Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) Bosne i Hercegovine u januaru 2024. godine prikupila je 869 miliona KM indirektnog poreza, što je za 68 miliona KM ili 8,42 odsto više u odnosu na januar 2023. godine kada je prikupljeno 801 million KM. Iz podataka o raspodjeli prihoda vidljivo je da je u januaru rastao iznos koji ide na otplatu spoljnog duga Republike Srpske, dok je padao iznos za otplatu duga Federacije BiH, u odnosu na isti mjesec lani.
UIO je u januaru 2024. godine privredi vratila 168 miliona KM povrata PDV-a, pa su neto prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima u januaru 2024. godine, a to su država, entiteti i Brčko distrikt, iznosili 700 miliona KM i veći su za 93 miliona KM u odnosu na prihode koje su s Jedinstvenog računa korisnici dobili u januaru 2023. godine.
"Raspodjela prihoda od indirektnih poreza vrši se u skladu sa zakonom o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda, te u skladu s odlukama Upravnog odbora UIO o koeficijentima za raspodjelu prihoda entitetima", navode u UIO.
Tako je u januaru 2024. godine za finansiranje državnih institucija sa Jedinstvenog računa UIO raspoređen iznos od 83 miliona KM. Ostatak prikupljenih prihoda raspoređen je entitetima i Brčko distriktu i to na način da je Federaciji BiH doznačeno 378 miliona KM, Republici Srpskoj 212 miliona KM i Brčko distriktu 21 milion KM.
U tablici ispod dajemo prikaz ukupno raspoređenih sredstava entitetima i Distriktu Brčko BiH s pripadajućim spoljnim dugom u januaru 2024. godine u poređenju s januarom prošle godine. Svi iznosi su iskazani u milionima KM.
Pored navedenih raspoređenih prihoda, a po osnovu posebne putarine za izgradnju autoputeva i izgradnju i rekonstrukciju drugih puteva (0,25 KM), Federacija BiH je dobila dodatnih 18 miliona KM, Republika Srpska 11,9 miliona KM i Distrikt Brčko 0,6 miliona KM. Razlika predstavlja rezervu na posebnom računu za putarinu u iznosu od 0,25 KM.
Podsjećamo, direktor UIO Zoran Tegeltija rekao je ranije u intervjuu za Bloomberg Adriju da prihode određuju tri stvari, prije svega definisana poreska politika, privredna aktivnost u zemlji i adekvatan nivo borbe protiv krijumčarenja, odnosno pokušaja poreskih i carinskih utaja.
Više:
Što je PDV? Snalaženje s globalnim ekonomskim motorom
U kasu UIO se slilo 9,7 milijardi KM, kako su raspoređene državi i privredi
Prioriteti UIO BiH: 100 pripravnika, nova zgrada i digitalizacija
"Ono na šta Uprava najviše može da djeluje jeste sprečavanje pokušaja poreskih i carinskih utaja. To je stvar koju mi najviše možemo, moramo i treba da radimo. Zbog toga nam treba bolja tehnička i materijalna opremljenost. Ako bismo pokušali biti rigidni pa pregledali svaki kamion, zadržavali ga satima, danima, onda otežavamo privrednu aktivnost. Boljom tehničkom i materijalnom opremljenošću može se mnogo toga unaprijediti i ubrzati kada je riječ o carinskom postupku", istakao je Tegeltija.
Kada je riječ o poreskim postupcima, tu su malo složenije stvari. UIO ima redovne kontrole poreskih obveznika, ali između kontrola može se desiti da pojedini uđu u nelegalne poslove. Otkrivene utaje nemaju izrazito veliki udio u iznosu ukupnih prihoda, ali jesu stvari koje ne bi trebali i ne smiju ni na koji način tolerisati, poručio je.