Zaštićeni krajolik Vjetrenica – Popovo polje, smješten na jugu Bosne i Hercegovine, postaje sve popularniji među domaćim i stranim turistima.
Ova godina bilježi rekordnu posjećenost, s povećanjem broja posjetitelja za hiljadu u odnosu na prošlu godinu, te se očekuje da će do kraja 2024. godine brojka preći 20 hiljada posjeta.
"Mi smo već sada u porastu u odnosu na 2023. godinu, a broj stranih posjetitelja također raste. Ova godina nam je rekordna i vjerujemo da će do kraja godine broj posjetitelja premašiti 20 hiljada. Domaći posjetitelji čine polovicu gostiju, a ostatak njih je ponajviše iz regije, od Slovenije, Hrvatske, do Srbije i Crne Gore. Također, Vjetrenicu posjećuje veliki broj posjetitelja iz Češke, Poljske, Njemačke i skandinavskih zemalja", izjavio je za Davor Baković, direktor Javne ustanove "Vjetrenica".
Nezaboravno iskustvo
Špilja Vjetrenica, turistički dostupna posjetiteljima 700 metara od ulaza, nudi nezaboravno iskustvo gdje, uz iskusne speleovodiče, možete upoznati razvoj špiljskog nakita, kako nastaju špilje, svjedočiti spektakularnim panoramama, jezerima, potocima, saznati kako su medvjedi i leopardi živjeli u Vjetrenici, doživjeti čovječiju ribicu uživo i ostale vrste bogatog životinjskog svijeta špilje.
Vjetrenica, za razliku od sličnih turističkih destinacija, ima i jednu posebnost. Naime, u ljetnom razdoblju posebno iskustvo je avantura podzemnim jezerom, dostupna posjetiteljima na kilometar i po od ulaza.
"To je jedna spektakularna posjeta gdje naši gosti imaju priliku čamcem proći najveće jezero Vjetrenice duljine 200 metara. Radi se o jedinstvenom iskustvu, s obzirom na to da u ovom djelu Evrope nema podzemnih jezera gdje gosti direktno mogu obići tako duboke dijelove špilje i doživjeti iskustvo speleologa", kazao je za Fenu Baković.
Tura obilaska traje tri puna sata, a posjetitelji moraju imati najmanje 18 godina i u jednoj grupi može biti maksimalno šest osoba.
BiH posvećena UNESCO Konvenciji o zaštiti svjetske kulturne i prirodne baštine
Ministrica civilnih poslova Dubravka Bošnjak na prošlogodišnjem 42. zasjedanja Generalne konferencije UNESCO-a u Parizu pružila je podršku predloženom Programu UNESCO-a za naredno razdoblje, ističući opredijeljenost Bosne i Hercegovine da aktivno sarađuje s UNESCO-om. Istakla je i posvećenost Bosne i Hercegovine implementaciji UNESCO Konvencije o zaštiti svjetske kulturne i prirodne baštine.
Tek prošle godine je predata nominacija pećine Vjetrenica za upis na UNESCO-ovu Listu svjetske baštine. Bošnjak je tada istakla da je pećina Vjetrenica izuzetno značajno prirodno dobro koje ima univerzalnu vrijednost.
Najavila je i da će, u saradnji s Uredom UNESCO-a u Sarajevu, biti pokrenut projekt kojim se testira implementacija Indikatora za kulturu 2030, a s ciljem mjerenja i praćenja napretka načina na koji kultura doprinosi provedbi ciljeva UN Agende za održivi razvoj do 2030. na državnom i lokalnom nivou.
Podsjećamo, Vjetrenica je najveća i najpoznatija špilja u Bosni i Hercegovini, zaštićeni spomenik prirode od 1950. godine. Ime je dobila po snažnom strujanju zraka na samom ulazu, a krase je sedam kilometara dugi kanali, 135 jezeraca i stalna temperatura od 11 stepeni kroz čitavu godinu.
Poznata je čak od 77. godine, kada je u svom djelu "Povijest prirode" (Historia naturalis) spominje Plinije Stariji, a nominirana je i za popis UNESCO-ove svjetske baštine.
U Vjetrenici je do sada pronađen niz zanimljivih paleontoloških nalaza, među kojima se izdvaja cjelovit kostur leoparda (Panthera pardus), pronađen 1968. godine. Zaštićeni je spomenik prirode od 1950. godine.