Modificirana soja s većim prinosom ulja može zadovoljiti potrebe za obnovljivim dizelom, a ujedno zahtijeva manje zemljišta za uzgoj.
Smanjenje emisija ugljika iz putničkih zrakoplova i kamiona za duge relacije zahtijeva ogromnu količinu obnovljivog goriva na bazi soje. Da bi oslobodili dovoljno zemljišta za proizvodnju sveg tog goriva, američki poljoprivrednici morali bi uništiti postojeća polja kukuruza, zasaditi milijune dodatnih hektara soje te zaustaviti sav izvoz soje.
Ili jednostavno proizvesti bolju biljku. Istraživači u startupima i biotehnološkim divovima istražuju nove načine selektivnog križanja ili genetskog modificiranja kako bi proizveli mahunarku koja daje više ulja.
Jedan od tih startupova je i ZeaKal iz San Diega, djelomično financiran od velikog proizvođača sjemena Corteva. ZeaKal planira predstaviti svoju prvu seriju sjemena s povećanim prinosom ulja za komercijalnu sjetvu u 2024. godini. Znanstvenici su genetskim modifikacijama uspjeli proizvesti biljku kod koje fotosinteza traje dulje, čime se u konačnici dobiva više ulja, kao i više bjelančevina. Novo sjeme sadrži čak 23 posto ulja, dok konvencionalno sjeme u prosjeku sadrži tek 20 posto. Ako je vjerovati startupu, novi bi kultivari u budućnosti mogli imati još veći udio ulja.
Soja se trenutačno uzgaja na oko 80 milijuna jutara zemljišta u SAD-u. Da je to zemljište zasađeno novom, modificiranom sortom, eliminirala bi se potreba za dodatnih 13 milijuna jutara uljarica, koliko je potrebno da bi se zadovoljila rastuća potražnja za obnovljivim gorivom u SAD-u, izjavili su iz ZeaKala. "Radi se o otkrivenom ulju", izjavio je izvršni direktor poduzeća Han Chen. "Zamislite da obrađujete istu količinu soje, ali za to dobijete 13 posto ili 15 posto više ulja; potrebna vam je manja količina, prevozite manje soje. Produktivnost i napreci na području ekologije, društvenih čimbenika i korporativnog upravljanja koje postižemo tako da dobivamo više za manje nas stvarno motivira", tvrdi izvršni direktor.
Znanstvenici koji rade na razvoju novih genetski modificiranih sorti već desetljećima pokušavaju povećati prinos usjeva proizvodnjom biljaka koje bolje podnose snažne herbicide, kukce ili sušu. Međutim, o manipulaciji ukupnog sadržaja ulja dosad se nije ozbiljno razmišljalo. Prema podacima američke vlade, količina sojinog ulja za proizvodnju biogoriva ovog je lipnja prvi put u povijesti nadmašila količinu koja se upotrebljava za hranu i druge potrebe u domaćinstvu u SAD-u na mjesečnoj osnovi.
Obnovljivi biodizel kemijski je identičan gorivu koje se dobiva iz nafte, a često se navodi kao jedan od najboljih načina smanjenja emisija iz sektora prijevoza teškog tereta, koji nije lako prebaciti na električnu energiju. Poduzeća sad mahnito pokušavaju povećati kapacitete za preradu soje, što je ključan preduvjet za širenje ponude zelenog goriva.
Multinacionalni poljoprivredni giganti Archer-Daniels-Midland, Bunge, Cargill i Louis Dreyfus, poznati pod nazivom ABCD grupa, već su pokrenuli nova postrojenja ili objavili planove za izgradnju ili proširenje postojećih u sljedećih nekoliko godina.
Porezni odbici u skladu s američkim Zakonom o smanjenju inflacije predstavljaju financijski poticaj za prelazak na goriva s nižim emisijama ugljika u sektoru prijevoza. Prema podacima poduzeća za analitiku S&P Global, domaća potražnja za obnovljivim dizelom u SAD-u dosegnut će 15,4 milijarde litara do 2030. godine, što je porast u odnosu na oko 10 milijardi litara ove godine. S&P Global predviđa da će upotreba održivog zrakoplovnog goriva iznositi ukupno 6,5 milijardi litara godišnje do kraja desetljeća, u usporedbi sa samo 689 milijuna litara koliko se trenutačno upotrebljava na godišnjoj osnovi.
Znatan porast potražnje za biogorivom postao je "više od pukog nadahnuća", izjavio je Ryan Fuller, voditelj odjela za strateški marketing soje u švicarskom poduzeću za proizvodnju sjemena i kemikalija Syngenta kojim upravlja kinesko državno poduzeće China National Chemical. Njegova tvrtka razvija nove energentske kulture na temelju podataka prikupljenih tijekom više desetljeća. Syngenta isto tako razmatra upotrebu genetski modificiranog sjemena u nastojanjima da poveća prinos sojinog ulja. Iz poduzeća još nisu objavili konkretne planove ili vremenske okvire za proizvodnju sjemena s povećanim prinosom ulja.
Unatoč optimističnim prognozama, tržište goriva na bazi soje i dalje je samo kap u moru dizelske industrije. Čak i ako se nove sorte s visokim prinosom ulja pokažu uspješnima, proteći će neko vrijeme do njihove šire primjene
Unatoč optimističnim prognozama, tržište goriva na bazi soje i dalje je samo kap u moru dizelske industrije. Čak i ako se nove sorte s visokim prinosom ulja pokažu uspješnima, proteći će neko vrijeme do njihove šire primjene u SAD-u. Za razvoj i regulatorno odobrenje novih genetski modificiranih organizama potrebno je više godina. Nadalje, poljoprivrednici nevoljko prihvaćaju nove tehnologije koje još nisu potkrijepljene dokazima, pogotovo ako će se zbog povećanog prinosa ulja morati odreći postojećih genetskih modifikacija koje omogućuju bolju otpornost usjeva na bolesti ili štetočine. Novi kultivar soje pod nazivom PhotoSeed proizvođača ZeaKal u početku neće imati te modifikacije.
Nameće se i pitanje o cijeni koju će kupci biti spremni platiti. Cijena uljarica na globalnom tržištu općenito ovisi o masi i lokaciji, što ne ostavlja puno prostora za posebno vrednovanje soje s jedinstvenim karakteristikama. Dobavljači se nadaju da će proizvođači goriva poput ExxonMobila ili Chevrona u potrazi za produktivnijim uljaricama napustiti model koji se zasniva na trgovanju standardiziranom robom. Postoje neke naznake da se to već počelo događati na tržištu soje s visokim udjelom oleinske kiseline, koja je modificirana kako bi davala zdravije ulje. Tako su se trgovačko poduzeće Bunge Global i proizvođač piletine Perdue Farms opredijelili za nabavku skuplje soje s visokim udjelom oleinske kiseline jer ona ima nižu razinu zasićenih masnih kiselina i dulji rok trajanja od drugih jestivih ulja.
Perdue je potpisao sličan ugovor sa ZeaKalom te pristao platiti višu cijenu poljoprivrednicima koji uzgajaju novu sortu koja je zbog visokog udjela bjelančevina pogodna kao hrana za piliće. Ako velika naftna poduzeća budu slijedila taj primjer, tržište soje možda nikada neće biti isto. "Mogli bismo doživjeti da uljni sadržaj soje postane važniji na nekim tržištima od sadržaja bjelančevina", izjavio je Mike Dillon, potpredsjednik portfelja uljarica u poduzeću za proizvodnju poljoprivrednih kemikalija i sjemena Corteva, koje se odvojilo od DowDuPonta 2019. godine.