Ekonomsko povjerenje u eurozoni ovog je mjeseca palo na najnižu razinu od 2020. jer su rekordna inflacija i izgledi za prvu zimu bez ruskog plina bacili sjenu na regiju.
Raspoloženje potrošača palo je na 93,7 u rujnu. To je manje od predviđanja u Bloombergovoj anketi i najmanje od studenog 2020. Naime, ovo je sedmi uzastopni mjesečni pad.
Svi pokazatelji koji ulaze u indeks od usluga do industrije pokazali su pogoršanje. Neizvjesnost među kućanstvima je na vrhuncu.
Rezultati ankete ilustriraju udarac raspoloženju nakon prekida dotoka ruskog plina preko plinovoda Nord Stream One, kao i sve veću gospodarsku štetu uzrokovanu posljedicama šestomjesečnog rata koji bjesni neposredno iznad granice regije.
Anketa je također pokazala porast inflacijskih očekivanja potrošača, iako je taj pokazatelj i dalje osjetno niži od svog vrhunca početkom ove godine.
Kreatori politike zabrinuti su da bi očekivana povećanja cijena mogla izmaći kontroli. Predsjednica Europske središnje banke Christine Lagarde je baš u srijedu na događaju u Berlinu rekla koliko dužnosnici pažljivo prate mjere poput ove.
"Gledamo što nam govore naši scenariji, radimo analizu osjetljivosti, gledamo ankete, pokušavamo shvatiti što je točno u glavama ulagača, u glavama potrošača", rekla je. "Moramo osigurati da ta inflacijska očekivanja ostanu usidrena na dva posto."
Porastom potrošačkih cijena na rubu dvoznamenkastog broja, što su najnoviji podaci o inflaciji koji stižu u petak, ECB je imao dva agresivna povećanja kamatnih stopa i najavio da će nastaviti povećanje.
Ulagači trenutno vide 75 posto šanse za drugo povećanje od 75 baznih bodova na sljedećem sastanku 27. listopada.
Neki kreatori politike otvoreno pozivaju na tako veliko povećanje, potez koji bi ukupan iznos od srpnja donio na dva postotna boda.
Iako se gospodarsko povjerenje u eurozoni pogoršava, ono je još uvijek više od najniže razine iz travnja 2020. godine, neposredno nakon pandemije.
Depresivno raspoloženje u regiji vjerojatno će se nastaviti kako se bude približavalo hladno vrijeme. Samo ovaj tjedan, OECD je rekao da "Europa posebno snosi troškove rata u Ukrajini i da se mnoga gospodarstva suočavaju s teškom zimom".
"Dolaze još gora vremena", rekla je u srijedu slovačka središnja banka.