Uprava za indirektno oporezivanje je za šest mjeseci 2024. godine privredi vratila milijardu i 23 miliona KM.
Prihodi od indirektnih poreza za šest mjeseci 2024. godine iznosili su pet milijardi i 422 miliona KM i veći su za 422 miliona KM ili 8,42 posto u odnosu na isti period 2023. godine, kada su iznosili pet milijardi KM.
Neto prikupljeni prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima za šest mjeseci 2024. godine, a to su država, entiteti i Distrikt Brčko, iznosili su četiri milijarde i 398 miliona KM i veći su za 487 miliona KM u odnosu na prihode koje su s Jedinstvenog računa korisnici dobili za isti period 2023. godine.
"U junu 2024. godine prikupljeno je 924 miliona KM indirektnih poreza, što je za 14 miliona KM više u odnosu na jun 2023. godine. Za finansiranje državnih institucija za šest mjeseci 2024. godine raspoređen je iznos od 500 miliona KM", saopćili su iz UIO.
Prikaz ukupno raspoređenih sredstava entitetima i Distriktu Brčko BiH s pripadajućim vanjskim dugom za šest mjeseci 2024. godine u poređenju s istim periodom prošle godine vidljiv je u tabeli ispod.
Prema prikupljenim podacima, najveći dio prihoda od indirektnih poreza, kao i sav prikupljen višak prihoda, završio je kod entiteta i Brčko distrikta.
Federaciji BiH u šest mjeseci 2024. godine raspoređeno dvije milijarde i 395 miliona KM, Republici Srpskoj milijarda i 342 miliona KM i Brčko distriktu 135 miliona KM.
Ermin Cero, ekonomista i univerzitetski profesor s IBU-a, za Bloomberg Adria TV kazao je kako PDV s pravom možemo zvati bh. "zlatnom kokom" jer on najviše doprinosi punjenju budžeta.
"Činjenica je da kod nas nije došlo do zahvata na PDV-u i akcizama, ali nije mnogo toga bilo ni u zemljama regije", kazao je.
Država možda nema aktivnu ekonomsku politiku, kaže on, ali dodaje da bi mogla raditi na klimi te strukturalnim reformama.
"Praksa pokazuje da umanjenje stope PDV-a ne pravi prave učinke. Idealan koncept PDV-a temelji se na jedinstvenoj poreznoj stopi, široj osnovici i minimalnim oslobađanjima", zaključio je Cero.
Pored raspoređenih prihoda, a po osnovu posebne cestarine za izgradnju autocesta i izgradnju i rekonstrukciju drugih cesta (0,25 KM) u proteklih šest mjeseci, Federacija BiH je dobila dodatnih 111,9 miliona KM, Republika Srpska 73,9 miliona KM i Distrikt Brčko 3,7 miliona KM. Razlika predstavlja rezervu na posebnom računu za cestarinu u iznosu od 0,25 KM, saopćeno je iz UIO.