", kaže. "Ono što je do sada nedostajalo u poređenju s Milanom - i još uvijek je prepreka međunarodnim fondovima - je dugoročna vizija lokalne uprave o tome kako preoblikovati neke dijelove grada, jasni planovi kako najbolje iskoristiti postojeće zgrade i urbane prostore".
Čini se da je osoblje novog gradonačelnika Rima Roberta Gualtierija spremno uhvatiti se ukoštac s nekim od ovih problema, počevši od lošeg gradskog tranzitnog sistema. Do 2026. italijanske centralne i regionalne vlasti planiraju potrošiti veliki dio sredstava Nacionalnog plana za oporavak i otpornost od 8,2 milijarde eura ne samo na infrastrukturne projekte povezane s održivom mobilnošću u regiji Lazio, koja uključuje Rim, već i na urbanu obnovu i stvaranje 'pametnijeg' Rima". Većina planova uključuje željezničke veze, uključujući širenje usluga velikih brzina i razvoj linija metroa i lokalnih željeznica.
Gualtieri kaže da grad napreduje u digitalizaciji postupaka autorizacije, smanjenju neriješenih zahtjeva i smanjenju birokratije.
"Polako izlazimo iz dugog razdoblja u kojem su problemi dugo ostajali neriješeni, kaže. "Mnogo ulažemo u zelenu mobilnost i modernu infrastrukturu, a sve više turista već dolazi. Vrijeme je da Rim vratimo na mjesto koje zaslužuje među svjetskim prijestolnicama".