Oprezni pristup kancelara Olafa Scholza prilikom slanja borbenih tenkova Leopard 2, odnosno dopuštenje drugim zemljama da izvoze vlastite zalihe vojnih vozila njemačke proizvodnje u Ukrajinu zbunjuje saveznike i stvara podjele unutar njegove vlade.
Tri baltičke države su tijekom vikenda Njemačku kao vodeću europsku silu pozvale na brzu promjenu kursa. Savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog - Mihajlo Podoljak bio je otvoreniji i izjavio kako neodlučnost ubija sve više ljudi u Ukrajini.
Saveznici su izrazili zabrinutost da bi Scholzovo sporo donošenje odluka moglo produljiti sukob i potkopati njegovo obećanje nastavka s asertivnijom njemačkom obrambenom politikom koju je sâm opisao kao Zeitenwende ili povijesnu prekretnicu. No tijekom prošlog tjedna činilo se da su dva njemačka ministra proturječila javnom stavu vlade o tom pitanju.
"U ovom trenutku nema dobrih argumenata koji govore u prilog zašto se ne bi mogli osigurati sustavi protuzračne obrane i obrambeni tenkovi. Argument eskalacije ne funkcionira jer Rusija nastavlja eskalirati", rekao je latvijski ministar vanjskih poslova Edgars Rinkēvičs novinarima uoči sastanka ministara vanjskih poslova EU 23. siječnja u Briselu.
Budući da ukrajinski i NATO-ovi dužnosnici ovog proljeća očekuju moguće intenziviranje borbi, Kijev je Njemačku i saveznike molio za moderne borbene tenkove koji bi ukrajinskim snagama mogli pomoći u obrani svoje zemlje i vraćanju izgubljenog teritorija probijanjem ruskih linija bojišnice.
Njemački zakon zahtijeva odobrenje za ponovni izvoz vojne opreme, što znači da se stotine tenkova Leopard 2 u Europi mogu poslati u Ukrajinu samo uz dopuštenje Berlina.
Jedan od razloga Scholzova opreznog pristupa slanju novih kategorija teškog naoružanja u Ukrajinu je njegovo inzistiranje da će Njemačka izbjegavati bilo kakve jednostrane odluke i uvijek djelovati u jedinstvu sa svojim saveznicima, pri čemu je ključna potpora SAD-a.
"Nikada ne idemo sami", rekao je Scholz u prošlotjednom intervjuu s glavnim urednikom Bloomberg Newsa Johnom Micklethwaitom. Scholz je obećao kako će nastaviti isporučivati više teškog naoružanja Ukrajini, ali je također naglasio da Njemačka i njezini saveznici moraju izbjeći otvoreni sukob s Rusijom koji bi mogao dovesti do nuklearnog rata.
"Moramo učiniti sve da izbjegnemo izravan vojni sukob između NATO-a i teško naoružane supersile kao što je Rusija, nuklearne sile", rekao je Scholz za časopis Der Spiegel u prošlogodišnjem intervjuu. "Učinit ću sve da izbjegnem eskalaciju koja bi mogla dovesti do trećeg svjetskog rata – ne smije doći do nuklearnog rata."
Donedavno su njemački dužnosnici u privatnim razgovorima uvijek jasno govorili kako će Njemačka poslati ili dopustiti drugima isporuku Leoparda 2 u Ukrajinu samo ako SAD osigura svoj glavni borbeni tenk M1 Abrams. No Berlin je u međuvremenu promijenio kurs i sada kaže da nema veze između slanja Leoparda 2 i američkog ekvivalenta.
Koalicijski rascjep
Tijekom vikenda pukotine unutar Scholzove koalicije počele su postajati sve očitije. Ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock je francuskom televizijskom kanalu rekla kako Njemačka neće stajati na putu ako Poljska odluči poslati tenkove Leopard 2 u Ukrajinu, što je u suprotnosti sa službenim stavom vlade.
U Berlinu su riječi Analene Baerbock izazvale pomutnju. Glasnogovornik njemačke vlade Steffen Hebestreit jasno je dao do znanja kako Poljska dosad nije podnijela službeni zahtjev te dodao kako bi svaki takav zahtjev podrazumijevao postupak u Vijeću za nacionalnu sigurnost, a ne u kabinetu. Vlada od njemačkih partnera očekuje poštovanje međunarodnog prava, rekao je Hebestreit.
Baerbock je članica stranke Zelenih, čije je stajalište za pomoć i isporuku oružja Ukrajini. No i unutar Scholzove vlastite Socijaldemokratske stranke (SPD) postoji sve veći broj kritičara koji bi svog kancelara željeli vidjeti kako zauzima jasan stav o tenkovima Leopard 2. Pistorius je proteklog vikenda prvi put priznao kako će Ukrajina trebati borbene tenkove kako bi vratila okupirani teritorij od Rusije. "Potpuno je jasno da će biti potrebni tenkovi i ofenzivni pokreti za povratak regije Donbas i Luhansk", rekao je javnoj televiziji ARD.
No Pistorius je također jasno dao do znanja "kako njegova nije posljednja", već kancelarova odluka o slanju tenkova u Ukrajinu. "Odluka će ovisiti o mnogim čimbenicima i na kraju će biti donesena u kancelariji", rekao je političar SPD-a.
Scholzov glasnogovornik je s druge strane branio njegovu neodlučnost te istaknuo kako bi ishitrena odluka mogla imati nepredviđene rezultate. "Treba dobro razmisliti prije nego što se poduzme korak za koji se kasnije gorko kaje", zaključio je Hebestreit.