Investicije, prije svega nove, prijeko su potrebne Bosni i Hercegovini, ali one zahtijevaju ozbiljna ulaganja u svim sferama. Za njihovu realizaciju potrebna je prije svega usklađenost zakonskih regulativa, skraćenje administrativnih procedura, neophodna je uspostava kvalitetne infrastrukture, ali i ubrzani prelazak na zelenu energiju. S obzirom na kapacitete koje naša zemlja ima, ne treba slijepo da se vodi svjetskim trendovima kada je riječ o investicijama.
Ovo su samo neki od zaključaka koji su doneseni na Bloomberg Adria konferenciji u Sarajevu - Investicije 360 - "Kako investicijama staviti BiH na mapu svjetskog tržišta?".
Na tri panela pod nazivima Investicije u Bosnu i Hercegovinu, Gdje nas vodi energetska tranzicija i Trendovi u investiranju, stručnjaci iz različitih sektora podijelili su svoja iskustva i mišljenja kroz koja smo uvidjeli da postoji dosta prepreka na putu ka privlačenju kapitala, ali da je ipak mnogo više prilika koje se konstantno otvaraju za investitore u Bosni i Hercegovini, samo da ih trebamo prepoznati.
Čitaj više
Bh. tržište ima kapaciteta da ne mora slijepo pratiti svjetske investicione trendove
Po definiciji investiranja, državne obveznice se smatraju najsigurnijim ulaganjem.
05.11.2024
Zašto BiH tapka u mjestu? Prelazak na OIE zahtijeva ozbiljna ulaganja
U BiH i dalje 2/3 energije dolazi iz "prljavih" izvora.
05.11.2024
BiH nedostaje novih investicija, regulativa i infrastruktura najveće prepreke
Investitori traže jasne uslove kada ulažu svoj kapital.
05.11.2024
Blažeković: Dionički indeksi u Adria regiji, prinosi i perspektive
Kod dionica tržište još uvijek drijema.
05.11.2024
Investitori u BiH najviše žele ulagati u obnovljive izvore, infrastrukturu, IT i proizvodnju
Investicije i energetska tranzicija presudne su za budućnost Bosne i Hercegovine.
05.11.2024
"Kako ulaganjem staviti BiH na mapu svjetskih tržišta?" - Na ovo pitanje odgovaramo na Bloomberg Adria konferenciji u Sarajevu
Razgovor o investicijama i energetskoj tranziciji presudan je za budućnost kako svijeta tako i Bosne i Hercegovine. U trenutku kada se globalno suočavamo s izazovima održivog razvoja, transformacija naše ekonomije nikada nije bila potrebnija.
31.10.2024
Kao najveće probleme istakli su zakonske regulative koje produžuju rokove i tako odugovlače realizacije investicija. Naglasili su da svi nivoi zajedno trebaju raditi kako bi stvari u budućnosti bile bolje.
Bosna i Hercegovina se nalazi na prekretnici, sa značajnim potencijalom za privlačenje stranih investicija i ostvarivanje dugoročnog ekonomskog rasta. Investicije i energetska tranzicija presudne su za budućnost kako svijeta tako i Bosne i Hercegovine.
Transformacija neophodna
U trenutku kada se globalno suočavamo s izazovima održivog razvoja, transformacija naše ekonomije nikada nije bila potrebnija.
Sanja Miovčić, izvršna direktorica Vijeća stranih investitora, kazala je da je veoma važna saradnja na svim nivoima. Pojednostavljenje procedura i skraćivanje rokova je nešto na čemu se mora i može radit. Trebaju nam provodiva i jasna rješenja.
Miovčić kaže da je interes investitora konstantan. "Unapređenje poslovne klime utječe na investitore, tu smo u zastoju iako su naše kompanije dobri poslovni ambasadori da je ovdje sigurno ulagati, mnogo toga još nije posloženo. Mnogo je i negativne retorike i imidža koji doprinosi lošoj slici za potencijalne investitore", kazala je.
Kada je riječ o trendovima na tržištu, to je najviše prisutno u sektoru nekretnina, tehnološkog brokerstva, ali i u dijelu koji se bavi privatnim kapitalom i strategijama ulaganja.
Kada govorimo o nekretninama, stručnjaci su se složili i podaci jasno govore da je pandemija značajno promijenila dinamiku na tržištu nekretnina. Sada, uz rastuću potražnju za održivim zgradama i "smart" tehnologijama, sektor nekretnina se fokusira na zelenu gradnju i energetski efikasne objekte.
Tehnološki startupi i fintech inovacije ne samo da oblikuju budućnost poslovanja, već nude investitorima priliku da ulažu u visokorastuće kompanije koje redefiniraju industriju.
Radmila Kecman, direktorica za isporuku u kompaniji Codaxy, na konferenciji je kazala da, kada se govori o tehnološkim startupima i fintech inovacijama, mi uglavnom pratimo šta se dešava u svijetu, pa onda to prilagođavamo našem tržištu.
"Kompanije su kod nas outsourcing kompanije. Međutim, trebamo imati na umu da mi nismo više jeftina radna snaga, a nismo ni veliki da se možemo boriti s drugima. Mi trebamo iskoristiti našu domišljatost i svjetske inovacije na našem tržištu", kazala je Kecman.
Prema njenom mišljenju, jako je bitno znati da naše kompanije mogu prihvatiti inovacije.
IT infrastruktura i obnovljivi izvori energije
Kada je riječ o tehnološkim kompanijama, Kecman je rekla da su danas kompanije, kao i pojedinci, dosta ranjive, pa će se u sigurnost u narednom periodu dosta ulagati.
Istakla je da su i IT infrastruktura, dobra mreža i internet također ključni za razvoj te da će bez dobre mreže i dobre zaštite malo šta moći dobro funkcionirati.
Kada je riječ o energetskoj tranziciji govornici su se složili da je BiH trenutno na ključnom raskršću između potrebe za modernizacijom i izazova koje nameću postojeće energetske strukture.
Prelazak na obnovljive izvore energije (OIE) zahtijeva ozbiljna ulaganja i ključan je za smanjenje emisije štetnih gasova i dugoročno očuvanje okoliša.
Analitičar Mihael Blažeković je na konferenciji analizirao kretanja na tržištu kapitala i kazao da se tržište kapitala Adria regije budi, ali u dijelu obveznica, pogotovo retail i green.
Blažeković ističe da to pokazuje da čak i kada bi strani investitori htjeli ulagati u dionice Adria regije, oni bi se suočili s preprekama u preuzimanju određenog dijela tvrtki - naprimjer, lokalna su tržišta relativno nisko likvidna za izvršenje dioničkih transakcija veličine dovoljno da ulaganje ima smisla u odnosu na jedinične troškove pojedinačne transakcije, što znači da bi izgradnja značajne pozicije u jednoj kompaniji bila skupa i trebalo bi prilično vremena.
Ono što je jasno jeste da su ulaganja u strateške sektore, poput energetike, koja omogućavaju prelazak na zelenu energiju, posebno važna i od suštinskog značaja za borbu protiv klimatskih promjena.
Osim doprinosa očuvanju životne sredine, strateškim ulaganjem u obnovljive izvore energije povećavamo energetsku sigurnost zemlje, osnažujemo domaću proizvodnju i stvaramo nova radna mjesta koja podstiču ekonomski rast i konkurentnost na tržištu.
Na kraju, ovakva ulaganja omogućavaju postizanje održivog razvoja, čime se osigurava bolja budućnost za sve nas. Ulaganjem u energetiku, ne samo da investiramo u ekonomiju, već i u našu planetu i životni standard.
BiH se treba okrenuti poznatim investicijskim kapacitetima, primjenjivati ono što u datom trenutku najviše odgovara, a sve u skladu da se zadrže mladi ljudi u zemlji i izgradi bolja budućnost.