IT sektor, odnosno samostalni preduzetnici koji se bave informacionim tehnologijama, protiv su povećanja stope doprinosa koje Vlada Republike Srpske namjerava da sprovede, kao i da programere i druge određene djelatnosti izbaci iz grupe malih preduzetnika.
IT zajednica iz Republike Srpske okupljena u Udruženju građana Adriatic Valley (Udruženje "Jadranska dolina") poručuje da predložene izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima Republike Srpske predstavljaju direktan udar na IT sektor i sva lica koja rade u oblasti računarskog programiranja, savjetovanja, digitalnog marketinga i srodnih djelatnosti.
"Ove izmjene, kojima se IT djelatnosti svrstavaju u kategoriju profesionalnih djelatnosti, uz advokate, notare i računovođe, ne samo da su neustavne, nego izazivaju i sumnju u elementarno poznavanje prirode cijelog spektra djelatnosti od zakonodavca", ističu IT preduzetnici.
Čitaj više
Samostalni preduzetnici: Vlada diže obaveze za skoro 50 odsto
Vlada RS uradila izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima. Preduzetnici ogorčeni, tvrde da će im novine povećati troškove za do 50 odsto.
02.12.2024
Novine za samostalne preduzetnike: Uvodi se periodični rad do devet mjeseci
Nacrt zakona o samostalnim preduzetnicima usvojen je u četvrtak u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
15.03.2024
Nepravda koja traje šest godina: Freelanceri plaćaju doprinose, a nemaju prava
Elena Babić Đaković: Vlast skoro šest godina ignoriše probleme freelancera.
19.09.2024
Kakvo je stanje IT sektora u BiH
Kompanije navode da se tržište sada nalazi u procesu stabilizacije.
03.04.2024
ZAŠTO SU IZMJENE NEPRIHVATLJIVE?
U Adriatic Valley naglašavaju nekoliko činjenica zbog kojih su predložene izmjene zakona neprihvatljive:
1. IT poslovi ne spadaju u zakonom definisane profesionalne djelatnosti
IT stručnjaci nisu podložni obavezama polaganja stručnih ispita, licenciranja, što predstavlja osnovni kriterijum za kvalifikaciju profesionalnih djelatnosti, poput advokature ili notarijata. Klasifikacija IT djelatnosti u istu kategoriju s navedenim profesijama je pravno neodrživa, jer nije utemeljena na odgovarajućim zakonskim ili ustavnim osnovama.
2. Gušenje razvoja IT sektora
Uvođenje poreza od 10 odsto na razliku između prihoda i rashoda, pri čemu je važno da uloženi trud i vrijeme nisu poreski priznat rashod, a sektoru pogođenom predviđenim mjerama zakonodavac nije priznao mogućnost priznavanja normiranih troškova. Važno je napomenuti da uloženi trud i vrijeme nisu poreski priznat rashod, a sektoru pogođenom predviđenim mjerama zakonodavac nije priznao mogućnost priznavanja normiranih troškova. Uz povećane doprinose, ugrožen je opstanak prevashodno malih preduzetnika i freelancera u IT sektoru. U trenutku globalne krize u IT industriji, uvođenje dodatnih poreskih opterećenja predstavlja ozbiljan izazov koji će nesumnjivo negativno uticati na daljnji razvoj sektora, smanjiti konkurentnost domaćih kompanija i obeshrabriti strane investicije.
3. Nepravedna osnovica za obračun doprinosa
Predložena minimalna osnovica za obračun doprinosa, koja je u visini prosječne bruto plate, potpuno je neprimjenjiva na IT djelatnosti. Takođe, nametanje doprinosa za dodatne i dopunske djelatnosti još više opterećuje već ugrožene preduzetnike.
Zbog svega navedenog, IT zajednica zahtijeva da se djelatnost informacionih tehnologija izuzme iz kategorije samostalnih zanimanja, s obzirom na to da ovakav zahtjev predstavlja ključan korak ka očuvanju konkurentnosti IT sektora kao strateške privredne grane, te doprinosi stvaranju povoljnog ambijenta za njen daljnji razvoj i privlačenje stranih investicija.
Ako njihov zahtjev ne bude usvojen, IT zajednica Republike Srpske će preduzeti sljedeće korake: ● Pokretanje postupka pred Ustavnim sudom Republike Srpske zbog povrede ustavnih prava i neustavnog svrstavanja IT djelatnosti u kategoriju profesionalnih zanimanja. ● Organizacija javnih akcija s ciljem informisanja javnosti o štetnim posljedicama ovih zakonskih izmjena. ● Promociju i otvoreno podsticanje odlaska preduzetnika i freelancera u druge države koje pružaju povoljnije uslove za rad, a s obzirom na djelatnost, mogu je obavljati s bilo koje tačke na planeti, pritom nisu zavisni od zakonodavne i poslovne kulture koju zakonodavac ovakvim mjerama svjesno ili nesvjesno primjenjuje. |
"Ove izmjene zakona nisu reformske – one su represivne. Umjesto da podrži IT sektor, koji je ključan za ekonomsku budućnost, zakonodavac ga dodatno opterećuje i usporava njegov razvoj. Podsjećamo da važeći zakon propisuje znatno umanjen obračun osnovice za doprinose u više niskoprofitnih djelatnosti s minimalnim platama, podstičući poslodavce na održavanje dohotka zaposlenih na ponižavajućim nivoima, gdje se prihod ovakvih kompanija najčešće svodi na minimum potreban za isplatu minimalnih plata. Poštujući rad i trud naših majki, očeva prinuđenih na rad u ovakvim djelatnostima, ne možemo se pomiriti s tim da je ovo način za stimulisanje privrede u smjeru budućnosti", poručuje Branko Petrović, osnivač Adriatic Valley.
Velike riječi o podsticaju mladosti, kreativnosti i brizi o budućnosti, dodaje, ovakvim mjerama nažalost bivaju banalizovane i postaju obična šala.
"Takođe, zakon predviđa povlašten obračun doprinosa i za upućivanje radnika u inostranstvo, propisujući obračun osnovice doprinosa na minimalnu bruto platu za ove kategorije, podstičući poslodavce da zarad profita višak vrijednosti stvaraju drugim privredama van naših granica. Postavljamo pitanje kakvu poruku zakonodavac šalje mladim preduzetnicima iz inovativnih grana privrede, ili kako to predlagač zakona navodi, 'djelatnostima s visokom maržom', od kojih većina zasniva porodice upravo u ovom dobu?", zaključuje Petrović.
Vlada već zasjeda
U međuvremenu, Vlada je danas u 12h započela zasjedanje na kojem su i prijedlozi izmjena Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak.
|
Kako je Bloomberg Adrija već pisala, izmjenama zakona obaveze za samostalne preduzetnike rastu za skoro 50 odsto od početka 2025. godine.
Predviđeno je da se za dio samostalnih preduzetnika uvede, a za druge podigne stopa doprinosa, kao i da se proširi obuhvat onih koji ne mogu biti mali preduzetnici.
Vlada razlog za izmjene pravila poslovanja obrazlaže time da mnogi samostalni preduzetnici zarađuju više od realno prikazanog stanja te da veći dio kolača treba da ide i u javnu kasu.
Akti su izrađeni u formi Prijedloga, koji bi išli po hitnoj proceduri na usvajanje u parlament, što je dodatna otežavajuća okolnost za preduzetnike da reaguju i pregovaraju s Vladom.
ZAKON O DOPRINOSIMA
Predložene izmjene Zakona o doprinosima donose sljedeće:
- Uvode se doprinosi za PIO za lica koja djelatnost obavljaju kao dopunsku ili dodatnu.
- Povećava se osnovica za obračun doprinosa za lica koja obavljaju osnovnu djelatnost sa 60 na 80 odsto prosječne bruto plate.
ZAKON O POREZU NA DOHODAK
Predloženim izmjenama Zakona proširen je i broj samostalnih zanimanja koja po svojoj prirodi i jesu posebne profesionalne ili intelektualne usluge, te ista lica ne mogu podnijeti zahtjev za plaćanje poreza kao mali preduzetnik.
Tu spadaju:
1. samostalne djelatnosti advokata, notara, zdravstvenih radnika, veterinara, turističkih vodiča, inženjera, arhitekata, istraživača, naučnika, pronalazača, stečajnih upravnika, tumača, vještaka, novinara, umjetnika, sportista, brokera,
2. samostalna djelatnost računarskog programiranja, savjetovanje o računarima i pripadajuće djelatnosti, informacione uslužne djelatnosti,
3. računovodstvene, knjigovodstvene i revizorske djelatnosti, djelatnost poreskog savjetovanja, kao i djelatnost savjetovanja koje se odnosi na poslovanje i ostalo upravljanje,
4. djelatnosti reklamiranja, oglašavanja i istraživanja tržišta.
Detaljnije o izmjenama navedena dva zakona i argumente Vlade, kao i samostalnih preduzetnika nađite u tekstu "Samostalni preduzetnici: Vlada diže obaveze za skoro 50 odsto".
---tekst dopunjen video sadržajem Bloomberg Adria TV