Više od 100 poduzetnika iz bosanskohercegovačke dijaspore u Njemačkoj okupilo se u Berlinu kako bi se povezivali, razvijali strategije i istraživali nove prilike za ulaganja u Bosnu i Hercegovinu.
Događaj je poslužio kao platforma za raspravu o rezultatima ulaganja u bh. kompanije i mogućnostima za daljnja ulaganja. Predstavljene su aktivnosti Projekta, uključujući partnerstvo s 30 općina širom BiH radi promocije angažmana dijaspore. Događaju je prisustvovao i Damir Arnaut, ambasador BiH u Njemačkoj, koji je podržao inicijativu za produbljivanje veza između dijaspore i domovine.
Kako je kazao Armin Alijagić iz Udruženja "Naša perspektiva", susreti van BiH su prilika za nova ulaganja dijaspore, ali i prikazivanje napretka na uključivanju dijaspore na lokalnom nivou.
"Potencijal i snaga našeg iseljeništva napokon ima svoje konkretne rezultate, što ohrabruje i druge iseljenike da razmotre ulaganja u domovinu", kazao je Alijagić, dodavši kako je vrijeme da se piše novo poglavlje priče o BiH, koje će državu prikazati kao poslovnu destinaciju.
Tokom panel diskusije, Amar Begović, Elvir Bećirović, Amela Malja i Amra Kötschau-Krilić razgovarali su o poslovnim i društvenim vezama između dijaspore u Njemačkoj i BiH.
Begović je istakao da je sistematsko uvezivanje ključno za održiv povratak dijaspore i stvaranje ambijenta gdje će ljudi prepoznati BiH kao atraktivno mjesto za rad, život i ulaganja. Malja je pojasnila kako saradnja s domaćim kompanijama obogaćuje kulturu obje zemlje i stvara nove ideje i inovativna rješenja.
"Cilj nam je uspostaviti veze između Njemačke i BiH kroz blisku saradnju s renomiranim domaćim kompanijama iz sektora proizvodnje namještaja i unutrašnjeg dizajna, koje uživaju odličnu međunarodnu reputaciju. Ta saradnja obogaćuje kulturu obje zemlje i služi kao izvor novih ideja i inovativnih rješenja. Uživamo raditi s onima koji poštuju i zadovoljavaju zahtjeve njemačkog tržišta, što uključuje visoke standarde kvaliteta, održivost, inovativan dizajn, funkcionalnost i usklađenost s propisima", pojasnila je Malja iz berlinske kompanije Unique Factory.
Njemačka, s jednom od najvećih zajednica bh. dijaspore, iskusila je privrednu korist od bh. inovativnosti i poduzetništva. USAID-ov projekt Diaspora Invest koristi znanje i vještine stečene u inostranstvu za ekonomski razvoj BiH. Projekt je podržao 66 novih kompanija koje su investitori bh. porijekla iz Njemačke osnovali u BiH, uloživši više od 40 miliona KM i otvorivši više od 850 radnih mjesta.
Predstavljen je i rad Bosnia and Herzegovina Futures Foundation, partnera skupa u Berlinu, koji prikazuje pozitivne rezultate društvenog angažmana dijaspore u BiH. Dalila Arapović, učesnica skupa, istaknula je važnost stvaranja veza s dijasporom radi kreiranja boljih uslova u bh. društvu.
Događaj je organizovan uz podršku Vlade SAD-a kao dio stalnog rada USAID-ovog projekta Diaspora Invest na jačanju poslovne saradnje između BiH i njene dijaspore.