Finansijski sektor u Bosni i Hercegovini prema rezultatima ankete iz septembra smanjio je projekciju inflacije za ovu godinu u poređenju s rezultatima iz prethodna dva kvartala.
Očekivana agregirana inflacija u septembarskom krugu ispitivanja za tekuću, ali i narednu godinu iznosi 3,70 posto. Rezultati ankete pokazuju da se očekivanja vezana za inflaciju svakim krugom smanjuju, te su implikativno niža od prošlogodišnjeg prosjeka. U martovskom i junskom krugu anketiranja, finansijski sektor je za ovu godinu očekivao inflaciju od 4,20 posto. Kada je riječ o 2025. godini predstavnici komercijalnih banaka i osiguravajućih društava u martu su predviđali inflaciju od 3,60 posto, a u junu od 3,90 posto.
Inflacijski pritisci su potrajali duže vremensko razdoblje i nisu imali privremeni karakter, te su zasigurno ostavili negativne posljedice na stanje u državi.
''Iako su očekivanja za dugoročnom stabilizacijom očekivane agregirane inflacije bila opravdana, rezultati anketiranja u pogledu naredne godine su i dalje sa tim oprečna, što implicira dodatno posvećivanje pozornosti ovoj tematici u narednom razdoblju'', navodi se u izvještaju.
Prema posljednjim podacima, inflacija u BiH je u augustu iznosila 1,3 posto. Na godišnjem nivou najviše su rasle cijene u restoranima i hotelima, kao i cijene ostalih dobara i usluga te alkoholnih pića. Prosječni pad cijena je zabilježen je kod odjeće i obuće te prijevoza.
Inflacija u domenu usluga trenutno dominira u svim zemljama u regionu, pa i u BiH.
Viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala u analitičkom timu Bloomberg Adrije Marina Petrov Savić kazala je ranije da su usluge specifičan segment, budući da je to radno intenzivna industrija.
"Zamah u rastu zarada, uz sve zategnutije tržište rada, pogotovo u segmentu ugostiteljstva, gdje je radna snaga prilično mobilna, i dalje se oslikava na troškove, a posljedično i na cijene usluga. Konkretno, u segmentu hotela i restorana, zarade su u julu zabilježile međugodišnji rast od čak 12 posto, a rast broja zaposlenih (2,8 posto međugodišnje u julu 2024.) bio je višestruko brži od prosječnog na nivou cijele BiH, što samo po sebi govori o pozitivnim trendovima u ovoj industriji", istaknula je Petrov Savić.
Pročitaj više: ECB smanjila kamate, inflacija usporila na 1,7 posto
Rast plata u uslužnom sektoru i dolazak turista podstiču inflaciju
Iza svega je dobra potražnja, koja stvara prostor za povećanje cijena. Potražnja za uslugama u ugostiteljstvu i transportu oslanja se na trendove u turizmu, što i potvrđuju kretanja u BiH.
Analitičari Bloomberg Adrije očekuju da u narednom periodu ipak uspori i inflacija usluga, kako ispare troškovni pritisci. "Međutim, inflacija usluga će i dalje opredjeljivati ukupnu inflaciju, pogotovo što očekujemo da tražnja nastavi jačati", naglasila je Petrov Savić.