Zamislite da ste na aerodromu u Beču, krenuli ste kući u BiH i želite da vas dočeka rashlađen stan - palite klimu putem aplikacije. Uključite grijanje u vikendici na Bjelašnici ili Jahorini, podignite roletne na daljinu ili pratite potrošnju bazena. Sve to postaje svakodnevnica za sve veći broj korisnika u Bosni i Hercegovini, posebno iz dijaspore, gdje smart home rješenja više nisu stvar luksuza, već potreba.
Upravljanje putem mobilne aplikacije
Jedna od kompanija koja već godinama radi na implementaciji ovakvih sistema na domaćem tržištu je Solar Smart-Home iz Živinica, koja objedinjuje različite funkcionalnosti unutar jedinstvenog rješenja za upravljanje prostorom.
"Pametni sistem koji implementiramo objedinjuje niz funkcionalnosti koje znatno doprinose kako sigurnosti tako i svakodnevnoj udobnosti korisnika", kaže Muris Poljić, vlasnik i direktor kompanije Solar Smart-Home d.o.o. Živinice.
Solar Smart-Home d.o.o. Živinice
Od automatizacije rasvjete, grijanja i hlađenja, preko video-nadzora i interfonskih sistema, pa sve do upravljanja bazenskom opremom, saunama i džakuzijima, rješenja se prilagođavaju lokalnim uslovima i životnim navikama korisnika. Ono što ove sisteme čini posebno efikasnim jeste mogućnost upravljanja potrošačima većeg kapaciteta, što je, prema iskustvu ove firme, u nekim slučajevima dovelo do ušteda i do 40 posto u potrošnji električne energije.
"Svi sistemi su upravljani iz centralnog razvodnog ormara, bez potrebe za pametnim utičnicama, koriste se klasične utičnice koje se uključuju/isključuju automatski putem relejnih i vremenskih programa", kaže Poljić.
Do sada je, prema informacijama iz kompanije, kompletno pametno rješenje implementirano u devet objekata, dok je djelimična automatizacija, najčešće grijanja, rasvjete i sigurnosnih sistema, uvedena u još oko 30 stambenih jedinica.
Jedna od posebno cijenjenih prednosti njihovog sistema jeste mogućnost potpunog daljinskog nadzora i upravljanja putem mobilne aplikacije, što je izuzetno važno korisnicima koji borave van BiH.
"Oni mogu pratiti status svih sistema u stvarnom vremenu (temperatura, rasvjeta, sigurnosne kamere, vrata, roletne, bazeni itd.) te upravljati njima bez fizičkog prisustva", navodi Poljić. Dodaje da je sistem pouzdan, siguran i dizajniran za dugoročno korištenje bez potrebe za stalnim intervencijama.
Solar Smart-Home d.o.o. Živinice
Na domaćem tržištu korisnici najčešće traže automatizaciju grijanja i hlađenja, zbog energetske efikasnosti i komfora, video-nadzor i interfonske sisteme (lokalni i putem aplikacije), automatsku rasvjetu i upravljanje roletnama, upravljanje bazenskom opremom, saunama i džakuzijima, posebno u objektima za najam, gdje automatizacija omogućava i kontrolu pristupa i značajne uštede. Također su zainteresirani i za mobilnu kontrolu i unaprijed definirane scenarije kao što su odsutnost, dolazak kući ili večernji režim.
Glavni izazovi pri implementaciji
Sistemi se u potpunosti prilagođavaju individualnim željama korisnika i mogu se nadograđivati u fazama.
"Važno je naglasiti da u svim našim rješenjima koristimo klasične utičnice koje se kontroliraju direktno iz elektro razvodnog ormara, preko programabilnih modula i relejnih aktuatora", kaže Poljić. Time se postiže pouzdanost, dugoročna stabilnost sistema i izbjegava ovisnost o bežičnim uređajima koji se često koriste u DIY rješenjima.
Ovakav pristup je, dodali su, posebno važan u sistemima gdje se upravlja snažnijim potrošačima (npr. bazeni, grijanje, saune, klima-uređaji).
Solar Smart-Home d.o.o. Živinice
Glavni izazovi pri implementaciji s kojima se susreću jesu nedostatak prostora u razvodnim ormarima, zastarjela elektroinstalacija koja nije predviđena za savremene upravljačke module, nedostatak kvalitetne internet konekcije u određenim dijelovima objekata.
"Unatoč tome, sistem koji nudimo je visoko modularan i fleksibilan, te se može postepeno uvoditi, čak i bez potrebe za većim građevinskim zahvatima", zaključuje Poljić.
U razvoju infrastrukture važnu ulogu ima i kompanija ETI Sarajevo d.o.o., koja je bila partner u evropskom projektu Home24h – Pametan dom budućnosti za udoban i zdrav životni i radni ambijent. Njihov doprinos fokusiran je na sigurnost elektroinstalacija i razvoj pametnog brojila "Smart RCBO – Energy meter", koje omogućava detaljan uvid u potrošnju energije u realnom vremenu, uz mogućnost povezivanja s cloud sistemima.
Kako su pojasnili za Bloomberg Adriju, mjerni modul kontinuirano prati nivo potrošnje električne energije na osnovu pada napona na "mjernom otporniku" i šalje podatke putem integrisanog Z-Wave modula u koncentrator podataka.
"Povezivanjem s cloudom omogućeno je praćenje trenutne i historijske potrošnje električne energije za različite potrošače u kući", kažu iz kompanije ETI.
ETI d.o.o. Sarajevo
Tržište pametnih domova raste i predviđa se da će do 2025. godine vrijediti 97,61 milijardu dolara. Utjecaj koji pametne tehnologije imaju na tržište nekretnina sve je veći, uključujući i nekretnine u BiH.
Dugoročne uštede
Tarik Musabegović, vlasnik agencije My Space, ističe da pametne tehnologije, uz podršku vještačke inteligencije, sve više utječu i na planiranje i izgradnju novih objekata. Za Bloomberg Adriju pojašnjava da kupovina pametnih nekretnina u početku može biti skuplja zbog ugradnje tehnoloških sistema, ali da u konačnici dovodi do dugoročnih ušteda.
"Sama kupovina nekretnina bit će skuplja, ali održavanje će biti jeftinije", naglašava Musabegović.
Izgradnja pametnih zgrada, uz podršku AI sistema, kratkoročno je još uvijek luksuz, a dugoročno postaje standard iz više razloga.
"Rastući interes kupaca za energetsku efikasnost i održivost tjera programere i developere da uvode pametne sisteme, pa čak, da tako kažemo, i srednju klasu", navodi Musabegović. Dodatno pojašnjava da mnoge AI komponente postaju jeftinije kako prolazi vrijeme, od pametnih termostata, sigurnosnih sistema i sistema upravljanja rasvjetom. Istovremeno nas, dodaje, i regulative EU guraju u tržište ka održivim rješenjima, što uključuje i vještačku inteligenciju u izgradnji.
Pametne kuće (smart homes) podrazumijevaju set integriranih i umreženih uređaja unutar doma, te mogu komunicirati međusobno i sa centraliziranom upravljačkom jedinicom. Glavna svrha jeste poboljšanje sigurnosti, udobnosti, energetske učinkovitosti, ali i upravljanje funkcijama kao što su osvjetljenja, unutrašnje ili vanjske roletne, grijanje, klima-uređaji i slično.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...