Bh. tržište krompira suočava se s ozbiljnim problemom masovnog uvoza, dok poljoprivrednici upozoravaju da vlasti premalo čine kako bi zaštitile domaće proizvođače.
U posljednje vrijeme pažnju privlači uvoz sirijskog mladog krompira. Dubravko Vukojević, ravnatelj Poljoprivredne zadruge "Plodovi zemlje", kaže da iako postoje navodne kontrole proizvoda, poljoprivrednici strahuju da uvozni proizvodi ne prolaze iste inspekcije kao domaći, dok, kako kaže, bh. krompir prolazi najstrože kontrole.
Kazao je kako je crno tržište i dalje jedno od gorućih pitanja kada se radi o bh. poljoprivredi.
Čitaj više
Gorivo budućnosti: Modificirana soja s većim prinosom ulja
Poduzeća mahnito pokušavaju povećati kapacitete za preradu soje u zeleno gorivo
26.12.2023
Uticaj subvencija na poslovanje poljoprivrednih kompanija u Adria regionu
Subvencije značajno utiču na finansijski rezultat poljoprivrednih kompanija u regiji.
26.12.2023
Bum organske proizvodnje u Republici Srpskoj
Bojan Kecman u Bloomberg Adria Startu.
18.12.2023
Analiza BBA: Pada profitabilnost poljoprivrede, razlog cijene sirovina
Tržišta Adria regiona su veoma fragmentirana.
18.12.2023
Poljoprivrednici počeli ozbiljnije osiguravati plodove svoga rada
Procjenjuje se da je u Hrvatskoj trenutačno osigurano oko 50 posto poljoprivrednih površina.
07.10.2023
"Malom čovjeku bi najbolje bilo da je sve uređeno. Imamo pomoć od županije, odnosno poticaje po zasađenoj površini, imamo pomoć i s razine Federacije, ali velik problem predstavlja to što mi većinu naše robe, priznali to ili ne, moramo prodati na crno. Ne zato što to želimo, nego što moramo", kazao je Vukojević.
Naglašava da poljoprivrednici imaju poteškoće u ostvarivanju poticaja jer je teško doći do potrebnih računa za dokumentaciju.
"Razumljivo mi je to od malih prodavača, ali mi nije razumljivo da veliki trgovački lanci rade na taj način. Nama treba račun o prodanom da bismo aplicirali na poticaje i to su veliki problemi. Ako tražimo da prodamo na račun, onda oni traže jeftinije", upozorio je.
Unatoč problemima, poljoprivrednici se trude izboriti sa situacijom, ali ih zabrinjava smanjenje broja poljoprivrednika i nedostatak interesa za ovaj posao.
Što se tiče očekivanja za ovogodišnji urod, Vukojević ističe da je ključno da cijene ne budu niže nego prošle godine kako bi poljoprivrednici ostvarili prihvatljivu zaradu.
"Naša očekivanja su jasna: samo da ne bude gore nego lani. Prošle godine cijena je bila između 1.30 i 1.50 maraka za kilogram, što je prihvatljivo. Ako bi tako bilo i ove godine, bili bismo zadovoljni cijenom. Međutim, to je optimističan scenarij, ali sve preko jedne marke bilo bi zadovoljavajuće", rekao je Vukojević.
Nakon dobrih rezultata koje je poljoprivredni sektor ostvario u 2022. godini, brojke za 2023. pokazat će da je tokom nje profitabilnost pala, najviše zbog viših cijena sirovina, kažu analitičari Bloomberg Adrije u svom izvještaju iz decembra 2023. godine.
Čak i prije početka rata u Ukrajini, troškovi inputa za poljoprivrednu proizvodnju su rasli. Više cijene energenata su podigle cijene đubriva i drugih ulaznih troškova koji su se brzo prelili i na cijene poljoprivrednih proizvoda do sredine 2022. Rast prihoda poljoprivrednih kompanija u direktnoj je korelaciji s višim cijenama njihovih proizvoda. Prosječni ponderisani rast prodaje iznosio je 23 posto u 2021. godini i 25 posto u 2022. godini, kažu analitičari.