Osiguravajuće kuće u Bosni i Hercegovini (BiH) još će morati da sačekaju na liberalizaciju tržišta koju željno iščekuju. Neophodno je da se prije toga dodatno uredi tržište, prije svega u segmentu auto-osiguranja, koji ima i najveći udio u naplaćenoj premiji. Započeti proces digitalizacije trebalo bi da doprinese tome.
Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora BiH, obraćajući se na konferenciji Dani osiguranja Republike Srpske (DORS), rekao je da trenutno niko od učenika na tržištu osiguranja nije zadovoljan trenutnim stanjem u tom sektoru.
Stanjem na tržištu osiguranja, dodao je, nisu zadovoljni vlasnici kapitala po osnovu ostvarene dobiti ili povrata na uložena sredstva, osiguranici zato što nemaju kvalitetnu uslugu, ugrožen je institut naplate štete, a nije zadovoljna ni država jer javni prihodi nisu na nivou na kojem bi mogli da budu.
Čitaj više
'Digitalizacija će na površinu izbaciti mulj koji 30 godina teče tržištem osiguranja'
Siniša Kurteš iz Udruženja društava za osiguranje Privredne komore RS govorio je za Bloomberg Adriju o stanju na tržištu osiguranja.
01.10.2024
Vremenske nepogode i agresivna digitalizacija glavni izazovi za osiguravatelje u BiH
Emir Krivošija iz Triglav osiguranja govorio je za BBA.
01.08.2024
"Svega dva procenta BDP-a u BiH čini industrija osiguranja, a kada je riječ o srednje razvijenim zemljama, ti procenti su znatno ozbiljniji i na tome moramo da radimo zajednički. Ako budemo složni, svi učesnici na tržištu osiguranja će osjetiti određene benefite", kazao je Amidžić.
Liberalizacija tržišta osiguranja možda iduće, a možda za tri godine
S obzirom na to da je BiH usmjerena na EU integracije i na liberalizaciju tržišta, Amidžić smatra da bismo, prije nego dođemo u situaciju da možemo da igramo tu utakmicu, morali da osnažimo domaći sektor industrije osiguranja.
Pošto auto-osiguranje ima najveći udio u ukupnim osiguranjima, Amidžić kaže da se ono treba prvo urediti, kako bi bilo generator razvoja ostalih vrsta osiguranja.
"Preduslov je da se poveća transparentnost, do sada to nije bilo moguće, ali sada su stvoreni uslovi za to s pokretanjem procesa digitalizacije", kazao je Amidžić i opredijeljenost države, oba entiteta, ocijenio nespornim u tome da proces digitalizacije dovede do kraja.
On je prezentovao podatke osiguravajućih kuća u Srbiji, gdje je dobit rasla nakon procesa digitalizacije, kao i da su rasle tehničke rezerve, čime se stvara pretpostavka da osiguravajuća društva budu ozbiljniji investitori u nekretnine, hartije od vrijednosti...
Zora Vidović, ministarka finansija Republike Srpske, podsjetila je na ranije aktivnosti i izmjene zakona vezano za liberalizaciju cijena.
"S obzirom na koronu, koja je imala vrlo negativne posljedice, pa nakon toga inflaciju i povećanje cijena, procijenili smo da nije vrijeme, da nije moguće izaći sada na tržište s liberalnim cijenama. Mnoge kuće to ne bi izdržale, naravno i u FBiH je isto stanje, tako da smo odlučili da taj čin odgodimo", istakla je Vidović.
Smatra da se, ipak, sva osiguravajuća društva pripremaju za to i da bi željeli da to bude što prije, te je izrazila nadu da će se "za godinu, dvije ili tri i taj posao završiti".
Pohvalila je sektor zbog činjenice da je krenuo u digitalizaciju, ističući da će elektronska baza podataka, čija je uspostava u planu, biti svima od koristi.
"Moći ćemo da kontrolišemo proces, a to je jako važno. U ovom momentu nije baš dobro kontrolisan proces, a onda ima nelojalne konkurencije koja nije dobra ni za koga".
Sektor osiguranja profitabilan i raste
Vidović je rekla da su rezultati domaćeg sektora osiguranja iz godine u godinu sve bolji, da posluje profitabilno i da je likvidan.
"Nešto čim nismo zadovoljni, a u narednom periodu se moramo truditi, i Vlada i osiguravajuće kuće, struktura je osiguranja, gdje je još u velikom broju zastupljeno auto-osiguranje. Moraćemo u narednim godinama taj procenat pomjerati prema životnom i drugim osiguranjima koja su jako važna za svako društvo", poručila je.
Poplave i bujice podsjetnik na važnost osiguranja
Osiguranje imovine, pogotovo od elementarnih nepogoda, malo je zastupljeno, a Vidović je ukazala na važnost ovog osiguranja i da su najbolja opomena za to nedavne poplave i bujice u FBiH.
Bojan Popović, predsjednik Skupštine Udruženja društava za osiguranje Republike Srpske, istakao je da se sektor osiguranja često nađe u centru pažnje tek kada se dogode vremenske neprilike ili druge krizne situacije.
"Nažalost, svi smo svjedoci događaja u nekoliko gradova FBiH. Takvi događaji nas podsjećaju koliko je osiguranje bitno za očuvanje imovine, sigurnost i stabilnost i neophodno je dodatno raditi na edukaciji stanovništva da bi osiguranje postalo njihova svakodnevna briga, a ne samo u kriznim situacijama", naglasio je Popović.
Industrija osiguranja, dodao je, mora biti inovativna i odgovorna, neprestano unapređivati regulative i pratiti tehnološki razvoj.
"U svijetu koji se dinamično mijenja, gdje se suočavamo sa sve većim rizicima, od klimatskih promjena, pa do promjena u digitalizaciji, sektor osiguranja mora biti spreman da odgovori na sve ove izazove i prilagodi se potrebama svojih klijenata. Ova konferencija je postala ključni događaj u sektoru osiguranja u regiji, a to je zato što nam se pruža prilika da otvoreno razgovaramo o našim problemima, izazovima, prilikama i budućnosti naše industrije", poručio je Popović.
Na DORS-u će tokom cjelodnevnih aktivnosti biti sagledano stanje na tržištu osiguranja, prilagođavanje regulatornog okvira u sektoru osiguranja i njegov uticaj na tržište, a razmatraće se i pitanje obrade i naknade šteta, kao i perspektive primjene ESG kriterijuma na tržištu osiguranja i primjena međunarodnih standarda IFRS 9 i IFRS 17.