Društvo za eksploataciju i obradu kamena, trgovinu i usluge "Sani" d.o.o. nikada nije dobilo koncesiju za eksploataciju kamena u Donjoj Jablanici, saopćili su iz Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK).
Podsjećamo, društvo je vlasnik kamenoloma iznad Donje Jablanice iz kojeg se, uslijed velikih padavina, kamenje odronilo i zatrpalo selo u podnožju.
Predsjednica Vlade HNK Marija Buhač je na jučer održanoj vanrednoj sjednici izdala naredbu Ministarstvu privrede HNK da iz svoga arhiva povuče cjelokupnu dokumentaciju vezanu za preduzeće "Sani" d.o.o.
"Vlada nije izdala nikakvu koncesiju za taj kamenolom, niti bilježimo prihode od koncesijske naknade. Ipak, zatražila sam od Ministarstva da izvuče kompletnu dokumentaciju iz arhiva vezanu za to preduzeće, nakon čega ću moći pružiti dodatne informacije", kazala je Buhač.
Iz dokumentacije je vidljivo kako je naziv pravne osobe "Društvo za eksploatiranje i obradu kamena, trgovinu i usluge Sani d.o.o. Jablanica", registrirano pod djelatnošću 23.70 rezanje, oblikovanje i obrada kamena.
Društvo je od Vlade HNK u više navrata tražilo koncesiju za eksploatiranje kamena na području Donje Jablanice, što nikada nisu dobili, navode iz Vlade HNK.
Više inspekcijskih nadzora
Navodi se kako su, izlazeći po zapremljenim prijavama, kantonalni inspektori u spomenutom razdoblju u više navrata, počevši od 2009. godine, obavili inspekcijske nadzore nad otvorenim kamenolomom, pritom izdavši niz naloga za provođenje naloženih mjera.
"Između ostalog, 2009. godine predmetnom je kamenolomu zabranjeno izvođenje radova da bi iste godine bilo obavljeno i pečaćenje objekta sa svim zatečenim sredstvima gradilišta. Godine 2011. kantonalni su inspektori izdali i prekršajni nalog za 'Sani d.o.o.' Jablanica u iznosu od 5.000 KM, kao i prekršajni nalog za odgovornu osobu u iznosu od 500 KM", kazali su.
Posljednji inspekcijski nadzor, po Zaključku Vlade HNK, obavljen je u augustu 2021. godine, a u zapisniku o zatečenom stanju stoji sljedeće: "Nema prisutnog ljudstva ni strojeva, nema vidljivih znakova izvođenja radova. Primjetno nisko i srednje rastinje, ležište obraslo u većem dijelu vegetacijom, što upućuje da nije bilo promjena od posljednjeg nadzora, odnosno nisu se izvodili bilo kakvi radovi."
Potvrdili su i kako je društvo "Sani" d.o.o. Jablanica od Vlade HNK dobilo, putem Ministarstva privrede, poticaj u iznosu od 14.000 KM za tehnološki razvoj i digitalizaciju te kako je bitno naglasiti kako je poticaj dodijeljen za stvarnu registriranu djelatnost Društva koja ne obuhvata eksploatiranje kamena.
"U arhivu Ministarstva, nakon 2021. godine nema zabilježena nijedna prijava za provođenje inspekcijskoga nadzora nad predmetnim kamenolomom. Ističemo kako ovim izvješćem Vlada ne tvrdi da na terenu nije bilo nezakonitih aktivnosti, što prepuštamo istražnim tijelima koja će utvrditi činjenično stanje. Cjelokupna će dokumentacija istražnim tijelima biti dostupna kada ju zatraže", zaključili su iz Vlade HNK.
Formiran Štab za upravljanje procjenom šteta
Na jučer održanoj vanrednoj sjednici Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) formiran je i Štab za upravljanje procjenom šteta, sanacijom i oporavkom poplavom pogođenih područja, predsjednica Vlade HNK Marija Buhač naglasila je kako su sva ministarstva uključena u Štab obavezna hitno dostaviti okvirne procjene šteta te izvještaj o dosadašnjim aktivnostima na terenu.
Kako je Buhač pojasnila, Štab je oformljen za upravljanje procesom procjene štete, sanacije i oporavka pogođenih područja HNK, na čelu s predsjednicom Vlade, te ministrima finansija, saobraćaja, privrede, građenja, unutrašnjih poslova, zdravstva i poljoprivrede te gradonačelnicima Mostara i Konjica, kao i načelnikom Jablanice.
Ono što je bitno jeste da je Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona formiralo predmet koji se odnosi na kamenolom u Donjoj Jablanici.
Tužioci Tužilaštva HNK Mostar, Područno tužilaštvo Konjic, odmah su po dojavi o strašnoj tragediji koja se desila na području općina Jablanica i Konjic, izašli na mjesto događaja te zajedno s pripadnicima MUP-a HNK i PU Konjic poduzeli i poduzimaju sve neophodne radnje iz svoje nadležnosti.
Iz tih razloga, u Tužilaštvu je formiran predmet te je imenovan tim tužilaca za rad na ovom slučaju, a pripadnici MUP-a HNK pod nadzorom Tužilaštva HNK poduzimaju radnje provjere navoda i informacija s ciljem utvrđivanja svih okolnosti pod kojima se dogodila ova tragedija, s posebnim akcentom na eventualnu odgovornost i ulogu ljudskog faktora, naročito u odnosu na poslovanje i aktivnosti kamenoloma koji se nalazi na nastradalom području.
Također, u tom cilju naložena su određena vještačenja te pribavljanje određene poslovne dokumentacije.
Prema do sada raspoloživim podacima, broj poginulih u katastrofi koja je pogodila Bosnu i Hercegovinu veći je od 19.