Udruženje poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine (UP FBiH) ističe hitnu potrebu za obnovom željezničke i drumske infrastrukture, posebno u općini Jablanica, kako bi se ublažile posljedice nedavnih poplava i klizišta. Obnova infrastrukture nije samo pitanje hitnog rješavanja stambenih i egzistencijalnih potreba, već i nužnost za oporavak privrede koja trpi gubitke u milionima maraka dnevno.
"To je pitanje od kojeg podjednako zavise i privreda i ukupno stanovništvo, a štete po privredu i gubici na dnevnoj osnovi su ogromni i mjere se milionima KM", ističu iz UP FBiH.
Pored uništavanja imovine kompanija, privrednici su izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog prekida snabdijevanja, posebno u željezničkom saobraćaju. Udruženje poslodavaca u FBiH podržava napore Vlade FBiH i poziva je da aktivira sve dostupne mehanizme kako bi ubrzala rješavanje administrativnih, pravnih i finansijskih pitanja vezanih za primjenu Zakona o javnim nabavkama, koji se pokazao kao jedna od ključnih prepreka za efikasno rješavanje ovih problema.
Čitaj više
Željeznica - žila kucavica: Posljedice blokade transporta trpe svi
Pregled najvažnijih tema koje su obilježile proteklu sedmicu na platformi Bloomberg Adria.
11.10.2024
Analiza: Koliko nas dnevno košta blokada puta Sarajevo - Mostar
Blokada putnog pravca Sarajevo - Mostar košta građane i privredu minimalno milion maraka dnevno, pokazuje analiza Hadisa Bajrića.
09.10.2024
Sporni kamenolom u Donjoj Jablanici radio bez koncesije
Društvo je od Vlade HNK u više navrata tražilo koncesiju za eksploatiranje kamena.
08.10.2024
Prekinut transport prema Srbiji i Hrvatskoj, dnevni gubitak ŽRS 55.500 KM
Željeznice Republike Srpske (ŽRS) u problemu zbog obustave transporta robe usljed oštećenja pruge u FBiH.
11.10.2024
UP FBiH također apeluje na vlasti na federalnom i državnom nivou da pronađu modele za trenutne i buduće interventne potrebe, s obzirom na to da trenutni propisi iz oblasti javnih nabavki znatno otežavaju brzu reakciju.
Željeznički saobraćaj potpuno van funkcije
Željeznice FBiH poduzimaju aktivnosti na sanaciji pruge i pružnih postrojenja na dionici Ostrožac – Grabovica kod Jablanice, gdje su nedavne poplave i odron uništili 17 kilometara pruge, što je dovelo do blokade željezničkog saobraćaja na relaciji Sarajevo – Čapljina. Očekuje se da će obnova trajati najmanje dva-tri mjeseca.
Kako je rečeno, Vlada FBiH će osigurati sredstva za obnovu u skladu sa zakonima o željeznicama i finansiranju infrastrukture. Formirana je komisija koja svakodnevno utvrđuje štetu, koja se procjenjuje na oko pet miliona KM. Željeznice FBiH su u kontaktu s Vladom i resornim ministarstvom kako bi ubrzale proces obnove.
Iz Privredne komore FBiH naglašavaju da je u Luci Ploče trenutno oko 400.000 tona robe za BiH, a mnoge kompanije ovise o Željeznicama FBiH. Glavni korisnici usluga željezničkog transporta su GIKIL, Arcelor Mittal, Alternativa Sarajevo, Cementara Kakanj i drugi, a roba koja se prevozi uključuje ugalj, koks, naftu i čelične proizvode.
"Pad prihoda na dnevnoj osnovi od prevoza robe i putnika za Željeznice FBiH iznosi oko 280.000 KM, a indirektne štete za privredu BiH su znatno veće. Obim prevoza robe preko Luke Ploče u uvozu, izvozu i tranzitu na godišnjem nivou iznosi oko 32 posto od ukupnog obima prevoza Željeznica FBiH, a na dnevnoj osnovi prevoz robe na ovoj pruzi iznosi oko 6.500 tona robe", pojasnili su iz ŽFBiH.
Poplave koje su pogodile našu zemlju ostavile su za sobom teške posljedice, ne samo u smislu ljudskih žrtava, od kojih se za nekima još uvijek traga, već i značajne ekonomske štete.
Željeznički saobraćaj u BiH je potpuno van funkcije, a situacija u Željeznicama Republike Srpske i Željeznicama FBiH je alarmantna. ŽRS dnevno gubi 55.500 KM zbog obustave transporta uslijed oštećenja pruge u FBiH. U slučaju dužih prekida saobraćaja postoji bojazan od preusmjeravanja robe na druge pravce.
Premijer FBiH Nermin Nikšić potvrdio je da Željeznice FBiH trpe najveću štetu uslijed poplava, a svakodnevni gubici prevoza iznose 280.000 KM, što predstavlja ozbiljan udarac za privredu.
Udar od milion KM dnevno
Blokada putnog pravca Sarajevo - Jablanica - Mostar građane i privredu košta minimalno milion maraka dnevno. Ovo su samo direktni troškovi, a indirektni uvijek budu nekoliko puta veći, izračunao je u analizi za Bloomberg Adriju Hadis Bajrić, doktor tehničkih nauka, zaposlen na katedri za Industrijsko inženjerstvo i menadžment na Mašinskom fakultetu u Sarajevu.
Bajrić ističe da će korištenje alternativnog pravca preko Foče značiti dodatnih 110 kilometara i dodatna tri sata vožnje.
"Prema važećem obračunu putnih troškova, to znači povećanje troškova prevoza za cca 40 KM. Uz pretpostavku da u vozilu putuju dva putnika u prosjeku i ako se računa s bruto satnicom od 12,3 KM (podatak za FBiH), to znači dodatnih cca 60 KM po vozilu. U zbiru, to je 100 KM po vozilu", navodi Bajrić.
Troškovi su još veći ako se koristi alternativni pravac Sarajevo - Bugojno - Mostar i znače dodatnih 190 kilometara i dodatna tri sata vožnje. "To znači povećanje troškova prevoza za cca 70 KM", ističe Bajrić.
Uz istu pretpostavku da u vozilu putuju dva putnika u prosjeku i ako se računa s bruto satnicom od 12,3 KM, to znači dodatnih cca 60 KM po vozilu. U zbiru to je 130 KM po vozilu.
Oporavak nakon ovakvih prirodnih katastrofa zahtijevat će ozbiljne napore, planiranje i mobilizaciju resursa na svim nivoima.