U toku je formiranje solidarne energetske zajednice koju bi činile Republika Srpska (RS), Srbija i Mađarska, potvrdio je danas predsjednik RS Milorad Dodik.
On je podsjetio da je s premijerom Mađarske Viktorom Orbanom razgovarao o energetici te da razvijaju ideju o solidarnoj energetskoj zajednici.
"Ona neće biti nadređena, nego će razmatrati resurse kojima raspolažemo i zajedno na solidarnom nivou pokušati da razmjenjujemo viškove i saniramo manjkove", naveo je Dodik koji je o ovom pitanju govorio na regionalnom samitu koji je u Banjaluci danas okupio stručnjake i zainteresovane za solarnu energiju.
O energetskoj zajednici Dodik je danas razgovarao i s ambasadorom Mađarske u BiH Kristijanom Pošom.
Više: Mađari ove godine počinju gradnju solarne elektrane u Hercegovini
Sa samita je poručeno da će RS stati iza svake dobre inicijative i projekta u oblasti energetike, jer je to "dominantno pitanje na globalnom, ali i regionalnom i lokalnom nivou".
"Danas imamo najjeftiniju električnu energiju i to želimo da zadržimo, ali isto tako da otvorimo prostor svim inicijativama i, shodno materijalnim i ostalim pretpostavkama Republike Srpske, podržimo investitore", poručio je Dodik.
Ministar energetike i rudarstva RS Petar Đokić kazao je da je RS postala lider u regionu u pogledu razvoja projekata zelene energije, odnosno hidro, solarne i vjetro energije, prenijela je Srna.
"Otvorili smo prostor za investiranje ne samo Elektroprivredi Republike Srpske, već i brojnim investitorima", dodao je i istakao da je uvjeren da će se u idućem periodu sve više električne energije proizvoditi iz obnovljivih izvora.
Republika Srpska električnu energiju dominantno proizvodi iz fosilnih goriva (60 odsto), dok se 40 odsto energije dobija iz obnovljivih izvora.
Što se tiče solarne energije, RS ima zaključene ugovore za dodjelu koncesija za 856 megavata.