Plate u Federaciji Bosne i Hercegovini u martu su zabilježile mjesečni i godišnji rast. Realni rast plata na mjesečnom nivou zabilježen je u većini djelatnosti, a izuzetak je građevinarstvo, gdje su plate ostale iste, i rudarstvo, gdje su plate pale. U odnosu na mart prošle godine, realne plate su pale u djelatnosti proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji.
Prosječna plata je iznosila 1.335 KM i na mjesečnom nivou je realno viša za 1,3 posto, a nominalno za 1,5 posto. Na godišnjem nivou, prosječna plata je nominalno viša za 5,5 posto, a realno za 4,6 posto, podaci su Federalnog zavoda za statistiku BiH.
Najveće prosječne plate primaju zaposleni u IT sektoru, finansijama i proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji. Na dnu liste po visini prosječne plate su zaposleni u hotelijerstvu i ugostiteljstvu, građevinarstvu i umjetnosti i zabavi.
Na mjesečnom nivou najveći realni rast plata evidentiran je u obrazovanju, a slijede poslovanje nekretninama i trgovina. Pad plata od 4,5 posto zabilježen je u rudarstvu. Najveći rast u poređenju s martom prošle godine zabilježen je u stručnim, naučnim i tehničkim djelatnostima, obrazovanju i trgovini. U djelatnosti proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji plate su na godišnjem nivou realno niže za 6,5 posto.
Ova oblast je i u februaru zabilježila pad plata, što se može pripisati problemima u poslovanju Elektroprivrede BiH i manjem izvozu električne energije. Elektroprivreda BiH je 2023. završila s gubitkom od 140,2 miliona KM. Gubitak je bio očekivan zbog manje proizvodnje od planirane, uzrokovane smanjenom isporukom uglja, ispada termoblokova i neplanskih zastoja na hidroelektranama. Najznačajnije izmjene vezane su za prihode od prodaje i troškove nabavke struje.
Podsjećamo da je početak 2024. donio i rast minimalnih plata u oba entiteta. Vlada Federacije Bosne i Hercegovine povećala je minimalnu neto platu za 2024. godinu na 619 KM s prošlogodišnjih 596 KM. Minimalna plata je tako u 2024. veća za 3,85 posto ili u nominalnom iznosu za 23 KM u odnosu na 2023. godinu, kada je minimalna plata povećana za 9,85 posto.
Uredbom je odlučeno i da poslodavci u FBiH imaju pravo da radnicima do 30. juna 2024. godine isplate dvije prosječne plate bez plaćanja poreza.
Nastavak trenda
Analitičari Bloomberg Adrije navode da su nedostatak radne snage i visoka inflacija temeljni uzroci nastavka rasta plata radnika Adria regije u 2023. Primanja su lani rasla po dvocifrenim stopama, a taj trend će se nastaviti i ove godine, doduše, nešto sporijim tempom.
Konkretnije, vide skok po srednjojednocifrenim brojkama.
"Ublažavanje inflatornih pritisaka umanjit će pregovaračku moć zaposlenika koji su već imali koristi od povećanja realnih plata zbog niže inflacije. Međutim, stalni nedostatak radne snage u Adria regiji nastavit će uticati na rast plata i očekujemo postepeno usklađivanje plata s onima u Sloveniji", zaključuju u analizi.