Samostalni preduzetnici koji obavljaju djelatnosti iz oblasti informacionih tehnologija (IT) biće izuzeti iz kategorije profesionalnih djelatnosti, čime je Vlada dodatno popustila pod zahtjevima IT zajednice u Republici Srpskoj.
Naime, Vlada je prošle sedmice utvrdila izmjene Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak, koje je uputila u hitnu proceduru usvajanja u Narodnu skupštinu Republike Srpske (NSRS). Izmjenama se ograničava ko može da obavlja samostalnu djelatnost kao mali preduzetnik te povećava osnovica za plaćanje doprinosa.
IT zajednica posebno je bila ogorčena što ih se svrstava uz advokate i notare, odnosno što im se onemogućava da plaćaju manju stopu poreza te su u petak, uz podršku Zanatsko-preduzetničke komore Republike Srpske, dodatno pregovarali s Vladom.
Čitaj više
Vlada RS popustila samostalnim preduzetnicima, ali samo malo
Vlada usvojila skoro sve što je i planirala uz minimalne ustupke prema preduzetnicima. Preduzetnici očekuju još jedan sastanak s Vladom RS u petak.
05.12.2024
IT sektor protiv dodatnih nameta koje Vlada razmatra
Predložene izmjene zakona o doprinosima i o porezu na dohodak predstavljaju direktan udar na IT sektor, tvrde samostalni preduzetnici i ako Vlada RS ne popusti, najavljuju pokretanje postupka pred Ustavnim sudom.
04.12.2024
Samostalni preduzetnici: Vlada diže obaveze za skoro 50 odsto
Vlada RS uradila izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima. Preduzetnici ogorčeni, tvrde da će im novine povećati troškove za do 50 odsto.
02.12.2024
Novine za samostalne preduzetnike: Uvodi se periodični rad do devet mjeseci
Nacrt zakona o samostalnim preduzetnicima usvojen je u četvrtak u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
15.03.2024
"Postignut je dogovor da samostalni preduzetnici koji obavljaju djelatnosti iz oblasti informacionih tehnologija budu izuzeti iz kategorije profesionalnih djelatnosti. Ova odluka od izuzetne je važnosti za sve freelancere, preduzetnike i IT stručnjake koji svojim radom doprinose razvoju digitalne ekonomije u Republici Srpskoj", rekli su u udruženju građana Adriatic Valley (Jadranska dolina)
Dodaju da je prepoznavanjem specifičnosti njihovog rada i uvažavanjem izazova s kojima se susreću stvoren osnov za njihov daljnji nesmetan rad, posebno za one koji su na početku karijere. Prethodno predložena zakonska rješenja bi, naglasili su, znatno uticala na njihov rad, da bi bio upitan i opstanak njih kao poslovnih subjekata.
Prethodno je Vlada pristala, a što je potvrđeno i na sastanku s IT zajednicom, da se minimalna osnovica doprinosa za lica koja obavljaju samostalnu djelatnost postepeno povećava sa dosadašnjih 60 odsto prosječne prošlogodišnje bruto plate u Republici Srpskoj na 80 odsto, gdje će osnovica doprinosa iznositi 70 odsto u 2025. godini, te 80 odsto od 2026. godine.
"Prag za malog preduzetnika u koje će ostati svrstani i IT-jevci je podignut sa 50.000KM na 100.000 KM, te donji iznos poreza na 1.200KM, uz izuzetak za male preduzetnike čiji prihod ne prelazi 50.000 KM, njima će donji iznos poreza ostati 600 KM", navode iz Jadranske doline.
Kada je riječ o dodatnoj djelatnosti, ona neće podlijegati dodatnom plaćanju doprinosa, a rad dopunske djelatnosti se izjednačava s angažmanom fizičkih lica, stoga će prema prijedlogu zakona podlijegati plaćanju doprinosa u minimalnom iznosu od 30 odsto osnovice prosječne bruto plate.
"Otvorenost za dijalog pokazuje da se zajedno možemo suočiti s izazovima i kreirati uslove u kojima talentovani pojedinci mogu ostati, raditi i razvijati se u Republici Srpskoj. Kao najbrojnija IT zajednica, ne samo u Republici Srpskoj nego i u cijeloj Bosni i Hercegovini, ostaćemo posvećeni daljnjoj saradnji s nadležnim institucijama kako bi se nastavio rad na poboljšanju uslova za rad svih koji djeluju u IT industriji", poručio je Branko Petrović iz IT udruženja Jadranska dolina.
Podsjećamo, preduzetnici su u više navrata tražili izmjenu Zakona o porezu na dohodak i da ukupan godišnji prihod malog preduzetnika umjesto dosadašnjih 50.000 KM bude povećan na iznos od 100.000 KM. Vlada im je udovoljila i podigla prag, ali su usput stigle i druge izmjene zakona.
Zakonskim rješenjem predlaže se i proširenje broja samostalnih zanimanja koja po svojoj prirodi i jesu posebne profesionalne ili intelektualne usluge, a ista lica ne mogu podnijeti zahtjev za plaćanje poreza kao mali preduzetnik.
Upravo ova izmjena zakona je bila trn u oku mnogim preduzetnicima, prije svega IT sektoru koji je tražio da se ne svrstava u profesionalne djelatnosti. Pored njih, tu su i knjigovođe, konsultanti i oni koji se bave marketingom, a da li će i njima Vlada popustiti, biće poznato na sjednici Narodne skupštine RS koja počinje sutra i na čijem dnevnom redu su predložene izmjene zakona te je još moguće amandmanski djelovati.
O argumentima IT zajednice za nova zakonska rješenja u RS, za Bloomberg Adria TV je govorio Branko Petrović, osnivač udruženja Adriatic Valley. |
U Republici Srpskoj fizička lica koja samostalno obavljaju djelatnost obveznici su poreza na dohodak od samostalne djelatnosti.
Trenutno, pravo na status malog preduzetnika mogu steći oni koji se bave jednom od 450 različitih privrednih djelatnosti. Prag za ostvarivanje statusa malog preduzetnika iznosi 50.000 KM, a poreska osnovica je ukupan prihod na koji se plaća porez po stopi od dva odsto, a ne manje od 600 KM godišnje.
Ostali obveznici poreza na dohodak od samostalne djelatnosti plaćaju porez na dohodak na poresku osnovicu koja predstavlja prihod umanjen za rashode po stopi od 10 odsto.
---tekst dopunjen video sadržajem Bloomberg Adria TV