Ovomjesečni izvještaj o potrošačkim cijenama u SAD neće ubijediti Federalne rezerve da je sada pravo vrijeme da se počne sa smanjenjem kamatnih stopa, kažu iz Bloomberg Economicsa.
Bazni indeks potrošačkih cijena, koji ne uključuje cjiene hrane i energije, vjerovatno je u februaru napredovao za 0,3 odsto, rekli su ekonomisti Bloomberg Economicsa Anna Wong i Stuart Paul. Na mjesečnom nivou, oni misle da je inflacija došla na 3,7 odsto, što je najniže od aprila 2021.
“Sve u svemu, ne očekujemo da će februarski izvještaj o inflaciji dati dovoljno dokaza Fedu da je dezinflacija dovoljno uznapredovala da bi moglo da se krene u smanjenje stopa”, rekli su Wong i Paul. “Međutim, to bi moglo da se desi već u maju, i to je naš osnovni scenario kako se inflacija i tržište rada budu hladili dalje”, dodaju ekonomisti.
Oni takođe vjeruju da je neuobičajeni skok pokazatelja OER (mjeri odnos rente i kamate za stambeni kredit, prim. prev), najvećeg individualnog pokazatelja u okviru indeksa potrošačkih cijena, bio izuzetak.
U januaru je skok OER-a od 0,6 odsto iznenadio analitičare i doveo u pitanje progres koji su centralni bankari napravili u borbi sa inflacijom u drugoj polovini 2023. godine. Sama statistička agencija je naknadno rekla da je jedan dio skoka rezultat promjene u ponderisanju pojedinih podataka, pa se ne može govoriti samo o skoku cijena.
Wong i Paul su rekli da očekuju da će i cijena rente i OER rasti manje od 0,4 odsto u februaru, a da će rast u sljedećim mjesecima još više usporiti.
“Kretanja kirija pokazuju da i OER i same rente vjerovatno idu ka sporijem rastu kako godina bude odmicala. Ukupni pokazatelj, indeks cijene smještaja trebalo bi da do kraja godine padne na međugodišnji nivo od četiri odsto”, dodaju.
Isto tako, pad cijena nekih dobara, naročito novih i polovnih automobila, trebalo bi da nastave da doprinose dezinflacionom procesu, rekli su Wong i Paul. Njihova očekivanja slična su konsenzusu iz ankete koju je Bloomberg sproveo među ekonomistima.