Neoporezivu jednokratnu pomoć u Federaciji BiH isplatilo je 3.776 poslodavaca, dok je samo 458 poslodavaca isplatilo puni iznos jednokratne pomoći.
Samo u septembru pomoć su dobila 24.043 uposlenika. Prema do sada dostupnim podacima, zahvaljujući Uredbi Vlade FBiH, u septembru je jednokratnu pomoć isplatilo 657 poslodavaca. Puni iznos pomoći isplatilo je 88 poslodavaca, a pola od propisanog iznosa isplatilo je njih 13.
Prema službenim evidencijama Porezne uprave Federacije BiH, do sada je najveći broj poslodavaca, njih 2.020, ovu pomoć isplatilo u augustu, dok je neoporezivu pomoć radnicima u julu isplatilo 1.099 poslodavaca.
Puni iznos pomoći u augustu isplatilo je 259 poslodavaca, a u julu njih 111, dok je pola od propisanog iznosa u augustu isplatilo 25 poslodavaca, a u julu njih pet.
Bez podataka o prethodnim uplatama
Iz Porezne uprave napominju kako izvještaji o isplati pomoći od poslodavaca neprestano pristižu te da su stoga podaci podložni izmjenama sve dok se ne završi potpuni prijem i obrada pristiglih izvještaja.
Također, kazali su kako ne raspolažu podacima koliko je poslodavaca isplatilo jednokratnu pomoć po ranijoj Uredbi Vlade FBiH u maksimalnom iznosu do 2.520 KM, koja je vrijedila do 30. juna i koliko radnika je dobilo tu pomoć.
"Prethodnom Uredbom nije bilo propisano da su poslodavci - isplatioci pomoći dužni Poreznoj upravi dostaviti prijavu o isplati pomoći, pa stoga Porezna uprava Federacije BiH ne raspolaže traženim podacima", naglasili su.
Podsjećamo, Uredbom Vlade FBiH iz jula ove godine poslodavcima je omogućeno da isplate neoporezivu pomoć uposlenicima u maksimalnom iznosu do 2.768 KM.
Uredbom je precizirano da se isplata pomoći može izvršiti do maksimalno šest tranši (dijelova), s tim da ukupan iznos ne može preći 2.768 KM.
Također, poslodavac može izvršiti isplatu pomoći i u iznosu koji je manji od spomenutog iznosa. Ovom Uredbom, Vlada FBiH omogućava, ali ne propisuje obavezu, da poslodavci svojim zaposlenicima isplate novčanu pomoć.
Fiskalne mjere
Istaknuto je da je ova uredba samo dio seta fiskalnih mjera koje kroz svoje programe rada planira provesti Vlada FBiH, a posebno se to odnosi na donošenje novih zakona o doprinosima i porezu na dohodak, te se Uredba treba posmatrati u cjelokupnom kontekstu mjera koje provodi Vlada.
Sve ove mjere u kombinaciji s investicijskim ciklusom u polju prometne povezanosti imaju cilj generirati veći ekonomski rast Federacije BiH.
Navedeno je da s propisanom pomoći svaki radnik može dobiti do 2.768 KM u periodu važenja uredbe, što iznosi 461 KM na mjesečnom nivou. Potpuna primjena ove uredbe osigurat će da minimalno mjesečno primanje koje zaposlenik primi putem transakcijskog računa bude iznad prosječne neto plaće u FBiH, uključujući i naknade koje poslodavci isplaćuju zaposlenicima.
Pravo na isplatu pomoći imali su svi zaposlenici koji su zatečeni u radnom odnosu na dan donošenja akta koji je poslodavac dužan donijeti (naprimjer, odluka, pravilnik) kojim će se, između ostalog, urediti iznos pomoći, datum isplate, broj tranši i uslovi isplate, a bez diskriminacije na bilo koji način. Ako zaposleniku prestane radni odnos, poslodavac koji pomoć isplaćuje u više tranši nema obavezu isplate preostalih tranši zaposleniku nakon prestanka radnog odnosa.
Cilj isplate pomoći je ublažavanje ekonomskih posljedica uzrokovanih rastom cijena osnovnih životnih namirnica.
Trenutno aktivna Uredba prestaje važiti 31. decembra ove godine.