Iza osiguravajućih kuća u Bosni i Hercegovini je period ozbiljnog rasta, ali aktuelna situacija nameće brojne izazove. O njima, kao i o brojnim drugim pitanjima razgovarali smo s Emirom Krivošijom, članom Uprave i izvršnim direktorom za poslove osiguranja Triglav osiguranja d.d.
U prošloj godini osiguravajuće kuće u BiH bilježile su rast premija od skoro 12 posto. Kako se iz samog sektora gleda na to i da li biste u ovoj godini bili zadovoljni takvim stopama rasta?
Kao što ste i sami rekli, zaista je izazovna godina iza nas imajući u vidu makro okolnosti, ali i okolnosti samog tržišta na kojem poslujemo. Možemo reći da smo ostvarili dobre rezultate jer nastavljamo rasti, a poslovanje Društva, koje je dio Grupe Triglav, obilježila je i finansijska stabilnost.
Što se tiče drugog dijela pitanja, iako se suočavamo s različitim izazovima, tipa svakodnevno promjenjivih ekonomskih uvjeta i specifične tržišne dinamike, naše poslovanje pokazuje znakove stabilnosti i prilagodljivosti, što nam daje osnove za umjereni optimizam za nastavak poslovne godine, u skladu s postavljenim ciljevima naravno.
Koji su glavni izazovi koji stoje pred osiguravajućim kućama te kako povećati prodaju onih osiguranja za koja građani nisu zakonski obavezni?
Nekoliko je izazova za osiguravače u Bosni i Hercegovini ove, a čini mi se i narednih godina. Prije svega, svi smo svjedoci povećanog intenziteta vremenskih nepogoda, poput poplava i zemljotresa. Učestalost ovih događaja mijenja modele rizika na koje se oslanjamo i tržište osiguranja se mora prilagoditi ovoj novoj realnosti razvijajući proizvode koji adekvatno održavaju takve rizike.
Dalje, agresivna digitalizacija cijelog našeg života pa samim tim i poslovanja donosi i nove izazove, prema mom mišljenju iz aspekta tržišta osiguranja, najviše rastom potrebe i zahtjeva za osiguranjem povezanim sa cyber sigurnosti. Pravi je izazov kvalitetna procjena ovih relativno novih rizika i kreiranja proizvoda koji adekvatno štite naše klijente. Ja lično uvijek naglašavam značaj asistencijskih osiguranja i svih proizvoda vezanih za kućanstva. Asistencijska osiguranja su posebno značajna jer pružaju trenutnu pomoć i podršku u slučaju nezgode ili neplaniranih događaja, što je u današnjem prebrzom životnom stilu možda i najbitniji detalj nekog proizvoda.
Kakvo je stanje u BiH u vezi s osiguranjima u poljoprivredi, konkretno, osiguranjem usjeva? Ranije su se poljoprivrednici često žalili da nisu konkurentni jer im nedostaje ta mogućnost...
Sigurno je da nas očekuju ozbiljni izazovi prilagođavanja modela i proizvoda. To će uključivati inovacije u proizvodima, reviziju cjenovnih modela, i veći fokus na preventivne mjere. Iako izvjesnost povećava izazove, prilike za inovaciju i poboljšanje ponude osiguranja mogu doprinijeti boljoj zaštiti cjelokupnog društva pa samim tim i konkretno za poljoprivrednike.
Je li legislativa za osiguravajući sektor optimalna te da li postoje neke usluge ili djelatnosti kojima bi se osiguravajuće kuće mogle baviti, a da im to trenutno nije omogućeno?
Na tržištu Bosne i Hercegovine mi u Triglav osiguranju, očigledno, vidimo ogroman potencijal za rast u segmentu svih vrsta dobrovoljnih osiguranja stanovništva. Posebno bih istakao osiguravateljske proizvode vezane za domaćinstva, koji obuhvataju osiguranja od nezgode, osiguranje imovine, te asistencijske pakete za dom. Ovi proizvodi pružaju sveobuhvatnu zaštitu i sigurnost pojedincima i porodicama, odgovarajući na širok spektar potreba i rizika s kojima se mogu susresti u svakodnevnom životu. Razvojem i promocijom ovih vrsta osiguranja možemo dodatno educirati tržište o važnosti i prednostima osiguranja.
Što se tiče zakonskih okvira, moje mišljenje je da trebamo razvijati fer konkurenciju jer je tržišna utakmica po jednakim pravilima za sviju najveći dobitak za sve naše građane – ona će cijelo tržište natjerati da bude bolje, kvalitetnije, digitalizirano.
U BiH posluju 24 osiguravajuće kuće, ako se ne varam. Je li to prevelik broj za jedno malo tržište te kako generalno gledate na sam sektor?
Ja bih rekao da je naš glavni cilj ustvari konstantni napredak i briga za klijente te smo na tom polju ostvarili i najveći pomak u prošloj godini jer nam posljednja istraživanja govore da za naše klijente predstavljamo simbol stabilnosti, pouzdanosti i stručnosti. Na tim temeljima upravo i želimo graditi svoje buduće poslovanje i održati dugoročne veze s našim klijentima, prateći stalno njihove potrebe i zahtjeve.
Mislim da sam ovim i odgovorio kako posmatramo na ovoliki broj osiguravajućih kuća i cijeli sektor osiguranja – kvalitet, stabilnost, pouzdanost i stručnost uvijek budu primijećeni pa je tako i na našem tržištu.
Često ističemo digitalizaciju i digitalnu transformaciju kao imperativ za daljnji razvoj... Kako ubrzati taj proces te kako on izgleda iz perspektive vašeg osiguranja?
Razvoj online prodaje i digitalnih alata postaje neizbježan aspekt modernog poslovanja, tako da i mi u Triglav osiguranju Sarajevo aktivno radimo na tome da ostanemo ukorak s trendovima i potrebama naših klijenata. Trenutno su našim klijentima od digitalnih kanala dostupni naš web shop, kao i mogućnost plaćanja već ugovorenih osiguranja putem platnih linkova. Naravno, svjesni smo sve većeg interesa građana Bosne i Hercegovine za online kupovinu, koja im omogućava pristup uslugama i proizvodima na jednostavan i efikasan način, u bilo koje vrijeme i s bilo kojeg mjesta.
U tom duhu, intenzivno radimo na poboljšanju i širenju naše online ponude, te na razvoju digitalnih alata koji omogućavaju lakšu, bržu i sigurniju kupovinu naših osiguravateljskih proizvoda. Naš cilj je osigurati da smo dostupni našim klijentima na kanalu komunikacije koji im najviše odgovara, za sve proizvode i potrebe za koje je to online izvodivo, a u isto vrijeme osiguravajući vrhunsku uslugu i zadovoljstvo klijenata.