Bruto domaći proizvod (BDP) u Bosni i Hercegovini (BiH) u drugom kvartalu ove godine rastao je za 2,2 odsto u odnosu na isti period lani, i na proizvodnoj i na rashodovnoj strani.
Značajan realni rast bruto dodane vrijednosti, na godišnjem nivou, zabilježen je u građevinarstvu (8,9 odsto).
Iz analitičkog tima Bloomberg Adrije kažu da je pozitivan doprinos došao od strane većih investicija, pogotovo u oblasti niskogradnje (+4,2 odsto u drugom tromjesečju, prema podacima o proizvodnji u građevini).
"Najveća prepreka bržem rastu je slaba inostrana tražnja, koju vidimo u niskim stopama rasta izvoza, mada postoje signali oporavka, budući da je ipak i izvoz zabilježio rast (+1,8 odsto međugodišnje), nakon četiri uzastopna tromjesečja međugodišnjeg pada", ističe Marina Petrov Savić, viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala.
S druge strane uvoz ima nešto bolje rezultate (+5,2 odsto, međugodišnje), kako potrošnja pospješuje uvoz robe, ali i pod uticajem nešto boljeg izvoza. Slabija eksterna tražnja oslikava se i na industrijsku proizvodnju koja opada i nalazila se na najnižem nivou od pandemijske 2020. godine.
Što se tiče rashodovne strane, u drugom kvartalu 2024. godine u odnosu na isti kvartal prethodne godine, realni rast zabilježen je kod svih kategorija: potrošnja domaćinstava od 1,8 odsto, potrošnje vlade 1,9 odsto, bruto investicije 9,6 odsto, izvoz robe i usluga 1,8 odsto i uvoz robe i usluga 5,2 odsto,
"Rast BDP-a oslanja se u velikoj mjeri i dalje na pozitivan trend u potrošnji, što ne iznenađuje. Inflacija usporava, što pospješuje raspoloženje potrošača, a poboljšavanje potrošačkih fundamenata to omogućava", navodi Petrov Savić.
Zarade su porasle oko 7,5 odsto međugodišnje u realnom iznosu u drugom tromjesečju ove godine, dok su doznake bile čak 14 odsto veće za isti vremenski period, a krediti stanovništvu oko četiri odsto (novi krediti, ne uključujući stambene).
"Za cijelu 2024. godinu vidimo rast od 2,8 odsto, pri tome će se rast i dalje oslanjati na poboljšanje potrošnje. Bolje izglede za eksternu tražnju vidimo tek 2025. godine, kada će ovaj segment ponovo pozitivno doprinositi rastu, pogotovo što je nastavljen priliv stranih direktnih investicija, i u 2024, što će u nekom trenutku dati rezultate. BiH bi imala mnogo koristi i od političke stabilizacije, bolje iskorišćenosti fondova EU i bolje transparentnosti", procjena je analitičkog tima Bloomberg Adrije.
Podsjećamo, istu prognozu dala je i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), koja očekuje da će ekonomija BiH u ovoj godini rasti 2,8 odsto, što je u skladu s njihovom prognozom iz maja. Ekonomski rast BiH trebao bi ubrzati na tri odsto u 2025. godini, naveli su u EBRD-u.
Nakon usporavanja na 1,7 odsto u 2023. godini, ekonomski rast BiH je iznosio 2,7 odsto u prvom kvartalu 2024. godine, podstaknut snažnim rastom fiksnih ulaganja (bliže 50 odsto), kao i snažnim povećanjem privatne potrošnje zahvaljujući smanjenju inflacije i rastu priliva doznaka, navodi se u izvještaju EBRD-a.