Kompanija MOL i OTP banka uspješno posluju u zemljama Zapadnog Balkana, ali nisu prisutni u Bosni i Hercegovini (BiH) ili su djelimično prisutni kroz određena društva. To bi moglo uskoro da se promijeni, a ministar inostranih poslova Mađarske Peter Sijarto (Péter Szijjártó) rekao je da će vrlo rado da doprinese da počnu da investiraju i u BiH.
Szijjártó je danas, govoreći na investicionom forumu na Jahorini, rekao da smatra bi MOL i OTP vrlo rado razmotrili da se pojave i na tržištu BiH gdje postoji privlačna mogućnost investiranja, koja može da bude zanimljiva za obje kompanije.
"Mađarska spoljna politika već 10 godina sprovodi jednu strategiju koja u svom fokusu ima ekonomiju. Nama je u interesu da mađarske kompanije budu uspješne kao investitori i u drugim zemljama i država, odnosno Vlada, treba u tome da im pomogne. Biće mi drago da pomognem i doprinesem tome da se ove vodeće mađarske kompanije pojave ovdje", poručio je Szijjártó.
Čitaj više
Szijjarto u BiH: Trenutak intenzivnih EU napora, traži poštivanje rezultata izbora
"Veoma smo sretni što će nas uskoro posjetiti i premijer Mađarske Viktor Orban, znamo i datum", naglasio je Dodik.
26.01.2024
Kako Orbanovi milijuni osvajaju Adria regiju
Mađarske tvrtke u zadnjih deset godina u Adria regiju uložile gotovo 2,5 milijardi eura.
22.04.2024
Orban u BiH: Ekonomija u fokusu, ali i političke poruke
Orban prvo stigao u Sarajevo, nakon čega se uputio u Banjaluku. Iako je ekonomija stavljena u prvi plan, susreti nisu prošli bez političkih poruka.
05.04.2024
Mađari ove godine počinju gradnju solarne elektrane u Hercegovini
Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović u posjeti Mađarskoj.
24.01.2023
On je na investicionom forumu govorio zajedno sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i podsjetio da Mađarska ima dobru saradnju s Republikom Srpskom u sektoru poljoprivrede.
"Mađarska je apsolutno zainteresovana da područje Zapadnog Balkana bude mirno i ekonomski stabilno i zbog toga smo pokrenuli jedan ozbiljan program podrške u Republici Srpskoj. Rezultati su sljedeći, dali smo 26 miliona evra podrške za oko 1.870 poljoprivrednika u RS koji su uspjeli da na osnovu toga realizuju razvojne projekte. Kupili su preko 4.700 mašina od 57 mađarskih kompanija, što je win-win, svako je dobro prošao", istakao je Szijjártó.
Takođe, tri projekta u RS, u sektoru prečišćavanja voda i OIE, iz kojih su se povukli Nijemci, preuzeće mađarske kompanije.
"Ako predsjednik smatra i ako bi mu bilo rado da se i kod vas pojave ove dvije naše vodeće kompanije, onda ću ja vrlo rado da stupim u kontakt s njima po tom pitanju", rekao je mađarski ministar po pitanju dolaska MOL-a i OTP banke u BiH.
MOL je u BiH prisutan koroz kompaniju Holdina Sarajevo (čiji je većinski vlasnik INA Zagreb), odnosno kroz mrežu benzinskih stanica INA i Energopetrol u FBiH, kao i kroz kompaniju Krajinapetol Banjaluka.
Razmjena udjela u Elektroprivredama dvije zemlje
Dodik je rekao da je sa državnim sekretarom iz Ministarstva energetike Mađarske juče razgovarao o saradnji te da se koncipiraju novi odnosi, koje je nazvao važnim.
"Stara ideja premijera (Viktor Orban) je da pokušamo da sarađujemo na taj način što ćemo mi prepustiti Mađarskoj državni kapital u našoj Elektroprivredi, a isto toliko biti zastupljeni u Elektroprivredi Mađarske. To nama daje veliku šansu da razmijenimo iskustva i budemo integrisani na tom pitanju", rekao je Dodik ne iznoseći više detalja o toj mogućoj saradnji.
Dodao je da se projekat vjetroelektrane Hrgud i neki drugi ostvaruju u saradnji s Mađarskom, te da tu nema nikakvih zastoja. Poručio je strancima da u RS ne dolaze s ideologijom, već sa ekonomijom.
"Naš porez na dobit je 10 odsto i nema poreza na dohodak kada isplatite dobit. Republika Srpska u ovom trenutku ima 0,6 odsto budžetski deficit, a govore nam da ovdje nešto ne valja", poručio je Dodik.
Podsjećamo, Investiciono-razvojna banka Republike Srpske, u saradnji sa Vladom Republike Srpske i uz podršku predsjednika RS, organizuje Invest Srpska 2024, događaj koji ove godine objedinjuje investicionu konferenciju i investicioni forum. Konferencija se održava 12. i 13. novembra na Jahorini.
---tekst dopunjen u prvom i osmom pasusu o prisutnosti MOL-a u BiH posredstvom drugih kompanija