Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da trebaju biti definisani novi koeficijenti raspodjele prihoda od indirektnih poreza koje prikuplja Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.
Upravni odbor UIO, koji treba da usvoji koeficijente, ne može da se sastane jer nema ministra finansija i trezora u Savjetu ministara BiH, nakon što je Zoran Tegeltija imenovan za direktora UIO.
"Sada trebamo imati novu raspodjelu koeficijenta povrata PDV-a u odnosu 34:45. Međutim, i dalje radimo prema staroj raspodjeli 33:51. Taj jedan procentni poen je 100 miliona KM godišnje i to je novac Republike Srpske", naveo je Višković za RTRS.
Govoreći o raspodjeli PDV-a, Višković je ponovio da 30 miliona KM mora biti isplaćeno RS jer je riječ o poravnanju.
"Stalno se prolongira odluka suda. Zašto? Zato što žele bankrot Republike Srpske, ali to se neće dogoditi", rekao je Višković i dodao da RS ispunjava sve budžetske obaveze i ima istorijski najniži dug u odnosu na bruto domaći proizvod.
U julu je prikupljen najveći iznos prihoda od indirektnih poreza do sada, čak 951 milion KM, objavila je Bloomberg Adrija juče.
Za prvih sedam mjeseci ove godine, prihodi od indirektnih poreza iznosili su 5,9 milijardi KM i veći su za 422 miliona KM ili 7,63 posto u odnosu na isti period 2022. godine.
Od ovog iznosa, privredi je vraćeno 1,2 milijarde KM, dok je državi, entitetima i Distriktu Brčko raspoređeno 4,6 milijardi KM.
Pored raspoređenih prihoda, a po osnovu posebne cestarine za izgradnju autocesta i izgradnju i rekonstrukciju drugih cesta (0,25 KM), Federacija BiH je dobila dodatnih 120 miliona KM, Republika Srpska 79 miliona KM i Distrikt Brčko četiri miliona KM. Razlika predstavlja rezervu na posebnom računu za cestarinu u iznosu od 0,25 KM.
Ermin Cero, ekonomista i univerzitetski profesor s IBU-a, za Bloomberg Adria TV kazao je kako PDV s pravom možemo zvati bh. "zlatnom kokom" jer on najviše doprinosi punjenju budžeta.
"Činjenica je da kod nas nije došlo do zahvata na PDV-u i akcizama, ali nije mnogo toga bilo ni u zemljama regije", kazao je.
Zoran Tegeltija, direktor UIO BiH u intervjuu za Bloomberg Adriju je kazao da što se tiče zakonodavstva BiH, imamo jasnu stabilnost jer od uspostave PDV-a u BiH nije bilo ozbiljnih promjena u poreskoj politici.
---uz pomoć Mirele Haskić-Suše