Predstavnici finansijskog sektora u Bosni i Hercegovini smanjili su projekcije očekivane inflacije za 2024. i 2025. godinu. Pozitivna očekivanja inflacijskih kretanja godinu impliciraju pozitivne tendencije cjelokupne privrede.
Očekivana agregirana inflacija u martovskom krugu ispitivanja za 2024. godinu iznosi 4,2 posto, što implicira blagi pad u odnosu na 2023. godinu, kada su prema decembarskom anketiranju koje provodi Centralna banka BiH, učesnici predviđali prosječnu inflaciju 5,8 posto za 2024. godinu. Ukupna inflacija za 2023. iznosila je 6,1 posto što je bilo i u skladu s očekivanjima CBBiH.
Za narednu godinu predstavnici komercijalnih banaka i osiguravajućih društava očekuju inflaciju od 3,6 posto što predstavlja pad u odnosu na decembarski krug ispitivanja, kada su projekcije stope inflacije za 2025. godinu iznosile 5,5 posto.
''Ovo ujedno predstavlja i najniža očekivanja stope inflacije u posljednjoj godini dana. Da li će inflacijski pritisci nastaviti popuštati u narednom periodu i uzrokovati postepenu stabilizaciju očekivane inflacije, ostaje da vidimo'', navode iz CBBiH.
Prema posljednjim podacima Agencije za statistiku BiH, u februaru je mjesečna inflacija iznosila 0,5 posto, a godišnja 2,1 posto što je rezultat rasta cijena u hotelima i restoranima.
Iz misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) su naveli da je inflacija nastavila trend opadanja, ali pritisci izazvani povećanjem plata ne prestaju.
"Prema našim projekcijama, inflacija će nastaviti opadati", saopćeno je u preliminarnim nalazima članova misije MMF-a na kraju njihove službene posjete.
Međutim, dodaju, inflacija u koju nisu uključene cijene hrane i energije pokazuje se upornijom, odražavajući kontinuirane pritiske izazvane povećanjem plata.
Inflacija u BH pokazuje stabilizaciju već neko vrijeme, kaže viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije, Marina Petrov Savić te dodaje kako je rast cijena u februaru u skladu sa prosjekom od oko dva posto od četvrtog tromjesečja prethodne godine.
"Ne očekujemo da će u narednim mjesecima inflacija usporiti značajano, kao što je bio slučaj u 2023. godini u koju smo ušli sa januarskom inflacijom od oko 14 posto, a istu završili sa decembarskom inflacijom od oko dva posto", smatra ona.
Navodi da kao i u ostatku regiona se vidi da se smanjuje uticaj cijena hrane, ali inflatorni pritisci ostaju prisutni u elementima bazne inflacije - npr. segment restorana i hotela bilježi skoro četiri puta brži rast cijena od ukupnog (osam posto u februaru 2024.), a kultura i rekreacija dvostruko brži rast (4,4 posto u februaru 2024.).
"Ono što omogućava opstanak inflatornih pritisaka jesu dobri uslovi domaće tražnje. Zarade su nastavile da rastu po visokim stopama (7,9 posto u januaru 2024., u realnom iznosu), a samo usporavanje inflacije poboljšava potrošačko raspoloženje, pa u 2024. očekujemo da inflacija u prosjeku bude oko 2,4 posto", zaključuje Petrov Savić.