Savjet za strane investitore, kao savjetodavno tijelo Vlade Republike Srpske, ima za cilj pomaganje i podsticanje stranih ulaganja, poboljšanje poslovnog ambijenta, kao i unapređenje koordinacije i saradnje institucija republičkog i lokalnog nivoa u privlačenju i realizaciji stranih ulaganja, a izmjenom Zakona o stranim ulaganjima preciznije su definisani zadaci Savjeta.
Izmjene Zakona o stranim ulaganjima usvojene su nedavno na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, kako zbog tehničkog usaglašavanja s drugim zakonima, tako i zbog unapređenja investicione klime.
Savjet za strane investitore ima zadatak da daje prijedloge i smjernice u procesu izrade Strategije podsticanja stranih ulaganja, kao i da analizira poslovno okruženje za strana ulaganja i predlaže mjere i postupke radi otklanjanja ograničavajućih faktora za strana ulaganja.
Čitaj više
Top 12 najznačajnijih investitora u BiH u 2024. po izboru FIPA-e
Najznačajniji investitori u BiH u 2024. godini, prema izboru Agencije za unapređenje stranih investicija (FIPA), do sada su uložili 365 miliona maraka, te zapošljavaju 3.766 radnika.
20.12.2024
Nove investicije prijeko potrebne BiH, ali postoje brojni preduslovi
BiH se nalazi na prekretnici, sa značajnim potencijalom za privlačenje investicija.
06.11.2024
Bh. tržište ima kapaciteta da ne mora slijepo pratiti svjetske investicione trendove
Po definiciji investiranja, državne obveznice se smatraju najsigurnijim ulaganjem.
05.11.2024
BiH nedostaje novih investicija, regulativa i infrastruktura najveće prepreke
Investitori traže jasne uslove kada ulažu svoj kapital.
05.11.2024
Direktne strane investicije u BiH 1,89 milijardi KM, najveći priliv iz Rusije
Ukupno stanje direktnih stranih investicija u BiH na kraju 2023. godine iznosilo je 19,42 milijardi KM.
20.08.2024
Pored ova dva zadatka, Savjet treba da daje preporuke za izmjene i dopune propisa kojima se podstiču i olakšavaju strana ulaganja, da vrši razmjenu informacija i uspostavlja potpuniju saradnju između institucija republičkog i lokalnog nivoa i poslovne zajednice, kao i da predlaže druge aktivnosti od značaja za podsticanje, promociju i unapređenje stranih ulaganja.
Cilj je stvaranje povoljnijeg poslovnog ambijenta za strana ulaganja, prevazilaženja eventualnih poteškoća prilikom realizacije postojećih ulaganja i promocije Republike Srpske pozitivnom praksom stranih ulaganja.
Postinvesticiona podrška i novi zadaci za gradonačelnike i načelnike
Izmjenama Zakona propisano je i da nadležne organizacione jedinice u jedinici lokalne samouprave pružaju postinvesticionu podršku kroz redovne posjete postojećim poslovnim subjektima, prikupljaju informacije o njihovom poslovanju, planovima razvoja i eventualnim problemima, a s ciljem zadržavanja i proširenja postojećih ulaganja.
Takođe, i Ministarstvo pruža postinvesticionu podršku na način da sa nadležnim organizacionim jedinicama u jedinici lokalne samouprave realizuju zajedničke posjete poslovnim subjektima, te najmanje jednom godišnje organizuje sastanak s jedinicama lokalne samouprave radi analize rezultata pružene postinvesticione podrške.
"Gradonačelnik, odnosno načelnik opštine, dužan je da dostavi Ministarstvu izvještaj iz oblasti stranih ulaganja na području svoje jedinice lokalne samouprave, najkasnije do kraja aprila tekuće godine za prethodnu godinu", propisuje jedan od novih članova Zakona.
Pomenuti Izvještaj mora da obuhvata pregled podataka o direktnim stranim ulaganjima za koja su u toku pregovori, u fazi započinjanja poslovanja, kao i podatke o poslovanju postojećih stranih ulagača.
Ono što je takođe definisano je da se prikupljeni podaci o stranim ulaganjima na području jedinica lokalne samouprave koriste samo u statističke i analitičke svrhe i neće se objavljivati.
Koji sektori su najprivlačniji za strane investitore i kako BiH može postati konkurentnija na globalnom tržištu, za Bloomberg Adria TV govorila je Sanja Miovčić, direktorica Savjeta za strane investitore BiH. "Ono što je sasvim jasno i vidljivo, pa i očekivano, najveća ulaganja u 2025. godini u BiH imaćemo u sektor energetike, ali ipak moram naglasiti da će BiH u godini pred nama biti bez značajnijeg priliva stranih investicija", rekla je Miovčić. Novi zakon koji je usvojen u Republici Srpskoj, ali i generalno zakon, uz sve olakšice, smatra Miovčić, nije dovoljan sam po sebi. "Postoje dodatne olakšice i regulative i reforme koje moraju da budu usvojene i primijenjene kako bi se stvorila dobra klima i privukle strane investicije. Bez toga i dalje nismo najatraktivnije tržište za strane investitore", poručila je Miovčić. |
Vlada želi potpunije podatke o stranim investicijama
Kao razloge za izmjenu Zakona Vlada navodi potrebu usklađivanja sa Zakonom o republičkoj upravi, prema kojem je poslove koji se tiču stranih ulaganja u svoj djelokrug rada preuzelo Ministarstvo privrede i preduzetništva, a koji su do tada bili u nadležnosti Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju.
"Takođe, potrebno je i unapređenje određenih rješenja u segmentu saradnje republičkog nivoa i jedinica lokalne samouprave s ciljem privlačenja i podsticanja ulaganja u Republiku Srpsku, preciznije definisanje zadataka Savjeta za strane investitore, kao i postinvesticiona podrška koju pružaju gradovi i opštine poslovnim subjektima kroz prikupljanje informacija o poslovanju i planovima razvoja s ciljem zadržavanja i proširenja postojećih ulaganja", ističu u Vladi.
Naglašavaju da stanje u oblasti stranih ulaganja i njihovo privlačenje zahtijeva čvrstu vezu republičkih i lokalnih organa vlasti, za šta je neophodna razmjena podataka na što kvalitetniji način, radi dobijanja potpunijih informacija.
S obzirom na to da su izmijenjeni i propisi iz oblasti strateškog planiranja, Zakonom se usklađuje postupak i nadležni organ za donošenje Strategije podsticanja stranih ulaganja, kao sveobuhvatnog dokumenta sa ciljevima, mjerama i nosiocima aktivnosti na privlačenju stranih ulaganja.
"Cilj donošenja zakona je unapređenje regulative koja se tiče oblasti stranih ulaganja kroz usklađivanje s ostalim propisima i unapređenje saradnje između lokalnog i republičkog nivoa vlasti u segmentu praćenja i privlačenja stranih investicija", naglašavaju u Vladi.
Indirektni uticaj: Podsticati postojeće investitore na reinvestiranje
Priznaju da izmjene Zakona nemaju direktnog uticaja na poslovanje privrednih subjekata, ali da indirektno utiču na poslovanje, jer su predviđene odredbe putem kojih se nastoje osigurati kvalitetniji podaci, na osnovu kojih će se moći pratiti kretanja i predlagati mjere za unapređenje oblasti, te zajedno s gradovima i opštinama podržati investicije koje se planiraju ili su u toku.
Dodaju da je cilj podsticati postojeće investitore na reinvestiranje, kao i privlačiti one investitore koji doprinose povećanoj efikasnosti, novim tehnologijama i kvalitetnijim radnim mjestima.
Ekonomska opravdanost donošenja ovog zakona sadržana je u činjenici da njegovo usvajanje doprinosi privlačenju investicija kojima se nastoji povećati efikasnost privrede u Republici Srpskoj u smislu dodatnog zapošljavanja, povećanja izvoza, prenosa znanja i tehnologija, kao i jačanje privrede na lokalnom nivou.
Zabilježen mali pad ulaganja u odnosu na prethodnu godinu
Slavica Korica, izvršna direktorica za promocije i analizu u FIPA-i, o investicijama je govorila u emisiji Spotlight na Bloomberg Adria TV.
"Za prvih šest mjeseci u BiH je uloženo nešto malo manje od 500 miliona evra. Zabilježen je mali pad ulaganja u odnosu na prethodnu godinu, a treba uzeti u obzir da smo ove godine imali izbore koji uvijek utiču na to da su investitori oprezni kada se radi o ulaganjima", istakla je Korica.
Ulaganje u BiH u prošloj godini je bilo najveće od 2007. godine, koja je bila rekordna, a ulaganje u prvoj polovini ove godine je drugo po vrijednosti od 2016. godine, od kada se vodi ova statistika.
Korica kaže da strani investitori gledaju gdje mogu ostvariti najveći profit u odnosu na svoje ulaganje, a BiH je pogodno geografsko područje, ima radnu snagu koja je obrazovana i cjenovno konkurentna, kao i resurse koji motivišu investitore da dođu.
"Puno resursa u energetskom sektoru privlači investitore i zainteresovani su da ulažu. Poreska politika je vrlo povoljna, jedinstvena stopa PDV-a, stabilan finansijski sektor, mnogo je toga što omogućava ulagačima u BiH da svoje proizvode izvoze na međunarodno i evropsko tržište", istakla je Korica.
Dodala je da se strani investitori najviše žale na komplikovane birokratske procedure i to što vrlo često ne znaju ko je za šta nadležan, s obzirom na komplikovano uređenje BiH.
Što se tiče prognoza o investicijama u 2025. godini, u FIPA-i kažu da je vrijednost najavljenih projekata u BiH veća za 175 odsto u odnosu na prethodni period.