Ukrajinski farmeri postaju sve nervozniji zbog toga što bi eskalacija rata mogla osujetiti obnovu sporazuma kojim je oživio izvoz usjeva. To bi zadalo udarac lokalnim poljoprivrednicima, ali odrazilo bi se i na globalne cijene hrane.
Pakt potpisan krajem srpnja bio je slamka spasa za opterećenu poljoprivrednu industriju u zemlji koja izvozi oko dvije trećine žita. Također je smanjio troškove hrane usred sve dublje globalne krize i rastućih troškova života.
Ujedinjeni narodi, koji su posredovali u dogovoru s Turskom, rekli su da se vode rasprave o produljenju sporazuma nakon sredine studenog. No, prodaja presušuje, a brodski promet je opao. Rizik da bi produljenje moglo biti poništeno ili da bi se uvjeti sporazuma mogli izmijeniti potaknuo je oporavak cijena žitarica i utjecao na sadnju.
"To je najgorućija tema koja postoji u poljoprivredi", rekla je Svetlana Omelchenko, glavna financijska direktorica Agromina, koji se bavi farmama u središnjoj i istočnoj Ukrajini. "Ako će nam cijeli svijet pomoći da uspijemo u pregovorima za produljenje brodskog koridora, to za njega znači veću sigurnost hrane."
UN je pozdravio dogovor kao korak ka smanjenju gladi u svijetu. Više od 300 brodova isplovilo je iz ukrajinskih luka od početka kolovoza, prevozeći oko 8 milijuna tona žitarica, uljarica i biljnog ulja u Europu, Aziju i Afriku.
To je pomoglo poljoprivrednicima da očiste dio zaostataka stvorenih ratom i udvostručilo ukrajinski mjesečni izvoz usjeva, pri čemu se, prema analitičaru UkrAgroConsulta, udio usjeva izvezen morskim putem približio predratnoj razini.
U poljoprivrednoj tvrtki IMC, prodaja žitarica dosegnut će oko 65.000 tona ovog mjeseca, naspram 10.000 tona u prvim mjesecima ruske invazije, prema glavnom izvršnom direktoru Alexu Lissitsi. On očekuje da će ugovor biti produžen, ali vidi znakove da trgovci postaju oprezni.
Podaci AgFlowa sa sjedištem u Ženevi pokazuju da nema novih besplatnih ponuda za ukrajinski teret kukuruza nakon studenog, dok se izvozne cijene iz SAD-a i Južne Amerike protežu i u sljedeću godinu.
Izvoz je već usporen nagomilavanjem brodova u Istanbulu, gdje se ukrajinski teret mora pregledati prema uvjetima sporazuma. Brodovi su mjesecima bili nasukani u ukrajinskim crnomorskim lukama nakon što je Rusija započela svoj napad, to je scenarij koji vlasnici brodova neće htjeti ponoviti.
Ako se luke ponovno zatvore, poljoprivrednici će biti prisiljeni vratiti se dužim i skupljim kopnenim i riječnim putovima preko Europske unije, koja je također zauzeta domaćim usjevima.
Kees Huizinga, koji obrađuje oko 200 kilometara (124 milje) južno od Kijeva, počeo je isporučivati žito u Odesu čim su se luke ponovno otvorile i od tada je ocarinio više od 20.000 tona. Prijevoz te količine preko Rumunjske vjerojatno bi oduzeo dvostruko više vremena, a on se brine da će rezervni prijevoz kamionima porasti ako pakt ne potraje.
"Redovi za granicu ponovno će eksplodirati i poljoprivrednici se neće moći riješiti svih svojih proizvoda, što će rezultirati problemima s likvidnošću", rekao je Huizinga.
Cijene ukrajinskih usjeva na lokalnom su tržištu znatno ispod svjetskih cijena jer više vozarine i premije osiguranja zbog ratnih rizika dovode do popusta na farmama, rekao je Dmitry Skornyakov, voditelj poljoprivredne tvrtke HarvEast.
Dok dogovor visi o koncu, Ukrajina je imala tešku žetvu. Neprekidne kiše u rujnu ostavile su previše vlažna polja za sakupljanje suncokreta i kukuruza.
Uzgajivači sada rade na tome da to nadoknade, a skok cijena plina povećat će im troškove sušenja usjeva. Neeksplodirane granate na poljoprivrednom zemljištu također kompliciraju rad na terenu, tvrdi analitičar APK-Informa.
Poljoprivrednici su i usred sjetve za sezonu 2023. Siju pšenicu i ječam za sljedeće ljeto. To znači da moraju donijeti kritične odluke o kupnji sjemena, gnojiva i pesticida, s velikom neizvjesnosti koliko usjeva mogu u konačnici izvesti.
Ukrajinske mjesečne isporuke žitarica mogle bi pasti na 3 do 3,5 milijuna tona ako se koridor zatvori, što je manje od polovice njihovog potencijala kada je on otvoren, procjenjuje UkrAgroConsult.
"Dogovor o žitaricama zapravo je prilika za preživljavanje za sve u poljoprivrednom sektoru", rekla je Lissitsa iz IMC-a.